Ez itt a valaha volt legnagyobb, legerősebb és legdrágább Dacia, de nem ez a lényeg. A Bigster messze többet mutat a tízmillió forintos árcédulánál, mert sehol máshol nem adnak ennyire jó autót ennyi pénzért.

Minden áldott szögből eszeveszetten jól néz ki a Dacia Bigster, amiben nincsen semmi meglepő, hiszen már az összkerekes Duster is túlmutat a kompakt szabadidő-autókon, egyenesen egy nagyon mokány kis terepjáró. A ropogós szóvicc mögött azonban tényleg egy nagyobb és komolyabb autó van, ez érezhető a hibrid Bigsteren már az első pillanattól.

Legnagyobb

Nagyszerű kiállású szabadidő-autó a Dacia Bigster, melynek hagyományos túrabakancs formája egyszerre csinos és célszerű. Ebben a műfajban, ahol a pénzügyek ennyire fontosak, minden egyes lemezre préselt vonal nagyobb gyártási költséget jelent, de a Dacia dizájnja minden fillért megért. Kóstolás után mintha lenne benne egy csipetnyi Land Rover Discovery és Toyota Land Cruiser is, de ez nagyon jól áll neki. A Bigsteren több a fényezett elem és a hűtőmaszkon megjelenő minta is visszatérő motívum.

Fényszóróiban LED-ek világítanak, a felnik pedig akár 19 colosak is lehetnek a Bigster alatt, melynek tetején hatalmas üvegtetőn át árad be a fény. A tető egyébként gyártási szempontból is különleges, mert a Dacia mérnökei kitalálták, hogyan lehet hatékonyan lefényezni a kéttónusú változatot. A legtöbb esetben ilyenkor az autónak maszkolás után másodjára is végig kell mennie a soron, de ez rontaná a Dacia román üzemének hatékonyságát, ezért a Renault 4-eshez hasonlóan rendkívül precíz, 3D nyomtatásos eljárással készül el a Bigster fekete teteje.

Egyszerűen azért lett nagyobb a Dusternél, hogy a Bigsterben több hely legyen.

4,5 centiméterrel hosszabb a Dacia Bigster tengelytávja a Dusterénél, hogy jobban lehessen terpeszkedni a hátul ülőknek, a teljes hossz pedig 22,7 centiméterrel nyúlt meg (közel 4,6 méteresre), hogy hangár méretű legyen a csomagtartója. Több anyag van benne, ennek ellenére viszont alig lett nehezebb, azonos motorral és felszereltséggel nagyjából 40 kilogrammal nehezebb a Bigster. Csomagtartója alaphelyzetben akár több mint 700 literes is lehet, az ülések döntésével pedig 2 köbméterre bővíthető a raktér.

Hosszabb és magasabb lett, de a hétüléses családi autó szerepét meghagyta a Joggernek, mert a Dacia Bigsternek ehhez ennél nagyobbra kellett volna nőnie, a plusz két ülés és a több nyersanyag pedig magasabb árral jár, valamint a potenciális ügyfelek elhanyagolható része igényli a harmadik üléssort, a nagy csomagtartó praktikumát viszont annál nagyon sokan kedvelik. Annyi hely van az első ülések mögött, hogy kempingezős csomagot is lehet hozzá kapni, mert simán van akkora, mint egy nagyobb franciaágy.

Legerősebb

Tökéletesen passzolna a Dacia Bigster karakteréhez egy nyomatékos és takarékos turbódízel, de a Dusterhez hasonlóan már ebben is csak benzinmotor lehet, amit mild hibrid rendszerrel vagy hibriddel párosítanak, de akár gázos változatban is elérhető a Bigster. A Marseilles környéki nemzetközi bemutatón viszont kizárólag a Hybrid 155 jelzésű változatok sorakoztak. Ez azonban már nem az a hervasztó hibrid, mint a Renault Clióban vagy az Australban, hanem egy alaposan átdolgozott hajtás, melynek a fő eleme egy 1,8 literes, négyhengeres szívómotor.

Összehasonlíthatatlanul kulturáltabban működik, mint korábban, és ezért rendesen jó vezetni a Bigstert. A benzinmotor önmagában alulról karcolja a 110 lóerőt, de a rendszerteljesítmény már 156 lóerő, szóval bőven elég egy ilyen 1,5 tonnás szabadidő-autóba. Teljesen más ez a hibrid hajtás, mint a Toyotákban, mert a Renault és a Dacia mérnökei bolygómű helyett egy körmös kapcsolós szerkezetben látták a megoldást. Négyfokozatú váltót csavaroztak a benzineshez, az elektromos részlegnek pedig egy kétfokozatú jutott. A villanymotor maximális nyomatéka 205 newtonméter.

Dacosan más, franciásan izgalmas a Dacia Bigster hajtása, de az autó jó erőben van és valóban takarékos.

Sokat mond a Bigsterről az, hogy még az ajtajai is egészen máshogy csukódnak, mint a Dusteré, nincs benne az az üres döngés, hanem súlyosabban és puhán puffan egyet. Minden más szinte ugyanaz körülöttem, ha a kormány mögé ülök. Előttem ott a 10 colosra nőtt digitális műszeregység, melyen akár a navigáció képe is megjelenhet, a középkonzol tetején pedig 10,1 colos érintőképernyő van, vezeték nélküli telefontükrözéssel. Szuper ötlet a Dacia rögzítési rendszerével (YouClip) műszerfalra pattintható telefontartó.

Megnyomom az indítógombot, átpöckölöm a kapcsolót a hegygerincként magasodó konzolon a két első ülés között, aztán csendben kigurulok a hibrid Bigsterrel a francia vidéki utakra. Száraz reszeléssel indul be a benzinmotor, de nem tolakodik be túlságosan, a gyorsulás pedig arányos a hangokkal, ezért nem olyan nyúlós érzetű a vezetési élmény, mint egy kettes Priusban. A kormányzása, a gázreakciója és a fékpedál néhány kilométer után olyan természetes, mintha hónapok óta használnám, éppen ezért jó a Bigster.

Kizárólag az összkerekes változatnak van hátul multilink futóműve, a még a hibridben is csatolt lengőkaros a hátsó felfüggesztés. Ez azonban semmit nem vesz el belőle, a Dacia Bigster a 19 colos felnikkel is szépen és komfortosan mozog a nem maradéktalanul kifogástalan, de kellően tisztességes francia vidéki utakon. Gondtalan mindennapi közlekedési eszköz és klassz családi autó a Bigster.

Általában a gyári fogyasztási adatok nagyon messze szoktak állni a valóságtól, de a hibrid Dacia Bigster átlagát nagyon könnyű 5 liter/100 km alatt tartani. Ez annyit jelent, hogy bőven több mint 900 kilométert elfut egy tankkal. Amennyiben évek után is ennyire megbízhatóan hozza azt, amit frissen tud, akkor a Bigster egy baromi jó autó.

Legdrágább

5,7 millió forintos indulóárral a Sandero fapados változata a legolcsóbb Dacia, melynek tökéletes ellentéte a Bigster, amit könnyű a tízmilliós Daciának hívni. A 140 lóerős alapváltozat 9 999 000 forintba kerül, az összkerekes TCe 130 4X4 Extreme pedig 12,5 millió forint. A legmagasabb Jounrey felszereltséggel éppen ennyibe kerül a Bigster Hybrid 155 is, melyhez még további 250 ezer forint a gyönyörű sötétkék metálfényezés, a panoráma üvegtetőt 450 ezerért adják hozzá, az ülésfűtést és kormányfűtést tartalmazó Winter csomag 250 ezer, ugyanennyibe kerül a holttérfigyelővel és parkolássegítő szenzorokkal, valamint kamerával megpakolt City csomag.

Valóban a Bigster a legdrágább Dacia, de ennyi pénzért kombi kompaktok alapváltozatait szokás adni, nem egy ekkora szabadidő-autót. Tömve van olyan praktikus apróságokkal, mint a kivehető lámpácskák, a kereszttartónak megfordítható tetősín vagy a hűthető rekesz a beltérben. A kétzónás automata klímával, a rengeteg hellyel, csendesebb utastérrel, kellemesebb vezetési élménnyel és a takarékos hibriddel tényleg több a Dusternél: ez egy remek ár-érték arányú, őszinte autó.

Ez is érdekelhet:

Nincs szükség utakra – Dacia Duster TCe 130 4X4 Extreme

Nem tökéletes az összkerekes Dacia Duster, de kevés autó tud ennyi pénzért használható kompakt és ilyen potens terepjáró lenni egyszerre.

Dacia Bigster Hybrid 155 (2025)

  • Motor: 1793 ccm, négyhengeres, szívó benzinmotor, két villanymotor
  • Hajtás: multi-mode automata váltó, elsőkerék-hajtás
  • Teljesítmény: 156 LE (115 kW) @5300
  • Nyomaték: 205 Nm (villanymotor) és 172 Nm (benzinmotor) @3000
  • Gyorsulás (0-100 km/óra): 9,7 mp
  • Végsebesség: 180 km/óra
  • Méretek (mm): 4570 x 2069 x 1706
  • Tengelytáv (mm): 2702
  • Súly: 1487 kg
  • Csomagtér: 702 liter
  • Fogyasztás (gyári vegyes): 4,7 l/100 km
  • Ár: 11 790 000 Ft-tól
  • remek a formaterv
  • takarékos és kulturált a hibrid hajtás
  • érezhetően jobb minőségérzetű a Dusternél
  • rengeteg hely van utasoknak
  • hatalmas a csomagtartója
  • praktikus és ötletes
  • nagyszerű ár-érték arányú autó
  • kőkemények a műanyagok
  • nincs dízelmotor
  • ekkora csomagtérbe illene több rögzítési pont
Player-méter
9
Támogatott és ajánlott tartalmaink

Az elektromos városi autó forradalmát hozta el az új Citroën ë-C3

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

Mutatjuk, hogyan vásárolj a dm-ben úgy, mint egy profi

További cikkeink a témában
Sejtelmes tájak, rejtett kincsek nyomában
Hirdetés