Ha az erdőben járunk vagy kertészkedünk, tisztában vagyunk azzal, hogy védekeznünk kell a kullancsok ellen. De ugyanez igaz a városi környezetre is, különösen az összefüggő növényzettel borított vagy a fűvel benőtt, esetleg elhanyagolt területekre. Ráadásul a parkokban sétáltatott kutyák is lehetnek hordozók – figyelmeztetett közleményében a Pfizer.
Így előzzük meg a kullancscsípést
Gyermekünk öltöztetésénél érdemes odafigyelni arra, hogy világos színű, könnyű, de lehetőség szerint zárt ruhadarabokat adjunk rá, mert azon sokkal könnyebb észrevenni a sötét színű kullancsokat. A pólót tűrjük be a nadrágba, a nadrág szárát pedig a zokniba.
Lehetünk azonban bármennyire is elővigyázatosak, a gyermekek játék közben nem nagyon figyelnek a ruhájukra. Ezért használhatunk az életkoruknak megfelelő kullancsriasztó szereket is, amelyeket otthon szappanos, meleg vízzel mossunk le!
Hazatérve először vegyük gondosan szemügyre azokat a területeket, ahová a kullancsok előszeretettel befúrják magukat – elsősorban a hajlatokat és a deréktájékot. Mivel felismerésük nehéz – a kifejlett példány vérszívása során lencsényi anyajegyre hasonlít –, ezért figyelmes keresésre van szükség!
Ha mégis kullancsot találunk a gyerek bőrében
Ha bőrben rögzült kullancsot találunk, késlekedés nélkül távolítsuk azt el. Az eltávolításhoz legalkalmasabb egy vékony hegyű csipesz, amellyel a kullancsot a bőrhöz minél közelebb foghatjuk meg, anélkül, hogy az utótestét összenyomnánk. A megragadott kullancsot határozott mozdulattal húzzuk ki a rögzülési pontból.
De miért is kell erre különös figyelmet fordítani? Azért, mert ezekkel az óvintézkedésekkel megelőzhetőek lehetnek a fertőzött kullancsok által terjesztett betegségek, amelyek közül hazánkban a két leggyakoribb a Lyme-kór és az FSME-vírus okozta agyvelőgyulladás. Szerencsére ez utóbbi esetében elérhetőek megelőzési lehetőségként védőoltások is, amelyek mind a gyermekeknek, mind a felnőtteknek védelmet nyújthatnak!