időjárás
De meddig?
Oroszországnak most bizonyítania kell, hogy komolyan elkötelezett a háború befejezése mellett – hangsúlyozták európai külügyminiszterek a madridi találkozójukat követően kiadott közös nyilatkozatukban hétfőn, írja az MTI.
„Felszólítjuk Oroszországot, hogy vessen véget késleltető taktikájának, és Ukrajnához hasonlóan haladéktalanul egyezzen meg az azonnali és feltétel nélküli tűzszünetről, egyenlő feltételek mellett és teljes körű végrehajtással. Az előrehaladást egy világos időbeli keretben kell látnunk” – olvasható a spanyol külügyminisztérium által közzétett dokumentumban.
A Spanyolország, Németország, Franciaország, Olaszország, Lengyelország és az Egyesült Királyság külügyminisztereit tömörítő, tavaly novemberben alakult, úgynevezett G5+ csoport negyedik alkalommal ülésezett, ezúttal a spanyol fővárosban. A tanácskozáson Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi főképviselője, valamint Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is részt vett.
Mint nyilatkozatukban írták, készek arra, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel további nyomást gyakoroljanak Oroszországra, beleértve az új szankciók elfogadását is, hogy nehezítsék számára a háborút, és biztosítsák Ukrajna lehető legjobb helyzetét egy igazságos és tartós béke garantálásához.
– emelték ki, továbbá kinyilvánították szilárd elkötelezettségüket a háborús bűncselekmények teljes elszámoltathatósága mellett.
A külügyminiszterek kinyilvánították, hogy támogatják az igazságos és tartós béke megteremtéséhez vezető, tűzszünetre irányuló erőfeszítéseket. A békéhez vezető útnak tartalmaznia kell a humanitárius segítségnyújtási kezdeményezéseket, különösen a hadifoglyok cseréjét; a civilek szabadon bocsátását, valamint az Oroszországba és Fehéroroszországba illegálisan deportált gyermekek és más ukrán civilek visszaküldését – hangsúlyozták.
Az állásfoglalás szerint fenntartható békére van szükség, amelyet hatékony garanciákkal kell alátámasztani, hogy megakadályozzák a további agressziót, és igazságosnak is kell lennie, amely nem érhet véget az agresszor jutalmazásával.
– fogalmaztak.
A madridi tanácskozás részvevői kiemelték: készen állnak, hogy kivegyék a részüket e béke elérésében; emlékeztetve, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás közel kétharmadát és a katonai segélyek 60 százalékát Európa adja.
„Ukrajna jövője Európában és az Európai Unióban van, és Ukrajna jövője kulcsfontosságú Európa biztonsága szempontjából. Európának teljes mértékben részt kell vennie a tárgyalásokon” – jelentették ki.
A közös nyilatkozatban arra is felhívták a figyelmet, hogy Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonságáért, és jobban fel kell készülnie a kihívásokra és veszélyekre.
Továbbra is közösen dolgozik az ukrajnai tárgyalásos rendezésen Oroszország az Egyesült Államokkal annak ellenére, hogy Trump elnök most nincs megelégedve Vlagyimir Putyinnal – derül ki a Kreml hétfői közleményéből. Trump egy vasárnapi interjúban beszélt arról, hogy másodlagos, 25–50 százalékos vámokkal sújtaná az amerikai elnök az orosz olajexportot akkor, ha nem sikerül megállapodni Moszkvával.
Annak ellenére, hogy Trump elnök „kiakadt” Vlagyimir Putyinra, Oroszország továbbra is az Egyesült Államokkal közösen dolgozik az ukrajnai háború békés rendezésén és a kétoldalú kapcsolatok kiépítésén, közölte a Kreml hétfőn – írja a Reuters.
Az amerikai elnök az NBC Newsnak nyilatkozva beszélt arról, miért nincs megelégedve az orosz elnök magatartásával. Ha Oroszországgal nem tudunk megállapodásra jutni az ukrajnai vérontás befejezéséről, és ha úgy gondolom, hogy ez Oroszország hibája, akkor másodlagos vámokat fogok kivetni minden Oroszországból érkező olajra – mondta Trump a vasárnapi interjúban. Egyúttal arról is beszélt, hogy ha nem sikerül megállapodni az oroszokkal, akkor másodlagos, 25–50 százalékos vámokkal sújtaná az amerikai elnök az orosz olajexportot.
Ugyanakkor Donald Trump nem zárja ki, hogy hamarosan újra felhívja Vlagyimir Putyint.
Az amerikai elnöknél betelt a pohár, és már a büntetést is kidolgozta arra az esetre, ha nem ér véget hamarosan a vérontás Ukrajnában.
„Ha nem tudunk megállapodásra jutni Oroszországgal az ukrajnai vérontás befejezéséről, akkor másodlagos vámokat fogok kivetni minden Oroszországból érkező olajra” – nyilatkozta Donald Trump az NBC News amerikai tévécsatornának.
Másodlagos, 25–50 százalékos vámokkal sújtaná az amerikai elnök az orosz olajexportot, ha az orosz–ukrán háború lezárásáról nem sikerül megállapodást kötnie az oroszokkal.
„Ha Oroszországgal nem tudunk megállapodásra jutni az ukrajnai vérontás befejezéséről, és ha úgy gondolom, hogy ez Oroszország hibája, akkor másodlagos vámokat fogok kivetni minden Oroszországból érkező olajra” – idézte Donald Trumpot az NBC News.
„Aki Oroszországból vásárol olajat, az nem fog tudni üzletet kötni az Egyesült Államokban” – hangsúlyozta Trump.
Újabb, 16 milliárd svéd korona (592 milliárd forint) értékű katonai segítségnyújtást jelentett be Ukrajnának hétfőn a svéd védelmi miniszter. Ez a skandináv ország eddigi legnagyobb katonai támogatása Kijevnek – írja az MTI.
Sajtótájékoztatóján Pal Jonson elmondta, hogy a csomag legnagyobb része, 9,2 milliárd svéd korona (340 milliárd forint) olyan eszközökből áll majd, amelyeknek beszerzését a svéd védelmi felszerelésekért felelős hivatal irányítja. „Jó okunk van így cselekedni, tekintettel Ukrajna rendkívül súlyos helyzetére” – szögezte le a tárcavezető.
Stockholm egyúttal bejelentette, idén fokozza a Kijevnek szánt segítségnyújtást, amelyre a korábban előirányzott 25 milliárd svéd korona helyett 40 milliárdot különít el annak érdekében, hogy segítse az ukrán erőket az orosz egységek visszaszorításában.
Donald Trump amerikai elnök szerint Zelenszkij fontolóra vette, hogy visszalépjen a kulcsfontosságú ritkaföldfém-megállapodástól, amiben korábban megegyeztek. Trump figyelmeztette az ukrán elnököt, hogy ez komoly problémákhoz vezethet számára.
Az Egyesült Államok elnöke vasárnap arról beszélt újságíróknak, hogy az ukrán elnöknek szándékában állhat visszalépni a stratégiai jelentőségű ritkaföldfém-megállapodástól – írja a Reuters. Trump kemény figyelmeztetést adott Zelenszkijnek, hangsúlyozva, hogy ezzel komoly problémákba sodorhatja magát.
A ritkaföldfémek kiemelt jelentőségűek a modern ipar számára, hiszen kulcsszerepet játszanak az akkumulátorok, félvezetők és egyéb technológiai eszközök gyártásában. Egy ilyen megállapodás visszavonása geopolitikai és gazdasági következményekkel is járhat, különösen az Egyesült Államok és Ukrajna közötti kapcsolatokban.
Trump a beszélgetésben Ukrajna NATO-tagsági törekvéseire is kitért. Szerinte Zelenszkij szeretné elérni, hogy országa csatlakozzon a katonai szövetséghez, ám ezt Trump szerint soha nem fogja megkapni.
Mint a Reuters írta, az amerikai elnök kijelentései ismét reflektorfénybe helyezték az Egyesült Államok és Ukrajna közötti bonyolult politikai és gazdasági kapcsolatokat. Egy ilyen stratégiai üzlet esetleges felmondása jelentős diplomáciai hullámokat indíthat el, ami különösen veszélyes lehet Ukrajna számára, mivel az ország továbbra is nyugatról érkező támogatásokból szeretné fenntartani ellenállását Oroszországgal szemben.