2025. februárban az ipari termelői árak átlagosan 8,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat; a belföldi értékesítés árai 5,4, az exportértékesítésé 9,6 százalékkal felülmúlták emelkedtek – tájékoztatott a KSH.
Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta – olvasható a statisztikai hivatal gyorsjelentésében.
A belföldi értékesítés árai 2025. februárban a 2024. februárihoz képest átlagosan 5,4 százalékkal nőttek, ezen belül a 62,7 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 5,0, a 35,4 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) pedig 5,8 százalékkal. Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,1 százalékkal emelkedtek. Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 5,5, a beruházási javakat gyártókban 5,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban pedig szintén 5,2 százalékkal nőttek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 9,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, ezen belül a 91,8 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 4,7, a 8,0 százalékos súlyú energiaiparban 36,3 százalékkal emelkedtek az árak.
A HIPA munkáját és hazánk befektetési környezetét negyedik alkalommal ismerték el az Annual Investment Meeting éves kongresszusán Dubajban, idén már Európa legjobb befektetési ügynökségeként.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.