Drámai sokk a bíróság ítélete a legutóbbi parlamenti választásokon Emmanuel Macron elnökre alaposan ráijesztő radikális francia Nemzeti Tömörülés vezetőjének. Marine Le Pennel olyasmi történt, mint Recep Tayyip Erdogan elnök legnagyobb ellenfelével Törökországban: eltiltották a következő elnökválasztáson való indulástól.
Egy párizsi bíróság 5 év eltiltásra, négy év fogságra – benne két év háziőrizetre – és 100 ezer euró büntetésre ítélte a radikális jobboldali párt vezetőjét, aki végig sem hallgatta az ítéletet és kiviharzott a tárgyalóteremből, a Nemzeti Tömörülés székházába sietve.
Kommentátorok az ítélethozatal előtt megjegyezték, hogy
ugyan az ilyen ügyekben a vádlott fellebbezhet, de a francia jogrendszer sajátossága szerint a közhivatalért való indulástól való eltiltás mindenképp érvényes, annak ellenére, hogy később ártatlannak mondhatják ki.
Ám ekkor még nem volt világos, mikortól lépne érvénybe a tilalom. (Franciaországban két év múlva tartják az elnökválasztást.)
A bíróság azonban szokatlan módon a közhivatalra való pályázás azonnali tilalma mellett döntött, mert a vád megfogalmazása szerint „Le Pen bűneinek súlyos mivolta” ezt igazolta. Mindazonáltal az ítélet érdekes módon azt is jelenti, hogy Le Pen megtarthatja jelenlegi tisztségeit, például képviselői mandátumát.
Le Pent és 23 pártbeli társát európai uniós pénzalapok hűtlen kezelésével vádolták és bűnösnek mondták ki, míg egy embert felmentettek. A kiszabott büntetések a számukra: bírságok, eltiltások és felfüggesztett börtön. A konkrét vádpontok szerint a politikai vezető és társai az Európai Parlament alapjait jogtalanul felhasználva a franciaországi pártalkalmazottak fizetésére fordították, akik szinte soha nem végeztek az Európai Parlamenttel összefüggő munkát. A bíróság értékelése szerint összesen 4 millió euró uniós pénzt használtak így fel közvetlenül a pártnak dolgozva Franciaországban, amit az európai szabályozás tilt.
Magát Le Pen pártját, a Nemzeti Tömörülést is bűnösnek mondták ki és 2 millió eurós bírsággal sújtották.
Le Pen fellebbezése esetén a perújrafelvétel valószínűleg csak jövőre történne meg. Pártja „felfüggesztett kivégzésnek” nevezte a döntést
és megjegyezte, hogy a bíróságnak olyan hatalma van, hogy a mozgalom létéről is dönthet.
A döntés miatt Le Pen ellenfele, Francois Bayrou miniszterelnök is aggodalmát fejezte ki.
Orbán Viktor miniszterelnök az X-re posztolva állt ki Le Pen mellett.
Je suis Marine! @MLP_officiel
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) March 31, 2025
A lépést bírálta a Kreml is, amelynek szóvivője szerint „egyre több európai országban sértik meg a demokratikus normákat”. Tudósítók megjegyezték, hogy Le Pen Vlagyimir Putyin orosz elnök csodálója volt korábban. Bár az ukrajnai háború nyomán a párt anyagaiból eltűntették a közös fotókat, de Le Pen nem túl lelkes Ukrajna támogatásának kérdésében.
Frissítés: Ügyvédje azt mondta, hogy Marine Le Pen fellebbezni fog a francia bíróság döntése ellen. „Ez csapás a demokráciára” – mondta Rodolphe Bosselut a Nemzeti Tömörölés (RN) párizsi székháza előtt újságíróknak. Le Pen „harci hangulatban van” – tette hozzá Laurent Jacobelli, az RN egyik törvényhozója és a párt szóvivője.
Le Pen elméletileg még mindig indulhat az elnökválasztásokon, de van egy nagy "ha": ha a voksolás előtt sikerrel fellebbez. Szakértők szerint azonban a folyamat valószínűleg évekig eltarthat, tehát kevés az esély, hogy megmérettetheti magát a következő elnökválasztásokon.
Ha Le Pennek nem sikerül töröltetnie az eltiltást, akkor pártja elnöke, a 29 éves Jordan Bardella szállhat ringbe helyette – neki viszont kevés a tapasztalata.