- Gazdaság
- mbh bank
- deloitte
- akvizíció
- bankrendszer
- bankvásárlás
- otp
- magyar állam
- bankpiac
- bankszektor
- pénzintézet
Elindult a matek, hány száz milliárdot érhet az állam MBH-részesedése
További Gazdaság cikkek
Újabb tranzakció van a láthatáron a magyar bankpiacon: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Index kérdésére hétfő délelőtt azt mondta: „A Magyar Bankholding érdeklődik az iránt, hogy növelje a tőzsdei jelenlétét, bővítse a közkézhányadot. Ez lehetőséget adna arra az államnak, hogy értékesítse a részesedését, ami jelenleg 20 százalékos.” Ennek fényében érdemes ránézni, milyen piacon is történik ez az újabb akvizíció – segítségül a Deloitte hagyományos régiós felmérését használjuk.
Nagy Márton az Indexnek: A magyar államnak érdemes eladnia a részesedését a bankholdingban
Tőzsdére készül a második legnagyobb magyar bank.
Rekordprofit gyenge hitelezés mellett
A kutatás szerint a közép-kelet-európai bankrendszer GDP-arányos mérlegfőösszege csökkent az elmúlt évben, ami a továbbra is magas kamatkörnyezetnek és ebből kifolyólag magas kamatoknak köszönhető. A lakossági hitelezés ugyan kezd magára találni, ám a vállalati oldalon még nem látszott 2024-ben a gazdasági környezet javulása. Ami rossz az egyik oldalon, áldás lehet a másikon: a magas kamatkörnyezetben nagyobbak a banki marzsok, ráadásul a nehézségek ellenére sem romlott a hitelportfólió minősége (a nem fizető hitelek aránya a régióban a 2022-es 2,8 százalékról 2,4 százalékra csökkent 2024 I. felére. Magyarországon még alacsonyabb szinteket mértek – nálunk 2 százalékról 1,7 százalékra csökkent az NPL-mutató). Ráadásul a bankokat egyre hatékonyabb költséggazdálkodás is jellemzi.
Ennek eredményeképp a régiós bankrendszer jövedelmezősége (a tőkearányos megtérülése – ROE) a 2023-as 17,3 százalékról 2024 I. feléig 18,5 százalékra javult. A legmagasabb jövedelmezőség épp a magyar bankrendszert jellemzi.
Ha a konszolidált 2007 milliárd forintos eredményből leszedjük az OTP régiós érdekeltségei által szállított profitot, az abszolút csúcsot jelentő 1632 milliárd forintos eredmény 19,9 százalékos ROE-t mutat, korrekció nélkül bőven 20 százalék felett állnánk.
A hírek szerint az állam által eladni tervezett kisebbségi részesedésben érintett pénzintézet, az MBH Bank 2024-ben 236 milliárd forint korrigált adózott eredményt ért el, ami 3 százalékos csökkenést jelent az előző évi eredményhez képest. A 2024-es eredmény 21,2 százalékos tőkearányos megtérülést (ROE) tükröz.
Jó években kevés az eladó
A kiváló eredmények ellenére a régiós bankokért nem folyik olyan óriási verseny, mint volt az korábban: míg 2004–2008 között nem volt ritka, hogy egy-egy régiós bankért a könyvérték hat-hétszeresét is kifizették a vevők, ma a tranzakciók leginkább könyvérték 1-es P/BV-érték környékén köttetnek.
A régióban 2017 és 2023 között komoly konszolidáció zajlott le, a piaci szereplők száma 21 százalékkal csökkent ezen időszakban.
A piaci összehúzódásban Magyarország vezet: a 2017-ben itthon működő 33 hitelintézeti csoportból 19 maradt.
Így mára már csak az 5. legtöbb bankkal bíró ország vagyunk. Azt, hogy lehetne még tovább koncentrálódnia a piacnak, jól mutatja, hogy a Magyarországhoz hasonló lélekszámmal bíró Csehországban jelenleg 14 hitelintézet működik.
Mindenesetre 2024-re Magyarországra csak egy tranzakció jutott: a 2023-ban a német tulajdonosi körtől a Fundamenta 76,4 százalékát megvásárló MBH Bank az olasz Generalit is kivásárolta a lakás-takarékpénztárból.
A magyar piac megnyugvása is jelzi, hogy a jelenlegi piaci körülmények között nincs eladási kényszer, de még a nem stratégiai piaci szereplők részéről sem, mert a nyereségesség jelenleg felülírja a méretproblémákat.
Csak az áradás levonulása után látható, ki úszott meztelenül
– fogalmazta meg Warren Buffet.
Tavaly az elmúlt évek messze legkevesebb banki tranzakciója történt: kilenc ügyletet bonyolítottak le az adott évben, s kettő volt még folyamatban. Ehhez képest 2021-ben még 25 eladás/felvásárlás és fúzió történt. Az ugyanakkor figyelmeztető lehet, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a rekordprofit idején is a 2023-as egyről háromra nőtt a veszteséges hitelintézetek száma.
Az OTP a legaktívabb vevő
A Deloitte szakértőinek véleménye szerint egy-egy piacon akkor van reális esélye komolyabb eredményt elérnie egy-egy banknak, ha az adott piacon az öt legnagyobb szereplő közé tud kerülni. Ez az, ami a korábbi években hajtotta a konszolidációt, és ezen az úton ment végig az OTP is. A szlovákiai és a romániai bankjának eladását követően minden régiós piacán az első öt szereplő között szerepel. A régióban egyébként az UniCredit kilenc, a Raiffeisen és az Intesa nyolc-nyolc helyen van jelen, az OTP romániai kivonulása után hat régiós országban működik.
Felvásárlási oldalon az elmúlt öt évben az OTP volt a legaktívabb: öt tranzakció köthető a nevéhez. Ha a kisebbségi részesedések megvásárlását is beleszámítjuk, akkor az Erste hat tranzakcióval megelőzi a piacvezető magyar hitelintézetet, köszönhetően a magyar Erstében lévő állami és EBRD (Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank)-részesedés megvásárlásának.
Ha idén valóban létrejönne az MBH állami részvénycsomagjának eladása, akkor az ötéves időtávban a 2020-as MKB Bank–Takarékbank–Budapest Bank-összeolvadás óta igencsak aktív MBH nem tudna előrelépni az egyébként előkelő 5. helyről, hiszen ebben a tranzakcióban ő az áru szerepét játssza.
Ugyanakkor abban szinte biztosan első a bank, hogy akvizíciói mindegyike csak egy országra, Magyarországra koncentrálódik.
Erősítenék a tőzsdei jelenlétet?
Az MBH Bank jövőjéről szólva a Bloomberg arról írt, hogy a CitiGroup mint tanácsadó segítségével egy részvénykibocsátás előkészítése kezdődött meg, de ez még nem jelenti a potenciális tőzsdei jelenlét erősítését. A szanáláson átesett hitelintézetnek kötelező volt tőzsdére mennie az Európai Bizottság előírásai alapján, ám a papírokkal elég visszafogottan kereskedtek eddig – az elmúlt egy évben hat alkalommal volt egy napon belül 5000 darabot meghaladó forgalom a papírra, s mindössze kétszer volt tízezer darabnál magasabb.
A tőzsdei jelenlét erősítése régóta napirenden van a banknál, a részvénykibocsátásos tulajdonoskeresésben pedig jellemzően magasabb könyvszerinti értéket tudnak elérni a kibocsátók, mint a bankeladásokkor. Az utolsó banki kibocsátásnál, a Gránit Bank tavaly decemberi tőzsdére menetelénél a 14 500 forintos kibocsátási ár kétszeres könyv szerinti értéket jelentett. Az MBH Bank részvényei 6500 forinton zártak pénteken a Budapesti Értéktőzsdén, a BÉT honlapja szerint ez az érték az adott részvénysorozat kapitalizációja alapján 1,9 százalékos P/BV értéket képvisel. A fentiek figyelembevételével lehet igaza Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek, aki hétfő délelőtt az Index kérdésére arról beszélt, hogy
Nagy Márton az Indexnek: A magyar államnak érdemes eladnia a részesedését a bankholdingban
Tőzsdére készül a második legnagyobb magyar bank.
személyesen úgy gondolom, hogy a magyar államnak érdemes eladnia a részesedését a bankholdingban.
Az persze még kérdés, hogy az állam egy – még nem biztos – kiszállás esetén a tulajdonában (ténylegesen a Corvinus BHG Vagyonkezelő Zrt. birtokában) lévő 20,01 százalékos részesedését a részvénykibocsátáshoz kötve (mixed offering) dobná-e piacra, így magasabb bevételt remélve, vagy az eddigi osztott részvényesi struktúrának ajánlaná fel megvételre a részvényeket. A kisebbségi részesedésekért külső szereplők jellemzően alacsonyabb árat adnak csak meg, tekintve, hogy részvénycsomagjukkal nincs érdemi beleszólásuk a döntési folyamatba. A tavalyi MBH-eredmény alapján a portfolio.hu számítása szerint az állami MBH-részvénycsomag 430 milliárd forintot érhet. Ugyanakkor a végleges ár nem az eredményből következik, az árazás sok egyéb szempont alapján történik – például az állami részvénycsomag esetleges tőzsdére öntése egész biztosan árfolyamcsökkenést okozna.
Konszolidációs szükség a biztosítóknál
A Deloitte a biztosítási piaci változásokat is nyomon követi. Bár a díjbevétel az elmúlt időszakban a biztosítóknál is nőtt, a biztosítási penetráció továbbra sem nő, azaz nem szélesedik a piac. Magyarországon mindössze 2 százalékos a GDP-arányos díjelőírás, ami továbbra is növekedési potenciált sejtet a piacon, ám az is látszik, hogy a növekedéshez komoly erő is kell. A Deloitte szerint a biztosítóknál jellemzően azok az akvizíciók sikeresek, ahol a vevő már komoly ügyfélállománnyal rendelkezik, a tanácsadó cég szerint ugyanis csak ezek a cégek alkalmasak az egyre szigorodó szabályozási előírásoknak megfelelni. Ugyanakkor az is látszik, hogy – potenciális növekedési lehetőség ide vagy oda –
a nagy biztosítók sem tudnak jelentős bővülést elérni, ha csak az organikus növekedésben bíznak, és lemondanak az akvizíciókról.
Épp ezért a piacon a szakértők szerint a biztosítók esetében további konszolidációra lenne szükség, miközben épp az, ami lényegében teljesen leállt tavaly. Mindössze egyetlen ügylet került tető alá: a Magyar Posta Biztosítókat vásárolta meg a Gránit Biztosító Zrt. Ugyanakkor felpörögtek az alkuszfelvásárlások: tavaly 12 zárult le a régióban. Magyarország egyébként Lengyelországot követően a legtöbb biztosítói tranzakcióval büszkélkedhet az elmúlt öt évben.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Recessziót jósolnak az elemzők, beszakadhat a globális kereskedelem Donald Trump vámháborúja miatt
A Kereskedelmi Világszervezet vezetője aggasztónak nevezte a helyzetet.
április 17., 08:08
- Gazdaság
Bérnövekedés vagy inflációs csapda? Magyarország útja az 1000 eurós minimálbér felé
A kormány az effektív minimálbér figyelembevételére hívja fel a figyelmet. Belementünk a részletekbe.
április 17., 09:34
- Gazdaság
Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben
A tárcavezető beszámolt a legfrissebb adatokról.
április 16., 09:20
- Mindeközben
Ónodi Eszter az Aranyéletről: Magyar sorozatgyártásnak ezt azóta sem sikerült felülmúlnia
tegnap, 21:32
- Gazdaság
Később érkezik májusban a családi pótlék
Mutatjuk az év további folyósításainak a dátumait is.
tegnap, 19:27
- Gazdaság
Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának
Nem csillapodik a kereskedelmi háború.
április 16., 16:39
- Gazdaság
Belenéztek a magyarok pénztárcájába, azonnal reagált a kormány
Megérkeztek a legfrissebb adatok.
április 17., 08:44
- Gazdaság
Már több mint száz országban hódít a magyar családi cégből lett multi
Nehezített gazdasági pályán is rekordbevételt ért el a hazai étrendkiegészítő-óriás.
április 17., 14:51
- Gazdaság
Bejelentést tett Szijjártó Péter és a Mol-csoport, három helyen is földgázt találtak
Már a kitermelési stratégián is dolgozik a vállalat.
április 17., 12:31
- Gazdaság
Több ezer embert küldhet el a Dunaferr
Csoportos létszámleépítést jelentett be a két utódcég.
április 17., 07:37
- Mindeközben
Békefi Vikiék kislánya még nincs kétéves, de már nyolc-kilenc szavas mondatokban beszél
tegnap, 18:32
- Mindeközben
Csőre Gábor: Nehezen élem meg, hogy egyedül csak én böjtölök, a család nem tart velem
tegnap, 17:02
- Gazdaság
Elindult a kiszavazóshow: júliustól új kapitánya lehet az eurózónának
Már azt is tudni, milyen fiskális politikát képviselhetnek a jövőben.
április 17., 10:50
- Gazdaság
Bejelentést tett Nagy Márton, történt valami a boltok polcain
Összesen 872 termék ára változott meg.
április 15., 17:14
- Gazdaság
Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban
Jobban növekedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták.
április 16., 09:17
- Címlapon
Így zajlik majd Ferenc pápa temetése, az is lehet, hogy nem teljesítik a kívánságát
II. János Pál pápát sem ott temették el, ahol kérte.
tegnap, 20:14
- Gazdaság
Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése
Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.
április 15., 09:30
- Gazdaság
A mélyrepülés után felminősítették az OTP-t
Eggyel magasabb osztályzatot adott a nemzetközi hitelminősítő.
április 15., 08:44
- Címlapon
Hivatalos: agyvérzés és szívelégtelenség okozta Ferenc pápa halálát
A Vatikán megerősítette a korábbi sajtóhírt.
tegnap, 20:38
- Gazdaság
A manipulálást visszautasítja, de így is felülvizsgálja a szegénységi adatokat a KSH
A hivatal elnöke egy levélben tájékoztatott erről.
április 16., 06:27
- Gazdaság
Szalmonellagyanú miatt azonnal kivonják a forgalomból ezeket a humuszokat
Ha ilyen termékeket vásárolt, semmiképp se fogyassza el!
április 15., 09:46
- Gazdaság
Trump miatt menekíteni kell a pénzeket – ítéletet mondott a régiónk egyik legjelentősebb bankja
Szélsőséges időket élünk.
április 17., 19:11
- Mindeközben
Szarvas Andi húsvét alkalmából több képet is mutatott az újszülött gyermekéről
tegnap, 09:30
- Címlapon
Magyar pápa jöhet? Erdő Pétert a legesélyesebb jelöltek között emlegetik
Történelmet írhat a bíboros.
tegnap, 17:37
- Gazdaság
Razziázott a GVH a SPAR-nál és az Auchannál
Több hazai kiskereskedelmi láncot is eljárás alá vontak.
április 15., 15:55
- Gazdaság
A magyarok nagy részének továbbra is hívószó az ingyenhitel
A megélhetési költségek megugrása miatt másfélszeresére nőtt a felvett személyi kölcsönök átlagos összege.
április 15., 15:17
- Gazdaság
Aggasztó felmérés: gyomirtó szerrel szennyezettek Magyarország tavai és folyói
Háromezer vízmintát elemeztek a szakértők.
április 15., 12:31
- Gazdaság
A magyar áremelkedésekről készített riportot az egyik kínai lap
A kormány vitatott árplafonja is szóba kerül.
április 15., 15:23
- Mindeközben
Váratlan meglepetésre bukkant nagymamája 35 éves húsvéti tojásai között, a netezők szerint nagy bűnt követett el
tegnap, 08:02
- Címlapon
Nemzeti gyásznap lesz Ferenc pápa temetésének napja Magyarországon
Erről Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes beszélt.
tegnap, 19:27
- Mindeközben
Emilio és felesége előtte-utána fotókon mutatták meg, mennyit fogytak, szembetűnő a változás
április 20., 21:30
- Mindeközben
Kiara Lord kóstolós videója kimaxolja a hű faktort, ez aztán az extrém falat
április 20., 20:18
- Címlapon
Bayer Zsolt Ferenc pápáról: Bántottam egyszer. Megbántam
Néhány évvel ezelőtt „demens vénembernek” nevezte őt.
tegnap, 19:42