Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak

1743492801457 20250401 EP-182584A AHA EG 036
2025.04.01. 11:40
Alapvetően a tárgyalóasztalnál keresne megoldást, de amennyiben erre az Egyesült Államok nem hajlandó, Ursula von der Leyen határozott választ ígért a Donald Trump vezette adminisztráció eddig bevezetett és a jövőben kivetett vámtarifáira. Az Európai Bizottság elnöke szerint a vámtarifák egyik félnek sem kedveznek, de ha Trump mégis így dönt, megvannak az EU-nak az eszközei, hogy kárt okozzon az Egyesült Államoknak, amiben az EU-tagállamok vezetői egységesek és eltökéltek.

„Erős kapcsolatokat építettünk, amelyeket elválaszthatatlannak hittünk. A kereskedelem nemcsak jólétet hozott, hanem a közös életforma eszméjét is. Az elmúlt majdnem 75 év közös tapasztalata miatt sok európai teljesen elkeseredett az Egyesült Államok bejelentése miatt” – ezzel kezdte az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen az Európai Parlament plenárisán elmondott felszólalását, amelyben a német politikus a Donald Trump vezette Egyesült Államok EU-ra eddig kivetett vámtarifáiról, valamint az Egyesült Államok és az EU közötti lehetséges kereskedelmi háborúról értekezett.

Mint arra az Európai Bizottság elnöke felhívta a figyelmet, a Trump-adminisztráció eddig 25 százalékra növelte az EU-ból érkező fémre, alumíniumra, valamint autókra és autóalkatrészekre kivetett vámtarifákat, viszont Trump ígérete szerint a félvezetők, gyógyszerek és faanyagok kapcsán is emelni fogja a vámtarifákat.

Emellett az Európai Bizottság arra számít, április 2-án újabb termékcsoportokat érinthet az Egyesült Államok vezetésének új vámtarifa-politikája, mivel ekkor fognak életbe lépni a Trump által ígért kölcsönös vámtarifák – a Trump-adminisztráció még korábban bejelentette, hogy az Egyesült Államok minden termékre akkora vámot fog bevezetni, amilyet az adott ország az amerikai termékekre vetett ki még korábban.

Hadd legyek világos. Nem Európa kezdte ezt a konfrontációt. Szerintünk [a vámtarifák] helytelenek, de a mai üzenetem önök felé az, hogy mindenünk megvan ahhoz, hogy megvédjük állampolgárainkat és jólétünket

– hangsúlyozta Von der Leyen az Európai Parlament strasbourgi székhelyén elmondott beszédében.

Az Európai Bizottság elnöke egyetért abban Donald Trumppal – akinek nevét a beszéde alatt egyébként egyszer sem mondta ki, mindig Amerikára hivatkozott –, hogy vannak a világkereskedelemben szereplők, akik visszaélnek a szabályokkal. Ennek szerinte az EU is elszenvedője, ezért azt ajánlotta az amerikai elnöknek, hogy ezeken a problémákon dolgozzanak együtt, mivel a vámtarifák kivetése nem megoldás.

Az EB-elnök szerint a vámtarifa lényegében adó, amit végső soron az emberek fognak megfizetni az élelmiszerért, a gyógyszerekért és egyéb javakért, és növelni fogja az inflációt is,

amivel az amerikai fogyasztók és cégek is rosszul járnak, miközben munkahelyek elvesztésével, valamint a bürokratikus terhek növelésével jár, amire véleménye szerint sem az Egyesült Államoknak, sem Európának nincs szüksége.

Továbbra is tárgyalnának, de felkészülnek az eszkalációra is

Az Európai Bizottság elnöke három pontban foglalta össze a bizottság válaszát, amennyiben az Egyesült Államok valóban eszkalálná a jelenlegi helyzetet az Európai Unióval:

  • az Európai Unió nyitott a tárgyalásokra, azonban amennyiben szükséges, nem fél használni erejét az indokolatlan vámokkal szemben;
  • diverzifikálják az EU külkereskedelmét, ezzel kapcsolatosan több országgal elkezdtek megállapodni;
  • valamint megerősítik az uniós közös piacot, amihez az eddigi bürokratikus akadályokat lebontják.

Von der Leyen hangsúlyozta, hogy az EU egységes és eltökélt, erről folyamatosan egyeztet a tagállamok vezetőivel. Bejelentette, április 2-án egy gondosan kalibrált választ adnak majd az amerikai reciprokális vámtarifákra, amiben a megoldást leginkább a tárgyalóasztalnál keresnék. Azonban, ha erre nincs lehetőség – vagy inkább az Egyesült Államok részéről nincs érdeklődés –, akkor

az Európai Unió nem hátrál, az amerikai vámtarifákra határozott, erős választ ígérnek.

Az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, szerinte az amerikai–európai kereskedelmi kapcsolat a világ legnagyobb és legvirágzóbb kapcsolata, és mindkét fél jobban járna, ha egy konstruktív megoldást találnának.

Mi nem feltétlenül szeretnénk visszavágni, de ha szükséges, akkor van egy erős tervünk a visszavágásra, és használni fogjuk

– hangsúlyozta Von der Leyen konkrét lépések említése nélkül.

Az Európai Bizottság elnöke ezenkívül elmondta, az Európai Unió folyamatosan bővíti és diverzifikálja kereskedelmi kapcsolatait. Felsorolta, hogy az elmúlt időszakban a Dél-amerikai Közös Piaccal (Mercosur, tagjai Argentína, Bolívia, Brazília, Paraguay és Uruguay), Mexikóval és Svájccal kötöttek új szabadkereskedelmi megállapodást, de év végéig Indiával is sikerül megállapodni, valamint jelenleg intenzív tárgyalásokat folytatnak Indonéziával és Thaifölddel.

Mint von der Leyen fogalmazott, Európa mindig is egy kereskedő kontinens volt, mivel mindig is kiszámítható és megbízható partner volt, jelenleg pedig ezt szeretnék bővíteni.

Egyébként nem ez az első alkalom, hogy Ursula von der Leyen határozottan felszólal Donald Trump tervezett vámtarifa-emeléseivel szemben. Az EB-elnök a február 3-án tartott informális EU-csúcs után még intenzív tárgyalásokra számított Donald Trumppal, ugyanakkor már akkor jelezte, amennyiben szükséges, az EU határozott választ ad.

Azonban hiába szeretne megoldást találni a tárgyalóasztalnál Von der Leyen, a két vezető egy rövid telefonbeszélgetést leszámítva még nem egyeztetett egymással – az a telefonbeszélgetés pedig még Trump beiktatása után történt, amikor Von der Leyen gratulált a Fehér Házba visszatérő elnöknek.

Arról, hogyan alakulnak át az amerikai–európai kapcsolatok Donald Trump visszatérésével, mi ennek az oka, és milyen következményekkel járhat, korábban az alábbi cikkünkben jártuk körül.

(Borítókép: Ursula von der Leyen 2025. április 1-jén. Fotó: Alexis Haulot / European Union 2025 – Source: EP)