A nemzetközi fuvarozás szinte minden kategóriában magasabb fizetést biztosít a belföldinél.

A láthatatlan munka óriási terhet ró a nőkre, mégis alig kap elismerést – sem társadalmi, sem anyagi szempontból. Bár ezek a fizetetlen tevékenységek – háztartási munka, gyermekgondozás, idősápolás – nélkülözhetetlenek, még mindig természetesnek veszik, hogy főként a nők végzik. Ha a GDP-ben is megjelennének, 25%-os növekedést eredményeznének. Magyarország pedig az egyik legrosszabbul teljesít az EU-ban a nemek közötti munkamegosztás terén, ami tovább mélyíti a bérszakadékot és a nők egzisztenciális kiszolgáltatottságát.
A láthatatlan munka kifejezés 1987-ben jelent meg először, és azt a fizetetlen munkát jelenti, amelyet a háztartáson belül vagy önkéntes munkaként a közösség javára végeznek a társadalom tagjai, jellemzően nők.
“Fontos megjegyezni, hogy a kifejezésben a láthatatlan nem magára a munkára utal, amelynek igenis látható eredményei vannak, hanem arra, hogy a társadalom sokszor nem becsüli meg, pénzzel és elismeréssel nem honorálja ezeket a tevékenységeket” - szögezi le Dr. Csernus Fanni, az Amnesty International Magyarország nemek közötti egyenlőség szakértője, akivel a Pénzcentrum is készített interjút:
Hogy milyen irdatlan mennyiségű láthatatlan munkát végzünk (elsősorban a nők), azt jól mutatja, hogy a KSH számításai szerint a GDP 25%-kal nőne, ha a gazdasági mérőszámokba ezeket a tevékenységeket is bevonnánk. Ezek pedig elsősorban a nők vállát nyomják, pláne itthon: a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének tavaly publikált adatai alapján 2024-ben hazánk az egyik legrosszabbul teljesített a gyermekes férfiak és nők közötti háztartási munka megoszlását tekintve (76-19%). A gyermeket nevelő férfiak csupán 19%-a végez napi szinten háztartási munkát, ami a legalacsonyabb érték az EU-ban.
Magyarországon egy nő átlagosan 18%-kal keres kevesebbet, mint egy férfi. Hogy ez hogyan függ össze a láthatatlan munkával? „A háztartási és gondozási feladatok egyenlőtlen elosztása amellett, hogy jelentős terhet ró a nőkre ahhoz is vezet, hogy kevesebb idejük és korlátozottabb lehetőségeik jutnak a fizetett munkára. A nők kevesebb lehetőséget kapnak arra, hogy a munkahelyükön előbbre lépjenek, magasabb fizetést kapjanak, nem tudnak olyan rugalmasan rendelkezésre állni, és sokszor csak részmunkaidőben tudnak dolgozni, hogy a fizetetlen munkát végezzék, amiért gyakran semmilyen megbecsülést nem kapnak a környezetüktől" - magyarázza a problémát Csernus.
A társadalmi sztereotípiák pedig rengeteget rontanak a helyzeten: egy tavaly publikált európai uniós kutatás szerint a magyarok 70%-a úgy gondolja, hogy a nők elsődleges feladata az otthoni feladatok ellátása és a gyerekgondozás, illetve ugyanekkora arányban értenek egyet azzal, hogy egy nő számára mindig a családnak kell az elsőnek lennie. „A társadalmunkban uralkodó nemi sztereotípiák folyamatos kölcsönhatásban vannak a kormányzat káros családpolitikai narratívájával. Utóbbi a nők társadalomban betöltött szerepét egyre inkább a gyermekgondozási és otthoni feladatokhoz köti, a nőket vagy valakinek az anyjaként, vagy valakinek a feleségeként képzeli el. Mindez összességében a nők súlyos egzisztenciális kiszolgáltatottságához vezet" - magyarázza Dr. Csernus Fanni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


