Megjelent a Magyar Közlönyben az a keddtől hatályos kormányrendelet, amely lehetővé teszi, hogy a Bérgarancia Alapból is kapjanak anyagi támogatást a ragadós száj- és körömfájás betegség sújtotta gazdálkodók. Az indoklás szerint kiemelt cél,
hogy az ukrán–orosz háború, valamint az arra hivatkozással bevezetett, elhibázott brüsszeli szankciók teremtette humanitárius-gazdasági környezetben a mezőgazdasági termelés és a lakosság alapvető élelmiszerekkel történő ellátásának akadályait elhárítsa.
Ezért lehetőséget kell teremteni rá, hogy a rendkívül gyorsan terjedő, ragadós száj- és körömfájás sújtotta gazdálkodók is részesülhessenek anyagi támogatásban a Bérgarancia Alapból munkavállalóik után, akiket az érintett gazdaságukban foglalkoztatnak. A rendelet alapján azokon a telepeken, amelyeken március 28-a előtt rendelt el zárlatot, lehet használni az állami segítséget a munkavállalókkal szemben fennálló kiegyenlítetlen bértartozásra.
Nagy István agrárminiszter előzőleg jelezte: a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájásvírus az érintett gazdálkodóknak súlyos károkat okoz, ezért kiemelt állami feladat a támogatásuk. A döntés segítheti az állattartó telepeken dolgozók munkahelyeinek megőrzését, azt, hogy a fertőzéssel érintett telepeken az állatok felszámolását és a szükséges fertőtlenítési feladatok elvégzését követően minél előbb újraindulhasson a gazdálkodás.
Megjelent a kormány határozata arról is, hogy idén 4,2 milliárd forintos többlettámogatást adnak a falusi kisboltok támogatására. Az ötezer fő alatti településeken működő élelmiszer- és hentesüzletek pályázhatnak. A pályázatot május 1-ig kell kiírni. Gyopáros Alpár modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos néhány napja arról beszélt, hogy a vissza nem térítendő támogatásra minimum 1 és maximum 3 millió forint értékben minden olyan üzlet pályázhat, amely napi használati cikkeket, illetve húst értékesít.