Krausz Gábor
Ha te is gyakran elfelejted, miért is mentél abba a szobába vagy mit akartál csinálni, akkor ez a cikk neked szól!
Nagyon bosszantó tud lenni, mikor átléped egy ajtó küszöbét és mintha hirtelen elvették volna az emlékeidet, fogalmas sincs miért mentél át a szobába vagy mit akartál csinálni, egyáltalán oda akartál-e menni.
Christian Jarrett kognitív idegtudós és tudományos író a BBC Science Focus című rovatában kifejtette, hogy amit tapasztalunk, azt „ajtóhatásnak” nevezik. Az angolul ,,doorway-effect" kifejezést arra használják, mikor az ember belép egy helységbe és elfelejti eredeti célját. Az ajtóhatás akkor következik be, amikor az agyunk a tevékenységeket és az információkat a környezeti kontextus alapján elkülöníti.
Ilyenkor az agy újraindítja az új környezetről alkotott jelenlegi felfogását.
Azt találták, hogy az azonos szobákat összekötő ajtókon való áthaladás többnyire nem volt hatással a memóriára - talán azért, mert nem volt eléggé megváltozott a kontextus ahhoz, hogy jelentős eseményhatárt hozzon létre
- mondja a tudós.
Csak akkor volt, amikor ezek a kutatók egyidejűleg másodlagos feladattal terelték el önkénteseik figyelmét, amikor az azonos helyiségek közötti ajtók befolyásolták a memóriát
- idézi a Ladible.
Szerintük emiatt lehet, hogy egyfajta amnézia alakul ki az ember agyában. Nagyobb kiesés tapasztalható, ha a változás is nagyobb, például a nappaliból a kertbe megyünk ki.
Az ajtó-effektus elkerülhető, bizonyos módon. Christian szerint, amikor átmegyünk egy ajtón és a célunkra fókuszálunk, elkerülhető az állapot. A szakértő szerint az is segíthet, ha feljegyzést írsz mondjuk a kézfejedre. Ő a telefonja jegyzetét használja, hogy fejben tartsa a céljait, feladatait. Azt is mondja, hogy még ekkor is előfordulhat, hogy kimegy a konyhába a tévé távirányítóját keresni, ki tudja miért.