Az Állatorvostudományi Egyetem egy új DJI MAVIC 3T típusú drónnal bővítette a kutatási eszköztárát. A Cibus Hungaricus Alapítvány által beszerzett eszköz fejlett kamerarendszerével segíti az állatállományok megfigyelését, a betegségek korai felismerését és a fenntartható gazdálkodást, ezzel új távlatokat nyit az állatorvosi kutatások és a járványvédelem területén.

A madárinfluenza és az afrikai sertéspestis jellegű járványok felbukkanása komoly fenyegetést jelent az állattartók és az élelmiszerlánc-biztonság számára, a dróntechnológia azonban forradalmasíthatja az állatjólléti és járványvédelmi állatorvosi gyakorlatot - írta az intézmény közleménye.

Az Állatorvostudományi Egyetem egy új DJI MAVIC 3T típusú drónnal bővítette a kutatási eszköztárát a Cibus Hungaricus Alapítvány által - a képen jobbra dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora, mellette a Cibus Hungaricus Alapítvány elnöke, Prof. Dr. Friedrich László
Az Állatorvostudományi Egyetem egy új DJI MAVIC 3T típusú drónnal bővítette a kutatási eszköztárát a Cibus Hungaricus Alapítvány által - a képen jobbra dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora, mellette a Cibus Hungaricus Alapítvány elnöke, Prof. Dr. Friedrich László

A legelők és az állatállomány monitorozása rendkívül időigényes, azonban egy járványkitörés esetén kulcsszerepet játszhat az idő. Drónok segítségével a szakemberek minden eddiginél gyorsabban és hatékonyabban térképezhetik fel a fertőzött területeket, felmérhetik az állatok mozgását, viselkedését, valamint egészségi állapotát, ami megkönnyíti a hatóságok munkáját és lehetővé teszi a gyorsabb és hatékonyabb beavatkozást.

A 2025. februárjában beszerzett DJI MAVIC 3T típusú hő- és multispektrális kamerával felszerelt drón akár 90%-os pontossággal képes azonosítani a beteg vagy sérült egyedeket. Egy ilyen eszköz segítségével továbbá könnyebben ellenőrizhetőek az élelmiszerelőállító létesítmények higiéniai és járványvédelmi állapotai is. A nagy létszámú állattartó telepek és vágóhidak hatékonyabb élelmiszerbiztonsági vizsgálata pedig hozzájárul az élelmiszerlánc-biztonság javításához, ennek eredményeként a fogyasztók asztalára kerülő élelmiszerek is még biztonságosabbá és megbízhatóbbá válhatnak - írták.

Az Állatorvostudományi Egyetemen a drónok alkalmazásának lehetőségeit 2023 óta vizsgálja egy kutatócsoport. Az Egyetem által korábban beszerzett és a jelenleg a Cibus Hungaricus Alapítvány részéről átadott drónokat többek között epidemiológiai prediktív modellek megalkotására, diagnosztikai mintavételekre és állatjólléti vizsgálatokra használják. 

A drón átadása
A drón átadása

Az epidemiológiai modellek célja, hogy a baromfitartó telepeken készített légifelvételek alapján azonosítsák a járványvédelmi szempontból kritikus területeket, amelyeket mesterséges intelligencia segítségével elemeznek. A drónokkal továbbá levegő- és vízmintákat is gyűjtenek, ami eredményesebb adatgyűjtést tesz lehetővé akár nehezebb terepen is. A kutatások az állatok viselkedési reakcióira és stresszszintjére is kiterjednek, hiszen fontos megvizsgálni, hogy a drónok jelenléte milyen hatást gyakorol a különböző haszonállatokra. Az Állatorvostudományi Egyetemen folyó drónkutatások nemzetközi szinten is kiemelkedőek, mivel csak kevés intézmény alkalmazza ezt a technológiát hasonló célokra világszerte - közölték.

A Cibus Hungaricus Alapítványt öt hazai egyetem alapította a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) támogatásával. Az alapítvány küldetése a termelők és előállítók versenyképességének növelése, piaci lehetőségeik bővítése, integrációjuk, digitalizációjuk és edukációjuk elősegítése, valamint a digitális rövid ellátási láncok fejlesztésének Kárpát-medencei módszertani központjának létrehozása.

Az Állatorvostudományi Egyetem és a Cibus Hungaricus Alapítvány közös céljai megfelelnek Magyarország Digitális Agrár Stratégiájának és a hozzá kapcsolódó Digitális Élelmiszeripari Stratégiának, mely a teljes ellátási lánc mentén, a mezőgazdasági alapanyagtermeléstől a fogyasztóig segíti a digitális megoldások okszerű és hatékony felhasználását - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

18 szobanövény, amelyek azt is túlélik, ha egy hónapig nem törődünk velük

2025.04.20.

Ki ne szeretne az otthonába olyan szobanövényt, amelyik önzetlenül gyönyörködtet, és csupán tényleg minimális törődést igényel?

Elég egy húzás a mobilon – jön a John Deere önjáró traktora

2025.04.20.

A John Deere 2025-től elérhetővé teszi a 9RX traktorcsalád új autonóm megoldásait, amelyek célja a hatékonyság és munkasebesség növelése.

Nem lehet modern gazdálkodást folytatni nadrágszíjparcellákon a LAPAR elnöke szerint

2025.04.19.

Borúsan látja a nadrágszíjparcellákkal küszködő mezőgazdasági termelők helyzetét Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke.

Szomjas a növény a cserépben, vagy túl száraz a talaj? Elárulja egy ceruza

2025.04.19.

A túlöntözés és az alulöntözés a két legismertebb oka annak, hogy a növények elpusztulnak. Fontos tudni, hogy az alulöntözés kevésbé káros, mint a túlöntözés. A növények képesek regenerálódni hosszabb száraz időszak után is, de a gyökérrothadás után nehéz visszanyerni őket.

Fehérjehiány jöhet az EU állattenyésztésében, ha nem lesz elég támogatás

2025.04.19.

Egyre nagyobb az igény a hazai fehérjeforrásokra, miközben az importkitettség veszélyesen magas szinten van.

Villamos és hőenergiát előállító konténeres berendezést fejlesztettek a MATE közreműködésével 

2025.04.19.

Egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő, az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő, biomasszából biogázt állít elő, a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára

2025.04.17.

Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.

Partner

Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW

2025.04.17.

Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás