Európában találták meg a XXI. század legfontosabb nyersanyagának hatalmas lelőhelyét
Uniós források

Európában találták meg a XXI. század legfontosabb nyersanyagának hatalmas lelőhelyét

Portfolio
Európa saját kezébe veszi a lítiumellátását: néhány éven belül a kontinens az igényeinek akár felét is képes lehet fedezni hazai kitermelésből. Az elzászi lítiumvölgy kulcsszerepet játszik ebben a fordulatban, ahol geotermikus energiával kombinált kitermelés zajlik. Az uniós támogatással megvalósuló projektek célja, hogy csökkentsék az európai függőséget Kínától, miközben új iparágakat teremtenek.

Az Európai Unió energia- és nyersanyag-függetlenségének szempontjából kulcsszerepet tölthet be az elzászi „lítiumvölgy”, ahol több közvetlen lítiumkinyerési projekt indult el geotermikus energiával kombinálva. A Strasbourg környékén zajló beruházások – köztük az Electricité de Strasbourg és az Eramet együttműködése – európai „stratégiai” minősítést kaptak, számolt be a Les Echos.

A tervek szerint ezek 2030-ra évente legalább 10–15 ezer tonna lítiumot termelnek majd, ami az autóipar lítiumigényének akár harmadát is fedezheti.

A koronavírus-járvány és az orosz–ukrán háború rávilágított Európa nyersanyagkitettségére. Válaszul az EU 2023-ban elfogadta a Kritikus Nyersanyagok Törvényét, amely célul tűzi ki, hogy a felhasznált kritikus fémek legalább 10%-át európai területen nyerjék ki, és 40%-át az EU-n belül dolgozzák fel. Ennek részeként múlt héten az Európai Bizottság 47 gyorsított eljárásban támogatható stratégiai projektet jelölt ki – köztük több franciaországi lítiumkitermelési- és újrahasznosítási kezdeményezést, viszont egyetlen magyar projektet sem tettek fel a listára.

A lítiumkinyerés az elzászi projektek esetében mélyfúrásokon alapul: a 2500 méteres mélységből feltörő forró vízből geotermikus hőt nyernek, majd egy Eramet által fejlesztett technológiával kivonják belőle a lítiumot. Az így előállított lítium-karbonát akkumulátorgyártásra alkalmas, és hozzájárul az európai gigagyárak nyersanyag-ellátásához.

A projekt gazdaságilag is életképesnek tűnik: a lítium biztosítja a jövedelmezőséget, míg a megújuló hő mellékhaszonként csökkenti az ipari energiafelhasználás szénlábnyomát.

A fejlesztések régiós szinten is új távlatokat nyitnak. Az energia és nyersanyag közös kitermelése új iparágakat vonzhat Elzászba, például a Lauterbourgban épülő lítiumfinomítót. Franciaország így akár az autóipari lítiumigény kétharmadát is fedezheti már 2027-ben. A történelmi háttérre utalva a francia lapnak nyilatkozó szakértők megjegyezték:

a Nyugat visszatér a bányászat stratégiai megközelítéséhez, amit évtizedekre háttérbe szorítottak – miközben Kína már húsz éve biztosítja saját ellátási láncait a kitermeléstől a gyártásig.

A címlapkép illusztráció: Feldolgozóüzem a nyugat-ausztráliai lítiumbányában. Mechanikus feldolgozás a lítium-szpodumén koncentrátum finomítására. A fotó forrása: Getty Images.

Holdblog

A kínai siker árnyoldalai

Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges... The post A kínai siker

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!