Az Európai Parlament plenáris ülésének az Európai Tanács március 20-i ülése eredményeiről tartott vitáján Ursula von der Leyen kijelentette: a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású.

Hirdetés

A vámtarifák olyan adók, amelyeket az emberek fizetnek meg. A vámtarifák fokozzák az inflációt. Ma erre senkinek sincs szüksége, sem az Egyesült Államokban, sem Európában – hangoztatta.

„Nem Európa kezdte ezt a konfrontációt, és nem is feltétlenül akarja azt megtorolni. Ugyanakkor erős terve van arra, hogy szükség esetén válaszlépéseket tegyen. Célunk a tárgyalásos megoldás. De természetesen, ha kell, megvédjük érdekeinket, embereinket és cégeinket. Mindenünk megvan, amire szükségünk van népünk és jólétünk védelméhez” – fogalmazott.

Mivel a világ legnagyobb egységes piaca az európai, az unónak van ereje tárgyalni. Megvan a hatalma ahhoz, hogy arányos válaszlépést tegyen – hangoztatta beszédében az Európai Bizottság elnöke.

Leszögezte: Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal. Ugyanakkor diverzifikálni fogja kereskedelmét más partnerek bevonásával, valamint megerősíti az egységes piacát – tette hozzá.

António Costa, a tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke a vita során kijelentette: a versenyképesség és a jólét fenntartása a legfontosabb az ellenállóbb és fenntarthatóbb jövő biztosításához az európai állampolgárok számára.

Európa versenyképességét és a termelékenységet javítani kell, az innovációs szakadékot be kell zárni, miközben a bürokrácia csökkentésére kell törekedni – hangoztatta.

Az Európai Unió megújításához és a közös jólét biztosításához az energiát megfizethetőbbé kell tenni, támogatni kell a beruházásokat úgy, hogy közben a legfontosabb célokat, köztük a zöld átmenetet az EU nem téveszti szem elől – mondta.

„Az energiaárak csökkentésén keresztül az emberek és a vállalkozások versenyképességét fogjuk javítani. Pénzügyi piacaink integrációján keresztül pedig többet fogunk tudni befektetni az innovatív cégekbe” – fogalmazott.

A versenyképesség biztosítása az egyetlen lehetőség az unió számára, hogy erősebbé váljon – jelentette ki.

Egy versenyképesebb Európa, az erőteljesebb európai gazdaság hozzájárul majd ahhoz, hogy Európa be tudjon ruházni a saját védelmébe is – mondta.

António Costa végezetül hozzátette: „amennyiben szükséges, további döntéseket kell hozni, hogy Ukrajnában békét tudjunk teremteni. Hosszú távú és működőképes békét szeretnénk, nemcsak Ukrajnában, hanem az egész világon”.

Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP-) delegációjának elnöke, a Patrióták Európáért frakció első alelnöke a vita során elmondott beszédében kijelentette: az Európai Bizottság legújabb javaslata, hogy az európai polgárok halmozzanak fel 72 órára elegendő vészhelyzeti tartalékot, háborús pánikkeltést jelent. Ez veszélyes, mert félelmet kelt, alaptalanul – húzta alá.

„Három év szörnyű pusztítás után Ukrajnában most leginkább arra lenne szükség, hogy Európa támogassa az új amerikai adminisztráció tűzszünet és béke irányába tett diplomáciai erőfeszítéseit” – fogalmazott.

Nem kérdés, hogy Európának többet kell tennie a saját biztonságának biztosításáért. Ezért fontos a védelmi képességek megerősítése – emelte ki.

„Nem engedhetjük azonban, hogy az európai védelem megerősítése további brüsszeli centralizációval, a nemzeti szuverenitás aláásásával járjon, ahogy az nem történhet közös hitelfelvételből sem” – fogalmazott.

Azon véleményének adott hangot, hogy az európai védelem megerősítését külön kell választani az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások kérdésétől. Őszintén kell beszélni arról is, hogy Ukrajna uniós csatlakozása jelentős kihívást jelentene mind a mezőgazdaság, a kohézióspolitika, a munkaerőpiac és a biztonság szempontjából is – figyelmeztetett.

Arra hívta fel a figyelmet továbbá, hogy az európai emberek biztonságát jelenleg mindenekelőtt a tömeges illegális bevándorlás és az „elhibázott brüsszeli migrációs politika” veszélyezteti.

„Gyökeres fordulat kell. A változatlanságot megtestesítő Európai Bizottsággal és az ehhez asszisztáló balliberális-néppárti koalícióval szemben. A fordulatot mi, Patrióták, képviseljük, bárhogy akarják is vezetőinket elhallgatni” – fogalmazott Gál Kinga, majd úgy folytatta: „nem Orbán Viktor miniszterelnöktől kell a demokráciát Európában megvédeni. Tegnap sötét nap volt a francia demokrácia történetében”.

Egy demokráciában a döntést választásokon, nem pedig bíróságokon kell meghozni. „Kiállunk Marine Le Pen mellett” – tette hozzá beszédében a Fidesz politikusa.

Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk Mozgalom EP-képviselője felszólalásában azt mondta: három évnyi ukrajnai öldöklés után nem további támogatásokra, hanem kompromisszumos békére van szükség.

Amíg az EU kizárólag orosz háborús bűnökről beszél, meg sem említi a másik fél embertelenségeit – hívta fel a figyelmet.

Az orosz agresszió ténye nem menti fel az ukránokat az általuk elkövetett háborús bűnök felelőssége alól – jelentette ki.

„Veszélyes üzenete van annak, ha a kettős mérce alkalmazásával az unió szemet huny az emberi jogok sárba tiprása felett, bárki is követi azt el” – fogalmazott.

Emlékeztetett, korábbi beszédében az Ukrajnában élő magyarok elleni jogsértésekre hívta fel a figyelmet, amiért – mint közölte – fenyegető e-mailt kapott ukrán szélsőségesektől, akik Ukrajna ellenségének nyilvánították. A politikus arra kérte az Európai Parlamentet, hogy ítélje el azokat a szélsőségeseket, akik fenyegetéssel és kényszerítéssel próbálják akadályozni az EP-képviselői mandátum szabad gyakorlását.

Korábban írtuk