Április elseje: íme a legdurvább bolondok napi átverések!
Az első csínyt egy gróf követte el, még évszázadokkal ezelőtt, azóta pedig szinte minden évre jut egy-egy nagyobb port kavaró kegyetlen tréfa. Mutatjuk a történelem legdurvább bolondok napi átveréseit!
Április 1. köztudottan a bolondok, pontosabban a bolondozások napja. Ilyenkor hagyományosan megtréfálják egymást az emberek. Mutatjuk az első csínyt és azt ezt követő, megdöbbentőbbnél megdöbbentőbb bolondok napi átveréseket!
Mutatjuk a legemlékezetesebb bolondok napi átveréseket! Fotó: A Stock Studio / Shutterstock
Nem tudni pontosan miért április elsején van bolondok napja
Húsvét és a tavasz közeledtével egymást érik a téltemető, tavaszköszöntő hagyományok. Az egyik ilyen a bolondok napja, amit már az ókori görögök is megtartottak. A hagyomány pontos eredete azonban a mai napig rejtély, csak sejteni lehet miért pont április elsején tréfálják meg egymást az emberek. Egyes történészek szerint
kelta eredetű népszokás a bolondok napja,
míg mások szerint 1582-ből, Franciaországból ered a szokás.
Egyes szakemberek a bolondok napját olyan fesztiválokkal is összekapcsolták már, mint például a Hilaria, amit az ókori Rómában március végén ünnepeltek. Ilyenkor az emberek álruhába öltöztek és a polgártársaikat vagy épp a bírókat gúnyolták.
Más elméletek azt feltételezik, hogy a bolondok napja a tavaszi nap-éj egyenlőséghez, vagyis az északi féltekén a tavasz első napjához kötődik.
Létezik egy olyan magyarázat is, miszerint a Német-Római Birodalomban az 1530-as augsburgi birodalmi gyűlés úgy döntött, hogy 1540. április 1-jével egységesítik a pénzverést. A spekulánsok nyomban heves ténykedésbe kezdtek, de végül hoppon maradtak, az egységesítést az utolsó pillanatban elhalasztották, így ők lettek a történelem első április bolondjai.
Neki tulajdonítják az első áprilisi tréfát
Az egyik első április elsejei tréfát Toulouse grófja, XIV. Lajos francia király fia követte el: éjszaka szűkebbre varratta egy márki ruháját, így az reggel nem tudott felöltözni. Szobájában egymás után jelentek meg a csínytevők, akik azon szörnyülködtek, hogy felpuffadt szegény ember. Végül orvost hívattak, aki persze maga is beavatott volt, s fejét csóválva megírta a receptet. A patikus aztán megint a fejét csóválta, de ő azért mert a papíron ez állt latinul: Végy egy ollót és vágd fel a mellényed.
Amíg nem volt internet, az újságban, tévén keresztül verték át az embereket
1846-ban egy angol újság például a világ első szamárkiállítására invitálta az olvasóit. A helyszínen összegyűlt tömeg egy idő után csalódottan távozott, amikor kiderült, hogy ők maguk a szamarak.
1957-ben a BBC arról számolt be, hogy az enyhe idő és a kártevők kiirtása után Svájcban bőséges spaghetti-termés várható, sokan telefonáltak be, ők hogyan termeszthetnének spagettit. A válasz így szólt: dugjanak egy szál spagettit paradicsomszószba, és várjanak türelmesen. Ezt sokan meg is tették.
1962. április elsején Svédország egyetlen tévécsatornáján egy szakértő azt állította, egy új technológia segítségével házilag meg lehet oldani, hogy a televízió színes legyen: nejlonharisnyát kell a képernyőre húzni. Ezt követően ezrek nézték így a TV-t.
A BBC 1965-ben bejelentette a szagos tévé feltalálását, ami lehetővé teszi a stúdió illatainak érzékelését otthon, a készülék előtt. Néhány perccel később többen be is telefonáltak hozzájuk, hogy elkezdték érezni az illatokat.
A holland televízió 1969-ben azt a hírt olvasta be, hogy ellenőrök járják az utcákat, akik egy műszer segítségével távolról azt vizsgálják, befizették-e az emberek a tévéadót. Ez ellen védekezni pedig csak alufóliával letakart tévével lehet. Az áruházakban aznap kifogyott a fólia, és megugrott a tévéadó-bevétel is.
1976. a BBC Radio adásában egy neves brit csillagász arról számolt be, hogy ha valaki a Jupiter és a Plútó együttállásakor felugrik a levegőbe, lebegni fog. Aznap rengeteg ugráló embert lehetett az utcákon látni.
1994-ben az amerikai PC Magazin azzal rémisztgette olvasóit, hogy a törvényhozás hamarosan megtiltja a világháló részeg használatát.
Ezek a közelmúlt legnagyobb port kavart bolondok napi átverései
A Playboy román kiadása 2000-ben áprilisi tréfaként megjelentett egy cikket, ami arról szólt, hogy verhetik meg az olvasók a párjukat úgy, hogy annak ne maradjon nyoma. A cikk megjelenése után óriási gyűlölethullám zúdult a lapra, amit kirúgások és nyilvános bocsánatkérések követtek.
A Burger King 2008. április 1-jén egész oldalas hirdetésben jelentette be a 32 millió balkezes amerikai számára tervezett Whoppert, amelynek hozzávalóit 180 fokkal elfordítva helyezik el a szendvicsben. Mire másnap bejelentették, hogy csak tréfáltak, több ezren próbáltak rendelni nemcsak a balkezes, hanem a jobbkezes változatból is.
A manchesteri rendőrség 2015-ben a Twitteren jelentette be: azt a rabot, aki a legtöbb szavazatot kapja, nem csak kiengedik, de még egy nyaralást is kap. Sok család elhitte, hogy szerettük így kiszabadulhat, amiből szintén óriási botrány lett.
2019-ben az ausztrál McDonald's jelentette be, hogy piacra dobják a McPickle névre hallgató, csak uborkát tartalmazó hamburgerüket. Ezt követően rengetegen keresték az ubihambit, akik aztán felháborodásuknak adtak hangot, hogy az egész csak átverés.
2021-ben a Volkswagen azt jelentette be, hogy innentől csak elektromos autókat gyárt, és ennek megfelelően át is nevezik magukat Voltswagenre. A tréfa olyan jól sikerült, hogy mindenki komolyan vette. Ennek köszönhetően a részvényeik ára emelkedni kezdett, majd amikor kiderült, hogy az egész csak áprilisi tréfa, azt a tőzsdén is megérezték.