nlc.hu
Szabadidő
Tudósok megerősítették: lehetséges az időutazás, és már voltak, akik megcsinálták

Tudósok megerősítették: lehetséges az időutazás, és már voltak, akik megcsinálták

Tudd meg, hogyan lehet időutazni a való életben!
Vissza a jövőbe, forrás: imdb

Az időutazás gondolatát hosszú ideig csak ábrándnak tartották, egészen mostanáig. A tudósok immár úgy vélik, mégiscsak lehetséges. Egyelőre azért ne csomagoljunk azzal a szándékkal, hogy megnézzük a távoli jövőt vagy múltat. A valóságban az időutazás azonban kevésbé izgalmas, mint egy hollywoodi filmben vagy egy kultikus sci-fi sorozatban. Inkább tudományosabb, és rengeteg elméleti fizikát foglal magában.

A tudósok megerősítették: bizonyos értelemben lehetséges az időutazás, bár nem a sci-fi történetekben megszokott módon.

A NASA szerint jelenleg mindenki másodpercenként egy másodperc sebességgel utazik „az időben”, ami azt jelenti, hogy ha valaki képes lenne másodpercenként egy másodpercnél gyorsabban utazni, az technikailag időutazás lenne.

A valós életbeli időutazásra vonatkozó kezdeti érvek Albert Einstein 1905-ös speciális relativitáselméletének megfogalmazásáig vezethetők vissza. Einstein érvelésének egy rendkívül leegyszerűsített változata szerint az idő múlása függ a megfigyelő sebességétől és környezetétől; minél gyorsabban mozog valaki, annál lassabban telik számára az idő. Ezt a jelenséget idődilatációnak nevezik.​

Ezt az elméletet később Joseph Hafele és Richard Keating tudósok tesztelték, akik 1971-ben keresték a módját annak, hogy bebizonyítsák, hogy az időtágulás – a két különböző órán eltelt idő különbsége – bizonyítható. A kísérlet elvégzéséhez a páros négy ultraprecíz atomórát rakott két különböző irányba repülő repülőgépre. A repülések után az órákat összehasonlították egy földi referenciához, és azt találták, hogy a repülőgépeken lévő órák eltérést mutattak, igazolva az idődilatáció jelenségét. A Föld forgásával szemben haladó repülőgép fedélzetén lévő órák mintegy 59 nanoszekundumot veszítettek az időből a földi órákhoz képest. Eközben a Föld forgásával együtt haladó járat fedélzetén lévő órák gyorsabban mozogtak mindkettőnél, mintegy 273 nanoszekundumot nyertek, ami azt jelenti, hogy lényegében időutazást tapasztaltak.

Bár ezek az eltérések rendkívül kicsik, a kísérletek alátámasztják, hogy az idő múlása valóban relatív, és a mozgás sebességétől függően változhat. Ez azt jelenti, hogy az időutazás tudományos szempontból lehetséges, de jelenlegi technológiánkkal csak elhanyagolható mértékben valósítható meg.

(via)

Kiemelt fotó forrása: imdb

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top