Szerda este Magyarországra érkezik Benjamin Netanjahu, aki vasárnap reggelig marad nálunk a Times of Israel híradása szerint. Budapesten a magyar miniszterelnökkel egy rendkívül érzékeny és ambiciózus tervet vitatnak meg: Donald Trump új elképzelését Gáza jövőjéről.

Az izraeli miniszterelnököt tavaly novemberben hívta meg Orbán Viktor, miután a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) a Gázai övezet szándékos kiéheztetésének vádjával nemzetközi elfogatóparancsot adott ki az izraeli kormányfővel szemben. 

Az elfogatóparancs közzétételét követően a magyar kormány kijelentette, hogy szembeszegül a bíróság utasításával, és csupán néhány európai főváros közölte, hogy letartóztatja Netanjahut, amennyiben az országuk területére lép, és amennyiben erre jogi kötelezettsége van. Több európai kormány is egymásnak ellentmondó nyilatkozatot tett. 

Elszabotálnánk az elfogatóparancsot? „Nem Magyarország lesz az, amelyik csapdát állít majd nekik”

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu és Yoav Gallant ellen. Szijjártó Péter szerint ez a döntés szégyenletes és abszurd. Bátki Pál ügyvéd úgy látja, ha ide jönnének, akkor biztosak lehetnének abban, hogy a magyar rendőrség nem fogja őket letartóztatni.

Orbán Viktor anno úgy fogalmazott, ha Benjamin Netanjahu eljön Magyarországra,

garantálom, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság ítéletének semmilyen hatálya nem lesz Magyarországon, mi nem követjük az ebben foglaltakat, kizárólag a magyar-izraeli kapcsolatok minőségéből, állapotából indulunk ki.

Megjegyzendő: az ICC-tagság nem kötelező érvényű a parancs végrehajtására, ahhoz a római statútumot át kell emelni az adott ország jogrendszerébe. Ez történt Magyarország esetében is. Lelkesen a Nemzetközi Büntetőbíróság tagjai lettünk még anno az uniós tagságunk előtt, ám az Országgyűlés nem tette a belső jog részévé az ICC római statútumát 2002 óta. 

A mostani meghívást vállalhatatlannak tartom jogi szempontból

– jelentette ki az Economx érdeklődésére Bátki Pál büntetőjogász, aki bizonyos benne, hogy Magyarország nem fogja végrehajtani a Netanjahu elleni elfogatóparancsot.

Ez azonban sajnos nagyon problémás. A magyar diplomácia sokadjára keveredik nemzetközi büntetőjogi botrányba. Szinte kérkedik azzal, hogy nálunk súlyos jogállami és alkotmányos problémák vannak a jogrendszerünkben, ami miatt felelőtlenül bármit megtehetünk 

– hangsúlyozta a neves büntető ügyvéd, egyben hozzátette:

„Arról van szó, hogy a magyar kormánynak, a magyar diplomáciának kapóra jött, hogy olyan az Alaptörvényünk, ami nincs összhangban a nemzetközi jogi kötelezettségeinkkel.

A magyar Országgyűlés nem tette a belső jog részévé a Nemzetközi Büntetőbíróság római statútumát, ezzel immár több évtizedes alkotmányos mulasztásban van”. 

„Emellett olyan Alaptörvényünk van, amit példátlanul évente többször módosítunk, de mégsem sikerül összhangba hozni nemzetközi jogi kötelezettségeinkkel. Most épp az államfői immunitás nemzetközi kötelezettségeinkkel ellentétes megfogalmazása okoz megengedhetetlen alkotmányos konfliktust”.

„Hogy ezt tetézzem, a miniszterelnök kiadta több miniszterének hogy vizsgáljuk meg a kilépést az ICC statútumáról, mintha ez olyan bonyolult lenne. Mégsem történik semmi. Politikailag elhatározza a miniszterelnök a kilépést, de jogilag semmit nem tesz ezzel kapcsolatban”

– fogalmazott a büntetőjogász.

Ez egy vállalhatatlan hozzáállás a nemzetközi joghoz, függetlenül attól, hogy ki ért egyet az ICC döntéseivel és ki nem, mert megsért minden olyan jogállamot, amelyik komolyan veszi a nemzetközi jogi vállalásokat és egyezményeket

– fűzte hozzá lapunknak Bátki Pál.

Egy év a felmondási idő, ha kilépnénk a Nemzetközi Büntetőbíróságból

„Néhány afrikai országon kívül még az Egyesült Államok és Oroszország hátrált ki a szerződésből, nyilván féltve a saját szuverenitásukat és tényleges világhatalmukat” – mondta érdeklődésünkre Bátki Pál ügyvéd.