Terjed a száj- és körömfájásjárvány Magyarországon: a vadászok is beszállnak a védekezésbe - 10perc.hu

2025. 04. 03.

401.58 Ft

361.88 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Terjed a száj- és körömfájásjárvány Magyarországon: a vadászok is beszállnak a védekezésbe

10perc.hu
2025. 04. 01.
Főkép forrása: illusztráció
Terjed a száj- és körömfájásjárvány Magyarországon: a vadászok is beszállnak a védekezésbe

Ragadós száj- és körömfájás jelent meg Magyarországon. A hatóságok óvintézkedéseket hoztak, a vadállomány védelme kiemelten fontos.

Magyarországon már két állattartó telepen, előbb Kisbajcs, majd Levél területén is kimutatták a ragadós száj- és körömfájás vírusát. A rendkívül fertőző betegség miatt azonnali óvintézkedéseket rendeltek el, hogy megakadályozzák a továbbterjedést, különös tekintettel arra, hogy a vírus komoly fenyegetést jelenthet a szabadon élő vadállatokra is - írja az Infostart.

Az Országos Magyar Vadászkamara tájékoztatta a vadászokat az ilyenkor szükséges teendőkről. Földvári Attila, a szervezet szóvivője az InfoRádióban kiemelte: a hasított körmű vadon élő állatok esetében a külső tüneteket kell figyelni, például hólyagképződéskimaródás, valamint fokozott nyálzás és orrfolyás jelezheti a fertőzést.

„Ilyen esetben azonnal értesíteni kell a hivatásos vadászt vagy a hatósági állatorvost, hiszen a legfontosabb az, hogy a lehető leggyorsabban, ideje korán el tudjuk kapni ezt a betegséget” – mondta Földvári Attila.

A szakértő párhuzamot vont az afrikai sertéspestis 2018-as megjelenésével, de hangsúlyozta, hogy most az a cél, hogy a vadállomány ne fertőződjön meg, vagy ha mégis, akkor minél gyorsabban lokalizálják a gócpontokat.

A vadászati szervezetek hivatalos levélben is értesítették a vadgazdálkodókat a szükséges lépésekről, és szükség esetén mintavétel céljából ki is lőhetnek egyes egyedeket. Egyelőre vadászati korlátozást csak az érintett állattartó telepek körzetében rendeltek el, további szigorításokról az állat-egészségügyi hatóságok döntenek, ha a vírus máshol is felbukkan.

„Nekünk egyelőre az a dolgunk, hogy nagyon figyelünk, és ha bármilyen gyanús jelet vesz észre a vadgazdálkodó vagy az egyéni vadász, akkor azonnal kellő éberséggel reagáljon és adja tovább az információt” 

– hangsúlyozta a szóvivő.

A szakértők továbbra sem tiltanák a kirándulásokat, azonban óvatosságra intik az állattartókat. Azt javasolják, hogy az állatok közelében használt ruházatban és cipőben ne menjenek a természetbe, mivel a vírus rendkívül fertőző, akár a szél is terjesztheti.

„Most nagyon fontos, hogy mindenképpen sikerüljön lokalizálni, megállítani, és hogy a vadállomány mentes maradjon. Ebben mindenkinek kérjük a segítségét” 

– hívta fel a figyelmet az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője.

Címkék:

További cikkek