A világ végén kötné ki kutyáit Donald Trump

További Külföld cikkek
-
Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát
- A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit
- Az Európai Unió felfedte új stratégiáját a háború befejezésére
- Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
- Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot
Szó szerint ez az amerikai védelem legtávolabbi szeme. Pituffik az a hely, ahol az Egyesült Államok észlelhet egy ellene irányuló rakétakilövést, kiszámíthatja a röppályát és aktiválhatja védelmi rendszereit. Ez pótolhatatlan – közölte Peter Ernstved Rasmussen dán védelmi elemző.
Az amerikai légierő és az űrhaderő mintegy 150 tagja állomásozik állandó jelleggel Pituffikban. Ők foglalkoznak a rakétavédelemmel és az űrfelügyelettel, az itt állomásozó korszerűsített előrejelző radar pedig képes a ballisztikus rakétákat szinte közvetlenül a kilövésük után észlelni.
Nyaranként a New York-i Nemzeti Gárda légierejének egy kontingense is támogatja a missziókat. Ez a személyzet elsősorban egy másik, dél-grönlandi repülőteret használ, de időnként átrepül Pituffik felett. Az amerikai hadsereg egyetlen, „síléccel” felszerelt repülőgépével, az LC–130-as repülőgéppel szállítják a kutatókat és az ellátmányt a sziget körüli táborokba – írta meg a The New York Times. Pituffik az egyetlen amerikai katonai bázis Grönlandon.
Egymást marják a nagyhatalmak az örök jég szigetéért
A gyarmati múlt terhei is kísértenek még.
Mióta vannak amerikaiak Grönlandon?
Az Egyesült Államok katonai jelenléte Grönlandon egészen 1941-re vezethető vissza, amikor Dánia – amely akkoriban teljes mértékben ellenőrizte a területet – a náci Németország megszállása alá került. Grönland ekkor még dán gyarmat volt. Az amerikai jelenlét elsődleges célja a térség biztonságának garantálása volt, különös tekintettel a német tengeralattjárók elleni védelemre. Ennek érdekében az Egyesült Államok több stratégiai létesítményt, köztük repülőtereket és meteorológiai állomásokat épített, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszottak az észak-atlanti hadműveletekben – mondta lapunknak Papp Zsanett Gréta, Grönland szerepével foglalkozó geopolitikai szakértő.
Fontosnak nevezte, hogy a 21. században Kína hasonló módon próbálja gazdasági és stratégiai pozícióját kialakítani Grönlandon, elsősorban infrastrukturális beruházások, például kikötők, repülőterek és bányászati projektek révén. Azonban míg az Egyesült Államoknak sikerült tartós katonai jelenlétet kialakítania, addig Kína ezekben a törekvéseiben inkább csak korlátozott sikereket ért el – kisebb részben dán, nagyobb részben pedig amerikai nyomásgyakorlás miatt.
1951-ben Dánia és az Egyesült Államok hivatalos védelmi megállapodást kötött, ami lehetővé tette az amerikai hadsereg számára, hogy kiépítse a Thule Légibázist Grönland északnyugati partján, mintegy 1200 kilométerre az Északi-sarktól és 1500 kilométerre a fővárostól, Nuuktól. A Thule nevet azért kapta, mert „Thule” legendás szigetét tartották az ókorban a világ legészakibb pontjának, amelyen túlra az örök fagy miatt már nem lehet jutni. Erre utal az Ultima Thule, a legvégső pontot jelentő kifejezés is. A bázis már kezdetektől a hidegháborús stratégia szerves része lett: lehetőséget biztosított az Egyesült Államok számára, hogy szükség esetén közvetlenül elérje a Szovjetunió területét, miközben rakétaindítások korai észlelésére és térfigyelésre is szolgált.
Az amerikai jelenlét Grönlandon azonban nem csupán katonai, hanem politikai és társadalmi következményekkel is járt. A bázis létrehozása érdekében az eredetileg ott élt inuit lakosságot erőszakkal áttelepítették a bázis jelenlegi telephelyéről Kvaanaakba, ami máig tartó sérelmeket okozott a helyi közösség körében. Ezzel párhuzamosan a régió „Arctic exceptionism” koncepciója is megerősödött – vagyis az a felfogás, hogy az Északi-sarkvidék stabilitása és regionális hatalmi egyensúlya viszonylagos állandóságot élvez, még a globális geopolitikai feszültségek közepette is – mondta el Papp Zsanett Gréta.
A korszak egyik legfurcsább kísérlete a Camp Century volt, egy atomenergiával működő bázis, amelyet az 1950-es évek végén építettek a jég alá a „Jégféreg” nevű titkos projekt részeként. A terv az volt, hogy kipróbálják, elrejthetők-e és indíthatók-e nukleáris rakéták a felszín alól.
A Camp Century az 1950-es évek végén az Egyesült Államok egyik legambiciózusabb kísérlete volt a sarkvidéki hadviselés területén. A projekt végül 1967-ben kudarcba fulladt, részben a jégmozgások előre nem látott hatásai miatt, azonban rávilágított az Északi-sarkvidék stratégiai jelentőségére a nukleáris hadviselés szempontjából – közölte Papp Zsanett Gréta.
Ez volt a hidegháborús ambíció legvadabb formája. Építettek egy nukleáris bázist a föld egyik legellenségesebb környezetében, csak hogy lássák, meg lehet-e csinálni
– mondta Rasmussen.
A jég túl instabilnak bizonyult, és a bázis tervét feladták. A hulladék – beleértve a radioaktív anyagokat és a gázolajat – azonban még mindig a föld alatt van, és a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a felmelegedő hőmérséklet előbb-utóbb a felszínre hozhatja.
A helyszín
Pituffik a 76. szélességi kör felett, Grönland északnyugati partjainál található, mintegy 750 mérföldre az Északi-sarktól. Ez az egyik legzordabb helyen lévő katonai létesítmény a földön.
A legközelebbi település, Kvaanaak több mint 100 kilométerre van, és kevesebb mint 650 embernek ad otthont. Sokan fókákra, rozmárokra és alkalmanként jegesmedvékre vadásznak, hogy túléljenek a helyszínen.

Télen hetekre eltűnik a nap, és a hőmérséklet mínusz 34 Celsius-fok alá süllyed. A körülmények ellenére Pituffik repülőtere egész évben üzemel. A hajók csak egy szűk nyári időszakban érhetik el a bázist, amikor a jég ideiglenesen visszavonul.
Technológia
Pituffik az amerikai védelmi infrastruktúra globális hálójának része és kulcsfontosságú állomás. Katonai szakértők szerint az új fenyegetések, például a hiperszonikus rakéták megjelenésével a Pituffik korai előrejelző rendszerei nélkülözhetetlenek.
A hiperszonikus cirkálórakéták nem mennek ki az űrbe – mondta Troy J. Bouffard, az amerikai hadsereg nyugalmazott tiszthelyettese, sarkvidéki védelmi szakértő.
Alacsonyan repülnek, manővereznek, és nincs módunk elfogni őket, ha már elindultak
– fogalmazott.
Ha egy rakétát Oroszországból vagy Kínából indítanának Észak-Amerika felé, az Bouffard szerint nagy valószínűséggel az Északi-sarkvidék felett haladna el. A Pituffik földi érzékelői ebben az esetben kulcsfontosságúak, mivel a műholdak nem működnek jól a magas szélességi körökben.
Ráadásul az Északi-sarkvidéken a lézerek sem működnek. „A levegő tele van jégkristályokkal – lényegében apró tükrökkel. A lézerek és a tükrök pedig nem jönnek ki jól egymással” – mondta. A Pituffik szerepe azonban nem korlátozódik a radarállomásra.
„Előretolt bázisként vagy kulcsfontosságú kommunikációs vonalként is szolgálhatna” – mondta a szakértő, majd hozzátette: „Minél előrébb vannak ezek a helyszínek, annál hasznosabbak.”
A Pituffik Űrbázis és a kulturális elismerés kérdése
Papp Zsanett Gréta elmondása szerint 2023 áprilisában az Egyesült Államok hivatalosan is átnevezte a bázist Thule Légibázisról Pituffik Űrbázisra, hogy ezzel is elismerje Grönland kulturális örökségét és az őslakos közösségek történelmi szerepét. A bázis hivatalosan is megkapta a térség generációkon át használt helyi nevét. Bár az átnevezés önmagában nem módosította annak katonai funkcióit, jelképes gesztusként értelmezhető Grönland egyre növekvő autonómiájának és az őslakos közösségek kollektív jogainak elismerése révén.
A bázis neve a grönlandiak nyelven egyébként annyit jelent, hogy „a hely, ahol kikötjük a kutyáinkat” – írja a The New York Times.
Bár a névváltoztatás elsősorban szimbolikus volt, tükrözi a grönlandi kultúra, identitás és történelmi sérelmek egyre növekvő elismerését – ezek mind kulcsfontosságú elemei a függetlenségi mozgalomnak, vagyis a Dán Királyság, kifejezetten a dán érdekszférából való kikerülésnek. Donald Trump amerikai elnök azóta ismételten kinyilvánította azon szándékát, hogy Grönlandot az Egyesült Államokhoz csatolja, és nem zárja ki a katonai erő alkalmazásának lehetőségét sem.
Grönland újonnan megválasztott miniszterelnöke, Jens-Frederik Nielsen hangsúlyozta, hogy a sziget saját jövőjét maga határozza meg, és nyíltan elítélte a fokozódó amerikai nyomásgyakorlást, mondván, nem fognak betagozódni az Egyesült Államokba – tette hozzá Papp Zsanett Gréta.
(Borítókép: J. D. Vance amerikai alelnök a Pituffik Űrbázisra látogat 2025. március 28-án. Fotó: Pool / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét a mianmari földrengés miatt
Traumatológiai ellátmányt és gyógyszert küldenek a helyszínre.
március 28., 16:39
- Külföld
Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát
Azzal vádolják a szervezetet, hogy különleges katonai műveletben vesz részt.
1 órája
- Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket
A tárcavezető a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos kritikákra is reagált.
március 28., 13:18
- Mindeközben
Rosamund Pike elárulta, miért volt neki arcpirítóan kínos ágyjelenetet forgatni Pierce Brosnannel
10 perce
- Mindeközben
Sydney Sweeney állítólagos szeretője, Glen Powell reagált a pletykákra, de ezzel csak olajat öntött a tűzre
2 órája
- Külföld
Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet
A fővárosban kreatív ötlettel oldják meg a macskák túlszaporodását.
március 28., 17:18
- Külföld
Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek
Voltak, akiknek a 28. emeletről kellett lejutnia, miközben rengett a föld.
március 28., 16:55
- Külföld
Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot
A mostani elkövető egy napon áll bíróság elé azzal a nővel, akit még februárban tartóztattak le.
március 28., 16:58
- Külföld
Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen
A hét szomszédos országból csak kettő írta alá a nyilatkozatot.
március 28., 13:33
- Külföld
Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek
A bangkoki magyar nagykövetség továbbra is folyamatosan elérhető.
március 28., 16:00
- Címlapon
A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere
Szeged a panellakások reneszánszát éli, az ipari ingatlanok ára elszállt.
18 perce
- Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
március 28., 06:35
- Mindeközben
Titokzatos féltestvér kavarta fel Hunyadi Donatella életét: „Egyszer csak bekopogtatott az ajtón”
tegnap, 21:33
- Címlapon
Kocsis Fülöp érsek: Imádkoztam, hogy Isten vegye magához Putyint
Orbán Viktor elszólásáról is elmondta a véleményét.
20 perce
- Címlapon
Orbán Viktor: A Nemzetközi Büntetőbíróság túlterjeszkedett a hatáskörén
A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.
43 perce
- Mindeközben
Hátborzongató borítóval érkezik Kanye West új albuma, garantáltan kiveri a biztosítékot
tegnap, 20:21
- Címlapon
Mire Orbán Viktor megérkezett, már elpakolták a rendőrök a Momentum aktivistáit a tévészékháznál
Az ellenzéki párt többször is tiltakozott a közmédia épülete előtt az elmúlt hetekben.
2 órája
- Címlapon
„Ki adott erre felhatalmazást, miniszterelnök úr?” – kiakadtak Orbán Viktor lépésén
Megérkeztek az első reakciók.
tegnap, 15:57
- Mindeközben
Kiara Lord üzent az őt perelni akaró Szalontai Szilvinek, ezt nem teszi zsebre
tegnap, 19:10
- Mindeközben
Tóth Vera megint beújított frizurafronton, az új stílust az internetezők sem hagyták szó nélkül
tegnap, 18:09
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását
Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.
március 28., 06:40
- Külföld
Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget
A gólyák szerelmi élete politikai kérdéssé vált.
március 28., 12:18
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Külföld
Mesterséges intelligenciával jelenít meg modelleket egy ruházati cég
Szakszervezeti vezetők szerint ez jogsértés is lehet.
március 28., 11:26
- Külföld
Lesújtott Elon Musk, folytatódik a kormányzati kiadások csökkentése
Mintegy 1,8 milliárd dollárt terveznek megtakarítani.
március 28., 10:28
- Mindeközben
Barack Obama miatt ment nagyot egy családi fotó a neten, nem is akármilyen okból
tegnap, 17:03
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Mindeközben
A ValóVilág 12 győztese, VV Ádi eljegyezte párját, VV Dorkát, de elviszi a fókuszt róluk egy titokzatos harmadik fél
tegnap, 16:24
- Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.
2 órája
- Külföld
Háztetőket rongált meg, fákat döntött ki a viharos szél Romániában
A meteorológiai szolgálat harmadfokú figyelmeztetést adott ki néhány megyére.
március 28., 15:21
- Külföld
Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt
A hatóság emberei véletlenül tartózkodtak a pénzintézet közelében.
március 28., 13:05
- Külföld
Legalább 41 nő megerőszakolása miatt tartóztattak le bármenedzsereket Belgiumban
Három vádlottat már kihallgattak, egyet ezt követően elengedtek.
március 28., 17:20
- Mindeközben
Óriási botrány a Farm VIP játékosai között, Szalontai Szilvi bepereli Kiara Lordot
tegnap, 15:23