Letarolt néhány kéményt a budapesti versenyen, de megnyerte a világ első női pilótája

GettyImages-2629880
Olvasási idő kb. 4 perc

Mindannyian ismerünk olyan embereket, akik, ha a fejükbe vesznek valamit, nem tágítanak, míg el nem érik céljukat, meg nem valósítják az álmukat. Őket jobb esetben szenvedélyesnek, odaadónak, elkötelezettnek, rossz esetben makacsnak, törtetőnek tituláljuk.

Hogy Raymonde de Laroche-ra melyik jelző illik jobban, azt az olvasóra bízom, de egy biztos: ezt a fiatal nőt a repülés izgalma éltette attól a pillanattól fogva, hogy először a felhők közé emelkedett.

Szerelem első repülésre

Amikor Wilbur Wright, az idősebbik Wright-fivér Franciaországba látogatott 1908-ban, hogy Le Mans közelében bemutassa találmányukat, az attrakció után felajánlotta a közönség hölgy tagjainak, hogy elviszi őket egy próbarepülésre. Raymonde de Laroche kapva kapott az alkalmon. Az akkor még színésznői karrierjét egyengető lányt lenyűgözte a repülés, és bár ez a „kapcsolat” tragikus véget ért, de Laroche mindent elsöprő elszántsággal vetette bele magát a szerelmi viszonyba. 

Rémálom 10 ezer méter magasságban: pilótát csípett meg pókRémálom 10 ezer méter magasságban: pilótát csípett meg pók

Aki alleriás a pókra, vagy iszonyodk tőle, annak különösen veszélyes lehet egy ilyen csípés.

Tovább olvasom
Színésznőből lett pilóta
Színésznőből lett pilótaHulton Archive / Getty Images Hungary

1909-ben az akkor 23 éves fiatal nő rávette Charles Voisin francia pilótát, hogy tanítsa meg őt repülni. A Voisin-testvérek repülőgépe együléses volt, így a tanítvány egyedül irányította azt, az oktató pedig a földről adta az utasításokat. Az első órán de Laroche-nak mindössze annyi lett volna a feladata, hogy elvezesse a gépet a repülőtér egyik végéből a másikba, onnan visszahúzták volna a kiindulópontig, de semmilyen körülmények között nem szállhatott volna fel

Természetesen de Laroche nem tartotta be az utasításokat, kinyitotta a szelepeket, és hozzávetőleg 4,5 méter magasságba emelkedett. Harry Harper, egy brit riporter, aki szemtanúja volt az eseményeknek, így írta le a látottakat:

„A repülő néhány száz méteren keresztül átszelte a levegőt, majd lágyan leereszkedett, és visszagurult.”

A pilóta mindenkit lenyűgözött

1910. március 8-án de Laroche volt az első nő, aki megkapta a pilótaengedélyt. Nem is vesztegette az idejét, hamarosan Szentpétervárra ment, ahol lenyűgözte II. Miklós cárt és a közönséget is. A következő állomás Budapest volt, ahol ugyan néhány kéményt lerombolt, de elsőként ért célba de Laroche. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ő volt az egyedüli versenyző, mert senki más nem vállalkozott a közel 110 km-es távra

De Laroche pilótaigazolványa
De Laroche pilótaigazolványaHulton Archive / Getty Images Hungary

A gyakorlás és a versenyek során de Laroche több balesetet is szenvedett, volt köztük olyan is, ahol egy hajszálon múlt az élete, de megmenekült. Sajnos nem ez volt a helyzet 1919 júliusában, amikor a Le Crotoy repülőtéren elvitték egy tesztrepülésre. A leszállásnál a gép pörögni kezdett, majd a földbe csapódott. A 33 éves pilótanő a helyszínen meghalt. 

Bár élete tragikusan rövid volt, elképesztő eredményeket ért el, megdöntötte a női pilóták magassági rekordját közel 4800 méterrel. Emlékét ma is őrzi egy szobor, amelyet a párizsi Le Bourget reptéren állítottak fel a tiszteletére. 

Ha érdekel egy magyar világrekorder pilóta története is, ezt a cikket ajánljuk figyelmedbe

3 világrekordot megdöntött az óceánt átrepülő magyar pilóta, mégis lezuhant3 világrekordot megdöntött az óceánt átrepülő magyar pilóta, mégis lezuhant

Kevesen ismerik ma már a magyar pilóta nevét, de Endresz György izgalmakkal teli élete mindenképp említést érdemel a hazai rekorderek között.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek