Folytatódik a mianmari földrengés túlélői utáni kutatás, utórengésektől tartanak a szakemberek

2025-03-31T061530Z 1149038311 RC26ODAQ7XLS RTRMADP 3 MYANMAR-QUA
2025.03.31. 13:47
Negyedik napja zajlik a mentés Mianmarban és Thaiföldön a pénteki természeti katasztrófát követően, amelyben több mint ezerhatszázan haltak meg. A WHO vészhelyzetet hirdetett, és nyolcmillió dolláros segélycsomaggal segítené a térséget, de több ország küldött már csapatokat és szállítmányokat. Már kínai halálos áldozata is van a földrengésnek, valamint Thaiföldön az épületeken lévő repedések miatt figyelmeztetik a lakosságot.

A pénteki 7,7-es erősségű földrengés által érintett területeken hétfőn is folytatódtak a mentési munkálatok. Eközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sürgős felhívást tett közzé, hogy mintegy 8 millió dollár segélycsomagot nyújtsanak Mianmarnak, ahol már több mint 1600-an haltak meg a katasztrófában − írta a BBC.

A WHO vészhelyzetet hirdetett, és közölte, hogy a traumatológiai ellátás biztosítására, a járványok kitörésének megelőzésére és az alapvető egészségügyi szolgáltatás helyreállítására van szükség a következő harminc napban.

A sérült emberek szakszerű ellátása a legfontosabb feladat a Vöröskereszt képviselője szerint, emellett a járványmegelőzéshez a tiszta víz biztosítása kulcsfontosságú, amit nehezít az is, hogy rendkívül meleg van a délkelet-ázsiai országban. A Vöröskereszt és a Vörös Félhold közlése szerint Mianmarban „óráról órára nőnek a humanitárius szükségletek”.

Az országot ráadásul polgárháború is sújtja, amióta 2021-ben a hadsereg puccsot hajtott végre. A földrengést követően azonban ellenálló csoportok szerint a katonai junta folytatta a légicsapásokat, és azokat a területeket is támadta, amelyek érintettek voltak a földrengésben − írta a Sky News.

Hétfői értesülés szerint egy kínai állampolgár is meghalt Mianmarban a katasztrófa következtében, amelyet a helyi nagykövetség megerősített, de hozzátették, hogy további tizenöten megsérültek. Kína 100 millió jüan segélyt és két mentőcsapatot küldött eddig a földrengés sújtotta térségbe. Rajtuk kívül India, Thaiföld, Malajzia, Szingapúr és Oroszország küldött segélyszállítmányokat.

A remény hal meg utoljára

Thai médiaértesülések szerint hétfőn reggel több bangkoki épületből kellett evakuálni az embereket, mert utórengések rázták meg a várost. Az épületek között kormányzati hivatalok, a thai tőzsde és egy bank is szerepelt.

A pénteki földrengés következtében ugyanis csaknem 170 épületben keletkeztek repedések a thai fővárosban − közölte Chadchart Sittipunt, Bangkok kormányzója, aki figyelmeztette a lakosságot, hogy kerüljék a pánikot utórengéseknél. 

Paetongtarn Shinawatra miniszterelnök közösségi médiában megosztott posztjában azt írta, hogy minden kiürítést alaposan fontoljanak meg, és mindig hivatalos kormányzati forrásokból származó, ellenőrzött információkból tájékozódjanak. Emellett felszólította az épületek tulajdonosait, hogy sürgősen és alaposan vizsgálják meg a repedéseket. A kormányfő kijelentette, hogy a Mianmart érintő utórengések nem lesznek hatással Thaiföldre. 

Bangkokban legalább 11 ember halálát erősítették meg, továbbá több építőmunkás is a romok alatt rekedt. A thaiföldi iparügyi minisztérium a helyszín ellenőrzésekor azt állította, hogy szabálytalanságokat észlelt az építkezéseknél, ezért további vizsgálat céljából mintákat gyűjtöttek be. A hozzátartozók azonban reménykednek, hogy a romok alatt rekedtek túlélték a természeti csapást.

(Borítókép: Mentőmunkások egy összeomlott épület helyszínén Mandalayban, Mianmarban 2025. március 31-én. Fotó: Stringer / Reuters)