Kamionsofőrnek is készült a magyar evezősök új kapitánya, de a sport nem engedte

DSC8710
2025.04.01. 12:38
A Katar vagy Kína kérdésre a Magyarország választ húzta elő Simon Béla, aki a Magyar Evezős Szövetség szakmai döntése értelmében a jövőben szövetségi kapitányként tevékenykedik a sportág kötelékében. A világbajnok és Európa-bajnok, kétszeres olimpikon tavaly még a párizsi kvótáért küzdött, amelyről aztán lemaradt, a sportágtól viszont nem távolodott el, és gyors átmenettel elfoglalhatta helyét a kapitányi hídon. A 36 éves szakembert az Index Sportcastban feladatáról, céljairól, valamint a magyar evezés kihívásairól és kitörési lehetőségeiről is kérdeztük.

Simon Béla a közelmúltban a Testnevelési Egyetemen már a harmadik diplomáját vette át, célzottan arra gondolva, hogy az élsportolói élete után is elsősorban a sport világában érvényesül majd. Bár ez nála nem egy berögzült, végérvényesen visszavonhatatlan elhatározás volt, főként, amikor rossz passzban érezte magát élsportolóként. 

Nagyon sokszor el akartam távolodni, volt a fejemben olyan, hogy majd kamionsofőr leszek, elkezdtem megcsinálni a C és E kategóriás jogosítványt, előbbit meg is szereztem, de aztán valahogy mindig visszaszippantott a sport, és úgy néz ki, hogy nem akar elengedni magától

– mondta.

Hozzátette: élsportolói időszakából a sok barátságot, valamint az edzőtáborok hangulatát, a közösségi életet viszi szép emlékként magával elsősorban, a szintén visszavonult Galambos Péter bizonyult ebben számára leginkább partnernek, de akad olyan is, ami biztosan nem hiányzik majd belőle.

Kapcsolódó
Mínusz öt muskétás és 42 érem világversenyekről a magyar evezés 2024-es kiszállója

Mínusz öt muskétás és 42 érem világversenyekről a magyar evezés 2024-es kiszállója

Vb-győztesek, vb-érmesek, Európa-bajnokok köszöntek el a válogatottól.

„A vége felé már nem nagyon szerettem a verseny előtti stresszt, egyszerűen megfojtott az utolsó két-három évben, borzasztó nehéz volt tolerálni, hogy jön a verseny. Szerteszét vitt, már nem szerettem annyira. Nyilván odatettem magam, de utólag úgy érzem, hogy az nagyon sok volt.”

A hajóból nem szándékozik evezősként végérvényesen kiszállni, edzésen, de akár versenyen is láthatjuk még, majd tréfásan megjegyezte: akit ő megver, abból pedig biztosan nem lesz válogatott.

Simon Béla versenyzőként nyolc szövetségi kapitánnyal dolgozhatott együtt, a velük való kapcsolatát egy szóval tudta leginkább kifejezni: hullámzó.

Én nem vagyok egy könnyű természetű ember, sokszor ők sem voltak azok, néha ütköztek az érdekeink és az elképzeléseink bizonyos témakörökben. Utólag úgy gondolom, lehet, hogy nem kellett volna mindenben ilyen szinten beleállni, de nehezen viselem azt, hogyha valaki sérti az egómat. Visszatekintve nyilván nem mindig nekem volt igazam, ezt azért el kell ismerjem, és biztos nem akartak rosszat azzal, amiket cselekedtek, tettek vagy mondtak. Próbálom ezt magammal vinni, hogy legyek türelmesebb majd a sportolókkal, próbáljam megérteni az ő érdeküket, elképzeléseiket, és metszetekben gondolkodni

– hangsúlyozta.

Az epizódban a szakember beszélt még…

  • hogyan képesek víz felett maradni egy olyan időszakban, amikor az elmúlt évben három egységben öt olyan magyar evezős fejezte be a pályafutását – köztük Simon Béla –, akik nevéhez a nemzetközi eredményességet tekintve a közelmúlt legnagyobb sikere, felnőtt szinten éremszerzése fűződik;
  • mire emlékszik legszívesebben élsportolói életének időszakából, és mi az, amire legkevésbé;
  • mi az, amit abból leginkább hasznosíthat szövetségi kapitányként;
  • a közelmúltat tekintve elődjei miért nem tudták végigvinni még a középtávú koncepciójukat sem;
  • a magyar sportban az evezés miért ennyire hendikepes a kajak-kenuval szemben;
  • tízmilliós lélekszámú, gazdasági potenciált tekintve nem túl veretes ország elbír két hasonló sportágat, amely a nemzetközi porondon egyszerre eredményes, és utánpótlásszinten is képes tömegeket megmozgatni;
  • a kettő támogatja is egymást, vagy csak és kizárólag kiolthatja.

Az Index Sportcast korábbi adásait ide kattintva érheti el.

(Borítókép: Simon Béla. Fotó: Tövissi Bence / Index)