Peter Lindbergh: A divatfotózás mestere a Budapest Fotófesztivál nyitókiállításán
A 2025-ös Budapest Fotófesztivál a világhírű német divatfotográfus, Peter Lindbergh (1944–2019) munkásságát bemutató kiállítással nyílt meg a Műcsarnokban szombaton. Ez az első alkalom, hogy Magyarországon ilyen átfogó tárlat keretében ismerhetjük meg Lindbergh életművét, amely jelentős hatást gyakorolt a divatfotózás világára.
A kiállítás részletei
A Műcsarnokban március 29-től június 22-ig látogatható kiállítás több mint ötven ikonikus fotográfiát vonultat fel. A tárlaton helyet kapott az 1988-as, tengerparton készült híres „fehér inges” csoportkép, valamint az 1990-es British Vogue címlapfotója, amelyen Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Tatjana Patitz és Christy Turlington együtt szerepelnek.

Emellett megtekinthetők Lindbergh személyes kedvencei, mint az Angel Story sorozat, amelyet Wim Wenders „Berlin felett az ég” című filmje ihletett, valamint Kate Moss 1994-es portréja az „A Star is Born” sorozatból. A kiállítás különlegessége, hogy nemcsak a ’90-es évek szupermodelljeit, hanem színészportrékat is bemutat, többek között Monica Bellucci, Nicole Kidman és Adrien Brody szereplésével.
Peter Lindbergh életútja és munkássága
Peter Lindbergh 1944. november 23-án született a németországi Lissában (ma Leszno, Lengyelország). Gyermekkorát Duisburgban töltötte, ahol kezdetben kirakatrendezőként dolgozott. A ’60-as évek elején beiratkozott a Berlini Művészeti Akadémiára, majd Krefeldben folytatta tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán. Kezdetben festészettel foglalkozott, és 1969-ben mutatta be első kiállítását. A ’70-es évek elején fordult a fotográfia felé, és Düsseldorfban Hans Lux asszisztenseként dolgozott, mielőtt önálló fotósként kezdett tevékenykedni.
1978-ban Párizsba költözött, ahol nemzetközi karrierje kezdetét vette. Olyan neves magazinoknak dolgozott, mint az olasz, angol, francia, német és amerikai Vogue, valamint a The New Yorker, Vanity Fair és Rolling Stone. Lindbergh fekete-fehér fotói újradefiniálták a divatfotózás esztétikáját, természetes szépséget és őszinteséget közvetítve. 1988-ban készült „fehér inges” csoportképe és az 1990-es British Vogue címlapfotója hozzájárult a szupermodell jelenség kialakulásához.
Lindbergh munkásságát számos díjjal ismerték el, többek között 1995-ben elnyerte a Photokina Top Awardot és a Nemzetközi Divatfotós Díjat, 2001-ben pedig a Francia Művészeti és Irodalmi Rend lovagja címet. Emellett filmrendezőként is tevékenykedett; 1991-ben bemutatta „Models – The Film” című dokumentumfilmjét, amelyben a szupermodellek életét mutatta be, 1999-es „Inner Voices” című filmje pedig elnyerte a legjobb dokumentumfilm díját a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon.
Peter Lindbergh 2019. szeptember 3-án hunyt el Párizsban, de öröksége tovább él munkáiban, amelyek továbbra is inspirálják a divatfotózás világát.
A Budapest Fotófesztivál további programjai
A Budapest Fotófesztivál május 11-ig számos kiállítással és programmal várja az érdeklődőket. A fesztivál kiemelt témája idén az utcai fotózás (street photography), amelyhez kapcsolódóan több tárlat is megtekinthető, például a Fresh Eye című kiállítás az Osztrák Kulturális Fórumban és a Paralel Magyarország című tárlat a CEU Nyitott Galériában.
A HAB művészeti központban „Szabad szemmel nem látható” címmel három alkotó munkáit bemutató kiállítás nyílik, míg a Leica Boutique Budapest öt magyar fotográfus munkáit tárja a közönség elé.
A Kiscelli Múzeumban csoportos kiállítás keretében vizsgálják a klasszikus és a mesterséges intelligenciával készült portrék viszonyát, míg a K6 Galériában a 35 év alatti fotósok képeit bemutató „Fresh Meat” című tárlat várja a látogatókat.
A Budapest Fotófesztivál és a Műcsarnok közös szervezésében megvalósuló Peter Lindbergh-kiállítás kivételes lehetőséget kínál a magyar közönség számára, hogy közelebbről is megismerje a divatfotózás egyik legnagyobb alakjának munkásságát és örökségét.