Hallásproblémák is jelezhetik a csendes gyilkost: csak kevesen ismerik a betegségnek ezt a tünetét

2025. március 31.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A magas koleszterinszintet gyakran hívják csendes gyilkosnak, tüneteit ugyanis nagyon nehéz észrevenni. Lehetnek például olyan jelei, amelyek más betegségre is utalhatnak: ilyen a halláskárosodás is.

A magas koleszterinszint akár halláskárosodást is okozhat
A magas koleszterinszint akár halláskárosodást is okozhat
Fotó: Westend61/Getty Images
  • A magas koleszterinszint tünetei alig észrevehetőek.
  • Az LDL- és a HDL-szint vérvizsgálattal kimutatható.
  • A magas koleszterinszint extra terhet ró a szívre, szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethet, de akár halláskárosodást is okozhat.

Meglepő tény, de a halláskárosodás akár a magas koleszterinszint egyik tünete is lehet - állítják a szakemberek. Mi állhat a probléma mögött? És mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük? A kutatók ezt is kifejtették.

Világszerte óriási probléma a magas koleszterinszint

Világszerte komoly problémát jelent a magas koleszterinszint, felmérések szerint például a brit lakosság több, mint fele, 54 százaléka küzd vele. A megemelkedett koleszterinszint extra terhet ró a szívre, így nehezebben pumpálja a vért az elzáródó artériákon keresztül. Ez akár szívrohamhoz vagy stroke-hoz is vezethet.

További rossz hír, hogy az emberek egy része nem is tudja, hogy ilyen problémája van. Egyetlen módja van annak, hogy kiderüljön: vérvizsgálat során kimutatható, milyen az LDL- és a HDL-szintünk (a rossz és a jó koleszterin szintje) - írja az Express.

Mivel az állapotnak nincsenek egyértelmű tünetei, egészen addig, míg túl késő nem lesz, sokan csak csendes gyilkosként emlegetik. Évekbe telhet, mire diagnosztizálják, de akkorra már valószínűleg komoly károkat tett a szervezetben.

5 gyakori reggeli szokás, amivel a dietetikusok szerint AZONNAL le kéne állnod

Maszturbáló szatír kergetett meg egy nőt Debrecenben

Akár halláskárosodást is okozhat

Létezik azért néhány tünete, ilyen lehet például a mellkasi fájdalom, bőrkinövések, esetleg aprócska kitüremkedések a szem környékén, a bőrön. Vannak olyanok is, amelyek más betegségre is utalhatnak. Bár nem túl gyakran, de előfordulhat a magas koleszterinszint következtében akár halláscsökkenés is. Ha ilyet tapasztalunk, mindenképp forduljunk orvoshoz.

Erről a szokatlan tünetről egy 2011-es tanulmányban számoltak be a kutatók. Kijelentették, a magas koleszterintartalmú étrend negatívan befolyásolja a hallást, az áttérés az alacsony koleszterintartalmú étrendre, valamint a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek viszont csökkentik a kockázatot.

Három évvel később egy másik kutatás is hasonló eredménnyel zárult, a szakemberek akkor megállapították, hogy a magas koleszterinszinttel rendelkező betegeknél nagyobb valószínűséggel fordul elő hirtelen szenzorineurális halláskárosodás.

A fül-orr-gégészek azt állítják, a koleszterin felhalmozódása megzavarhatja a test bizonyos részeinek, köztük a fülnek a véráramlását. Hozzátették, a belső fül szőrsejtjei kulcsfontosságúak a hallás szempontjából. „A rossz véráramlás vagy a csökkent oxigénszint károsíthatja ezeket a sejteket, és ha ez megtörténik, nincs mód a javításukra vagy a regenerációjukra. Ha sok szőrsejt károsodott, az maradandó halláskárosodást okozhat."

A magas koleszterinszint okozta halláscsökkenés valószínűleg fokozatos. Mivel azonban a korai felismerés itt is sokat segíthet, fontos, hogy legyünk résen, figyeljünk a jelekre és ha ezt tapasztaljuk, mindenképp keressük fel orvosunkat. A következő jelek kelthetik fel gyanúnkat:

  • csengés vagy zúgás a fülben (tinnitus)
  • problémák a magas hangok hallásával
  • nehézségek a beszélgetések követésében, különösen telefonon vagy forgalmas helyeken
  • gyakori ismétlési kényszer
  • a tévé vagy a rádió hangerejének a szokásosnál hangosabbra állítása

6 hétköznapi tevékenység, amellyel több kalória égethető el, mint edzéssel: a legjobb, hogy semmibe nem kerülnek

Maszturbáló szatír kergetett meg egy nőt Debrecenben

Ügyeljünk oda életmódunkra

Megfelelő mennyiségben a szervezet működésének szüksége van koleszterinre. Egészséges egyensúlyra van szükség, ne várjuk meg, hogy a felborulása komoly gondokat okozzon. Nagyobb esélye van a magas koleszterinszintre az 50 év feletti férfiaknak, illetve azoknak nőknek, akik már átestek a menopauzán, de a betegség családon belül is előfordulhat.

Egészségesebb életmóddal csökkenthetünk a szintjén: mozogjunk többet, javítsunk az étrendünk minőségén, csökkentsük az alkoholfogyasztást és szokjunk le a dohányzásról. 40 év felett mindenképp járjunk szűrővizsgálatokra, rendszeren ellenőrizzük koleszterinszintünket.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 29 minutes, 17 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
29:17
29:17
 

Ez is érdekelhet

Florence Pugh álomszép meztelenruhában tündökölt: mindössze egy áttetsző fekete csipke borította a színésznő testét

Florence Pugh álomszép meztelenruhában tündökölt: mindössze egy áttetsző fekete csipke borította a színésznő testét

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Íme 10+1 hasznos tipp a pollenszezonra, amiért nagyon hálás leszel (x)

Íme 10+1 hasznos tipp a pollenszezonra, amiért nagyon hálás leszel (x)

7 aranyat érő tanács, ha végre jól akarsz aludni (x)

7 aranyat érő tanács, ha végre jól akarsz aludni (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? Mutatjuk, mi segíthet (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? Mutatjuk, mi segíthet (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)