eur:
403.23
usd:
364.56
bux:
87225.64
2025. április 4. péntek Izidor
Nyitókép: Unsplash

Száj- és körömfájás: a juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el

Idehaza eddig már másfél milliárd forint káruk keletkezett a juhtartóknak a ragadós száj- és körömfájás betegség megjelenése miatt, miután hozzávetőleg 20 százalékkal csökkent a bárány ára – mondta az InfoRádióban a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. A termelők a húsvét előtt értékesítik a szaporulat szinte 100 százalékát.

A juh- és kecsketartókra ugyanazok a szabályok érvényesek, mint ami általánosságban a ragadós száj- és körömfájásra érzékeny többi fajra, tehát nekik is maradéktalanul be kell tartaniuk a hatósági intézkedéseket – kezdte Mezőszentgyörgyi Dávid. Mindez a juh- és kecskeágazat esetében is azt jelenti, hogy Győr-Moson-Sopron, valamint Komárom-Esztergom vármegyében a három kijelölt körzetből nem lehet állatot kiszállítani, továbbá legeltetési korlátozás, illetőleg kötelező érvényű zárva tartás van érvényben, ami komoly nehézséget jelent., még akkor is, ha az összállományt tekintve ez csak egy pár százalékát érinti a hazai állománynak. Az ország más területein a kiszállítás, illetve a közvetlen vágóhídi szállítás lehetősége adott.

Az ügyvezető igazgató arra is kitért, hogy pénteken Ausztria és Szlovénia korlátozást vezetett be, de a tranzitot ezek az államok sem tiltják, lepakolás nélkül szabad az út a fő piac, Olaszország felé az állat-egészségügyi előírások fokozott betartás és fertőtlenítés mellett. „Az olasz hatóságok is fokozottan figyelnek, és indokolt esetben vérvizsgálatot rendelnek el a magyarországi állományoknál a mentesség igazolására. Hétfő délelőtti egy darab fertőzöttséget sem állapítottak meg, tehát ilyen szempontból szerencsés a helyzet” – mondta a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet munkatársa.

Kevésbé jó hír, hogy a betegség megjelenése előtti 2500 forint/kilós ár a múlt héten már 1900 forintra mérséklődött, tehát már biztosan keletkezett ágazati kár. Ennek mértékét Mezőszentgyörgyi Dávid már most másfél millió forintra becsülte, de egyelőre örülnek, hogy a juh- és kecskeágazatban legalább a kiszállítást meg tudják oldani.

„Aztán, hogy ez még milyen anyagi károkkal jár, azt majd utána felmérjük, és megnézzük, tudunk-e valamit tenni a termelők érdekében”

– fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy csökkent-e a magyar bárány iránti kereslet, azt válaszolta, hogy inkább bizonytalanság van. Amikor megjelent Magyarországon a száj- és körömfájás, egy hétre teljesen leállt a forgalom Olaszországba is, de miután kiderült, hogy az érintett területekről nem szabad szállítani, illetve megbizonyosodtak arról, hogy más területeken nincs további „kitörés”, óvatosan el tudott indulni a forgalom. Mezőszentgyörgyi Dávid jelezte: mindez nyilván az árakat negatív irányba befolyásolja. „Bár az olaszok is megpróbáltak más piacokhoz fordulni, ilyen rövid idő alatt ekkora mennyiségű bárányt Európában nem lehet pótolni” – tette hozzá.

Ráadásul Románia felől is zárlat van a kiskérődzők pestise miatt június 9-ig. Élő bárányt Romániából most nem lehet kihozni, pedig esetleg ez jelenthetne alternatívát, illetve a spanyol bárány, de ott nem áll rendelkezésre elegendő mennyiség, és az árak is elég magasak, ezért az olasz kereskedők próbálnak a magyar piac mellett maradni.

„Inkább bizonytalanság van a piacon, mint nagyon nagy keresletcsökkenés”

– ismételte meg.

A magyar kereskedők kereslettől függően 100-150 ezer bárányt szoktak külföldre exportálni a húsvéti időszakban. Jó eséllyel idén is át fogják lépni a százezret, de erről csak az ünnepek után lehet a mérleget megvonni Mezőszentgyörgyi Dávid szerint.

„Sok termelőnél a bárány az egyetlen bevételi forrás, ha az 1900 forintos árral számolunk, most egy 20-24 kilós bárány körülbelül 40 ezer forintot jelent, míg a betegség megjelenése előtti időben 50 ezer forintot is lehetett volna érte kapni. A jövedelmezőséget szintén befolyásolja, hogy a legeltetési tilalom miatt szénával kell az állatokat etetni, ami magasabb költségekkel jár" – mondta a szakértő, aki arra is kitért, hogy aki 60 vagy 80 százalékos szaporulataránnyal működik, ott biztos, hogy nehézséget fog okozni a bárány nyomott vágóhídi ára.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Pásztor Szabolcs: lépni kell a sertések ügyében – friss hírek a száj- és körömfájás elleni küzdelemről

Az állatok leölésére vonatkozó szlovák és magyar szabályozásról, a vadállatok vizsgálatairól, a leölt állatok elföldeléséről, illetve a sertésvágások egyre növekvő nehézségéről is kérdezte Wagenhoffer Zsombor, a Nemzeti Agrárkamara állattenyésztési és beszállítóipari országos osztályelnöke Pásztor Szabolcs országos főállatorvost.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.04. péntek, 18:00
Farkas András
nyugdíjszakértő, a NyugdíjGuru News alapítója
Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás

Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás

Csúnya esés alakult ki a világ tőzsdéin, miután Donald Trump bejelentette, hogy a világ szinte összes országával szemben büntetővámokat vezet be. Ami eddig csak fenyegetés volt, az most valósággá válik, és azok a befektetők, akik eddig arra számítottak, hogy a vámháború csak egy üres fenyegetés, csak tárgyalási eszköz, azok most átértékelik a pozícióikat. Risk off üzemmódba kapcsoltak a befektetők, az esés széles körű, nemcsak a részvénypiacokat ütik, de esnek a nyersanyagok és a kriptoeszközök is. A korábbi nagy kedvencek, a fantasztikus hetes részvények is nagyot estek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×