Keveseknek adatik meg, hogy amikor este befekszenek az ágyba, szinte azonnal elaludjanak, viszont a másik szélsőséget annál többen tapasztalják meg: az akár hosszú órákon át tartó, éber forgolódást. Evolúciósan úgy vagyunk összerakva, hogy az agyunk csak akkor „kapcsolja ki” magát, mikor nyugalom és biztonság vesz körbe minket – más esetben az őseink könnyen válhattak ragadózók martalékává. Ma már ilyesmitől nem kell tartanunk, ezért érthetetlennek tűnhet, hogy ideális esetben egy kellemes hőmérsékletű szobában, sötétben, csendben és egy puha ágyon mégis miért küzdünk az ébrenléttel – ami bezzeg reggel már nem is tűnik olyan erősnek.
Ha ennek nincs valamilyen egyéb egészségi vagy életmódbeli oka (például emésztési zavarok vagy túlzott koffeinbevitel), akkor ezért valószínűleg a szorongás tehető felelőssé. A szorongás kiváltja a szervezetünkből a stresszválaszt, ami nem enged minket elaludni. Csak hogy tovább bonyolódjon a képlet, a kevés alvás miatt fogékonyabbakká válunk a szorongásra és a stresszre, ami a következő napi alvásunkat sem teszi egyszerűbbé, és egy ördögi spirálba hajszoljuk magunkat. Attól is szoronghatunk, hogy megint nem fogunk tudni elaludni, agyalunk, rágódunk, tépelődünk, forgolódunk, egyre kevesebbet alszunk, amitől pedig egyre többet agyalunk, rágódunk, tépelődünk, forgolódunk, és így tovább a végtelenségig. Az agyunk egy idő után már az otthoni, biztonságos környezetünket is összeköti ezzel a rossz érzéssel, ezért lehet például, hogy sok ember idegen helyen könnyebben merül álomba. A jó hír, hogy sok mindent tehetünk azért, hogy megszüntessük ezt az áldatlan állapotot, ne várjuk el azonban magunktól, hogy ez egyik napról a másikra sikerüljön.
Mit tehetünk a pihentető alvásért?
- Alakítsunk ki helyes alvási szokásokat! Általában is igaz, hogy az egészséges táplálkozás és az elegendő testmozgás jobb alváshoz vezet, de más apróságokkal is segíthetünk magunkon. Lehetőségeinkhez mérten próbáljunk meg azonos időben és nyugodt környezetben lefeküdni aludni, valamint elalvás előtt már ne együk teli magunkat és ne igyunk túl sokat, főleg ne koffeines vagy alkoholos italokat.
- Az agyalás sem segít. A folytonosan kavargó gondolatainknak semmi sem szab gátat a sötétben, ezért, ha azt érezzük, úgysem tudunk elaludni, inkább keljünk fel, és olvassunk vagy írjunk egy kicsit. A telefonnyomkodás semmiképp sem javasolt ilyenkor, de ha valamilyen képernyő nélküli tevékenységgel elütjük az időt, elterelhetjük a figyelmünket a zavaró gondolatokról, és nagyobb eséllyel próbálhatunk meg újra elaludni.
- Kérjük szakember segítségét! Ha régóta fennálló problémáról van szó, vizsgáltassuk ki magunkat, biztosan nem áll-e valamilyen szervi probléma az álmatlanságunk mögött. Ahogyan időnként a testünknek is szüksége van külső segítségre, úgy a lelkünk ápolását se hanyagoljuk el – egy pszichológussal feltárhatjuk a szorongásunk valódi okait, a meditáció által pedig bármikor lecsendesíthetjük a tudatunkat.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.