2050-re várhatóan jelentősen megnő a Parkinson-kóros esetek száma, leginkább az afrikai és ázsiai térségekben, de Európát is érinti a negatív tendencia – számolt be a University of Florida kutatásának eredményeiről a news-medical.net.
Hamarosan 25 milliónyi embert érint majd
A The British Medical Journal folyóiratban napvilágot
látott kutatás eredményei szerint 2050-re világszerte több mint 25 millióan fognak Parkinson-kórral élni, ez az arány pedig 2021-hez képest 112 százalékos növekedést
jelent. A romló tendencia elsősorban a népesség elöregedésének, a várható
élettartam kitolódásának köszönhető.
A szóban forgó tanulmányban a kutatók a Global Burden of Disease Study 2021 adatait használták fel, hogy megbecsüljék a Parkinson-kór előfordulását 195 országban és területen 2022 és 2050 között. A lehangoló eredmények arra engednek következtetni, hogy 2050-re a Parkinson-kóros esetszámok valamennyi régióban növekedni fognak.
A modellszámítások szerint a Parkinson-kór teljes életkorra vetített gyakorisága 2050-re eléri a 267 esetet 100 ezer főre vetítve, ami 76 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest. Az előfordulás a 80 év felettiek körében lesz a legmagasabb.
A kutatók szerint a kezelésben olyan módszereket kell előnyben részesíteni, amelyek megragadják a krónikus betegség progressziójának valódi összetettségét.
Sürgősen szükség van arra, hogy a jövőbeli kutatások olyan új gyógyszerek, génsebészeti technikák és sejtpótló terápiák kifejlesztésére összpontosítsanak, amelyek célja a betegek életminőségének javítása
– összegeztek a tanulmányban.