Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban

ZS 5709
2025.04.01. 05:54
Az Index információi szerint átfogó vizsgálatot rendelt el a Kulturális és Innovációs Minisztérium az Ókovács Szilveszter vezette Magyar Állami Operaházban, ezért maradhatott el a 2025. március 21-re tervezett évadismertető sajtótájékoztató is. A főigazgató Facebook-bejegyzéséből azonban kiderül, milyen „népoperákat” tervez a jövő évadra, és hogy ezek helyszíne az elvesztett Erkel Színház helyett az Eiffel Műhelyház lesz.

Neves könyvvizsgáló-tanácsadó cég emberei vizsgálódtak márciusban a Magyar Állami Operaházban. Az Index információi szerint a vezetési tanácsadó cég a Hankó Balázs vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium felkérésére a Magyar Állami Operaházzal együttműködésben tekintette át az intézmény 2025-ös évét.

A vizsgálattal függhet össze az is, hogy bár 2025. március 21-re évadismertető sajtótájékoztatót hirdetett a Magyar Állami Operaház, az esemény elmaradt. A meghívó szerint az intézmény vezetése egyebek mellett beszámolt volna az Opera 142. évadának bemutatóiról, repertoárjáról és kiemelt eseményeiről, fellépő vendégművészeiről.

A zenei műsorral és egyéb különlegességekkel fűszerezett eseményt követően szeretettel várjuk a dalszínház nézőterére is, ahol vendégeink testközelből csodálhatják meg a nézőtéri székekig karbantartás miatt leeresztett, kéttonnás csillárt

– írta meghívójában az OPERA Kommunikáció. Két nap múlva azonban újabb levél érkezett a sajtó munkatársaihoz: „Sajnálattal értesítjük Önöket, hogy a Magyar Állami Operaház 2025. március 21-re meghirdetett évadismertető sajtótájékoztatónkat más időpontban fogjuk megtartani. Az új időpontról a későbbiekben adunk tájékoztatást. Kérjük szíves megértésüket!” – szólt az értesítés.

Erkel helyett Eiffel

Az évadismertető lefújásának hátterében az állhat, hogy a minisztérium a vizsgálat lezárultáig nem szerette volna, ha olyan működés, illetve olyan produkciók mellett kötelezné el magát a Magyar Állami Operaház, amelyeket a vizsgálat végeredménye is érinthet.

Ókovács Szilveszter egyébként egy 2025. március 10-i Facebook-bejegyzésében – amikor azt írta, hogy az elvesztett Erkel Színház helyett a továbbiakban a Eiffel Műhelyház ad otthont a népoperáknak – már felvillantott valamit a jövő évad produkciói közül.

Az Erkel elveszítéséről ezt írja: „Fájdalmas a döntés, de szükségszerű is. Nem az ötvenes éveket írjuk, de még csak nem is a késő Kádár-kor világát éljük. Nálunk nem az Új Zrínyiász lenne abszurd írás, mint Mikszáthnál: itt ha gyenge 20 éve elhunyt nagyapámat ébreszthetném fel, már ő se értené, hova került. A világ és benne a lakók igénye – sajnálatos-e vagy sem, de – változik.

Annak viszont örüljünk, hogy intimebb és technikásabb, ezért sokkal jobb terembe, az OPERA Eiffel Műhelyházának Bánffy-termébe mentjük át a népoperajátszást. Nem megszűnik tehát, csak átköltözik a potenciál. Nem messze, mert az Eiffel az Erkeltől nincs messze, kocsival néhány perc csak, de tömegközlekedve is egyszerű, és parkolni ingyen lehet.

Ókovács a pityergő szemek vagy épp ökölbe szoruló kezek „kedvéért” jelezte, hogy a három utolsó János vitézből kettő esetében ezer-ezer hely maradt üresen az Erkelben... „És hogy a telt házas legeslegutolsó után, arra a bizonyos vasfüggönyre kiírtuk: ősztől az Eiffelben, jobb minőségben, ugyanilyen kedvező áron folytatjuk!” – írta a főigazgató, majd felvillantotta, milyen népoperák is várhatók.  

A nagy népoperás címek közül jön a Cigánybáró (Strauss), a Figaro lakodalma (Mozart), a Sevillai borbély (Rossini), a János vitéz (Kacsóh), a Szöktetés a szerájból (Mozart) és a Parázsfuvolácska (Mozart/Lackfi/Toronykőy) – immár az Eiffelben. (...) Több részlet jövő pénteken, az évadhirdetéskor! Elveszett az Erkel, éljen az Eiffel! Oda is jöjjenek csak!

– írta Ókovács Szilveszter, csakhogy az évadhirdetés elmaradt.

A vizsgálat tárgya és eredménye

Az átvilágításról egyelőre annyit sikerült megtudni, hogy részben a jelen helyzetet elemezte, részben a további irányokat határozta meg. A fő célok között szerepelt

  • az intézmény infrastrukturális adottságainak,
  • gazdasági helyzetének és
  • művészeti tevékenységének

helyzetfelmérése az Operaház hosszú távon fenntartható, magas előadóművészi színvonalának biztosítására.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium felkérésére a vezetési tanácsadó cég a Magyar Állami Operaházzal együttműködésben áttekintette az intézmény 2025-ös évét, és megállapította, hogy az infrastrukturális adottságok jók, a felújított, kiemelkedő építészeti és akusztikai adottságokkal rendelkező Operaház és a modern megjelenésű Eiffel Műhelyház megfelelő környezetet biztosít a magas színvonalú előadó-művészeti tevékenységhez. 

A 2025. pénzügyi év tervezése alapján az intézmény gazdasági stabilitása biztosított.

Az előadó-művészeti tevékenység és a teljesítmény fokozása érdekében azonban további megfontolandó lépéseket is vizsgáltak, amelyek a következők:

  • a jelenlegi előadó-művészeti színvonal fenntartása és továbbfejlesztése a rendelkezésre álló intézmények maximális kihasználása mellett;
  • tehetséges hazai előadók kinevelése;
  • klasszikus előadások priorizálása;
  • a nemzetközi előadóművészek és rendezők nagyobb arányú bevonása a nemzetközi közönséget is vonzó produkciók kidolgozására;
  • hazai és külföldi partnerkapcsolatok erősítése, koprodukciók létrehozása más kulturális intézményekkel.

Az áttekintés során továbbá megállapították, hogy 

a 2026. évtől az új kultúrstratégiai intézményekkel való ötéves szerződés keretében milyen fejlesztési irányokat kell megerősíteni.

Hogy ez mit jelent a gyakorlatban, az még a jövő zenéje.

Információink szerint az egyik legnagyobb audit cég vizsgálódott az Operaházban. A világ négy legnagyobb könyvelőházához, azaz a Big Four tagjaihoz sorolt könyvvizsgáló cég pénzügyi, adózási és információtechnológiai, illetve tanácsadási szolgáltatásokat nyújt az ügyfeleinek.

(Borítókép: A Magyar Állami Operaház épülete 2024. március 19-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)