
Az Európai Unió energia- és nyersanyag-függetlenségének szempontjából kulcsszerepet tölthet be az elzászi „lítiumvölgy”, ahol több közvetlen lítiumkinyerési projekt indult el geotermikus energiával kombinálva. A Strasbourg környékén zajló beruházások – köztük az Electricité de Strasbourg és az Eramet együttműködése – európai „stratégiai” minősítést kaptak, számolt be a Les Echos.
A tervek szerint ezek 2030-ra évente legalább 10–15 ezer tonna lítiumot termelnek majd, ami az autóipar lítiumigényének akár harmadát is fedezheti.
A koronavírus-járvány és az orosz–ukrán háború rávilágított Európa nyersanyagkitettségére. Válaszul az EU 2023-ban elfogadta a Kritikus Nyersanyagok Törvényét, amely célul tűzi ki, hogy a felhasznált kritikus fémek legalább 10%-át európai területen nyerjék ki, és 40%-át az EU-n belül dolgozzák fel. Ennek részeként múlt héten az Európai Bizottság 47 gyorsított eljárásban támogatható stratégiai projektet jelölt ki – köztük több franciaországi lítiumkitermelési- és újrahasznosítási kezdeményezést, viszont egyetlen magyar projektet sem tettek fel a listára.
A lítiumkinyerés az elzászi projektek esetében mélyfúrásokon alapul: a 2500 méteres mélységből feltörő forró vízből geotermikus hőt nyernek, majd egy Eramet által fejlesztett technológiával kivonják belőle a lítiumot. Az így előállított lítium-karbonát akkumulátorgyártásra alkalmas, és hozzájárul az európai gigagyárak nyersanyag-ellátásához.
A projekt gazdaságilag is életképesnek tűnik: a lítium biztosítja a jövedelmezőséget, míg a megújuló hő mellékhaszonként csökkenti az ipari energiafelhasználás szénlábnyomát.
A fejlesztések régiós szinten is új távlatokat nyitnak. Az energia és nyersanyag közös kitermelése új iparágakat vonzhat Elzászba, például a Lauterbourgban épülő lítiumfinomítót. Franciaország így akár az autóipari lítiumigény kétharmadát is fedezheti már 2027-ben. A történelmi háttérre utalva a francia lapnak nyilatkozó szakértők megjegyezték:
a Nyugat visszatér a bányászat stratégiai megközelítéséhez, amit évtizedekre háttérbe szorítottak – miközben Kína már húsz éve biztosítja saját ellátási láncait a kitermeléstől a gyártásig.
A címlapkép illusztráció: Feldolgozóüzem a nyugat-ausztráliai lítiumbányában. Mechanikus feldolgozás a lítium-szpodumén koncentrátum finomítására. A fotó forrása: Getty Images.
Már Európa is tárgyalna az oroszokkal, kifulladt a fronton Moszkva - Háborús híreink pénteken
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Megszólalt az elemző: két oka van, miért eshet az olaj ára
A Goldman Sachs stratégája nyilatkozott.
Nyilatkozott az amerikai főparancsnok: komoly előrelépést értek el egy területen az ukránok
A hírszerzési információktól viszont továbbra is függenek.
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a v
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia
Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.