TEK-kimenekítésről szóltak a hírek, de kiderült, hová lett Orbán Viktor szövetségese
További Külföld cikkek
-
Meghalt az északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata
- A fagyi visszanyal: a vámok miatt Amerikában drágulnak a termékek
- A dán miniszterelnök felszólította az Egyesült Államokat, hogy nem annektálhatja Grönlandot
- Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben
- Nincs vége a száj- és körömfájásnak: fertőtlenítőpontokat állítottak fel a szerb–magyar határon
A moszkvai Kreml előtt állva készített videót, amelyet kiposztolt hétfő este az X-re Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, aki a hazájában érvényben lévő elfogatóparancs ellenére a napokban többször is el tudta hagyni az országot. A videóban a politikus méltatja Vlagyimir Putyin orosz elnököt, akit az orosz nép történelmi vezetőjének nevezett.
Mint írtuk, már március elején elrendelte Milorad Dodik letartóztatását a boszniai szövetségi főügyészség. Ezután a Bosznia-Hercegovina központi hatóságait képviselő határrendőrség elfogatóparancsot adott ki az ország szerbiai egységének vezetője ellen, majd a boszniai szövetségi bíróság nemzetközi elfogatóparancs kiadását kérte a boszniai Szerb Köztársaság elnöke ellen az Interpoltól.
Korábban a hírek arról szóltak, hogy február végén a Terrorelhárítási Központ 300 tagját azért vezényelték ki a boszniai Szerb Köztársaságba, hogy kimenekítsék a vezetőt, de az állítást Orbán Viktor személyesen cáfolta.
Megérkeztem Moszkvába. Minden itt tett látogatásom az ismeretlen katona emlékművéhez vezet, hogy tisztelegjek a második világháborúban elesett 28 millió orosz előtt
– fogalmazott Milorad Dodik, aki azt is elárulta, hogy „május 9-én Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívására ismét itt leszek, hogy megünnepeljük a fasizmus feletti győzelem 80. évfordulóját”. A boszniai szerb elnök a belföldi elfogatóparancs ellenére a múlt hétfőn Belgrádba, egy nappal később pedig Tel-Avivba utazott, ahonnan csütörtökön hazautazott.
Bár már azóta is megjelent a médiában és a közösségi felületeken, de mindig beazonosíthatatlan háttér előtt, így nem lehetett tudni, hogy visszatért-e Bosznia-Hercegovinába. A boszniai határőrség vizsgálja, hogyan tudott a boszniai szerb elnök kilépni az országból anélkül, hogy el tudták volna fogni. Milorad Dodik az utóbbi hetekben több intézkedést is kezdeményezett, amelyek a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását segítenék elő: március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét és annak alkotmányos védelméről szóló törvényt.
➡️ Стигао сам у Москву. Сваки мој боравак овдjе почињем посјетом споменику Незнаном јунаку како бих одао пошту 28 милиона страдалих Руса у Другом свјетском рату.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) March 31, 2025
➡️ Овдjе ћу бити поново 9. маја на позив предсједника Руске Федерације Владимира Путина на обиљежавању 80. гoдишњице… pic.twitter.com/CMd5jqYda8
Börtönbüntetésre ítélték
Néhány nappal korábban a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Milorad Dodikot, Radovan Viskovicot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, és Nenad Stevandicot, a többségében szerbek lakta országrész parlamentjének elnökét, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét.
Február 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta.
Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, de Milorad Dodikot a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsították meg.