7p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.

A vámháború globálissá válásától való félelem és a növekvő geopolitikai feszültségek hatására elromlott nemzetközi tőkepiaci hangulat péntekre sem javult meg. A vezető amerikai részvényindexek közül az S&P 500 1,97, a Dow Jones 1,69, a Nasdaq Composite 2,70 százalékos eséssel zárt.

Ilyen előzmények után csoda-e, ha a hétfőn elsőként kinyitott ázsiai tőzsdék sem brillíroztak? A fajsúlyosabb indexek közül a legnagyobbat a tokiói zakózta, a Nikkei 4 százalékot meghaladó mínusszal tért nyugovóra. A hongkongi HSI 1,31 százalékot csökkent, míg a sanghaji megúszta 0,46 százalékos eséssel.

Mínuszos volt a kereskedés Európában is. Délhez közeledve a frankfurti DAX 1,11, a párizsi CAC 1,24, a londoni FTSE pedig 0,9 százalékkal állt alacsonyabban a pénteki záróértékénél.

Árfolyam

Budapest ezúttal nagyjából a nagy nyugat-európai „testvéreihez” hasonlóan teljesített. A BUX 1,24 százalékos csökkenéséhez az értékét szinte teljes egészében meghatározó blue chipek közül egy kivételével valamennyi „hozzájárult”. Az OTP 2,16, a Mol 0,34, a Magyar Telekom 1,14, míg a Richter 0,29 százalékkal volt a negatív a tartományban. Mindössze a 4iG nem esett, igaz, nem is drágult, árfolyama ugyanott állt, mint a pénteki záráskor.

Ezen a héten a befektetők elsősorban az amerikai vámokkal kapcsolatos bejelentésekre figyelhetnek, az eddigi információk alapján április 2-án vezetik be az ellenvámokat, továbbá a korábban belengetett 25 százalékos sápot Kanadára és Mexikóra. Kérdéses még, hogy ezek közül melyeket vezetik be ténylegesen, továbbá az ellenvámok kapcsán fontos kérdés még azok mértéke is, a piaci konszenzus jelenleg 9 százalékos vámmal számol ennek kapcsán – írta reggeli elemzésében a K&H Értékpapír.

Jobb lábbal kelt a forint. A befektetési alapok állampapírvásárlásaira meghatározott korlát emelése miatt (is) az euróval szemben a 400-as szint fölé gyengült hazai fizetőeszköz hétfőn délelőtt kisebb erőt mutatott, amely következtében sikerült a 402-403-as tartományból kilépnie. Így az uniós pénz egysége 401,7 forintért cserélt gazdát a hazai bankközi devizapiacon. A forint erősödését segíthette a dollár gyengülése, a zöldhasú az euróval szemben 0,2 százalékot veszített és hétfő délelőtt 1,0827-en állt.

Újabb történelmi csúcsot döntött az arany ára, unciája (1 uncia=31,1035 gramm) március utolsó napjának reggelén átlépte a 3100 dolláros lélektani határt és tovább emelkedve, délhez közeledve már közelebb állt a 3200-es szinthez. Jegyzését hosszú távon a központi bankok vásárlásai, valamint ugyanazok az okok nyomják fel, mint amelyek a részvényekét le: a geopolitikai kockázatok és a globális vámháború. Az arany ma már csaknem 20 százalékkal ér többet, mint az év elején.

S ennek még korántsem lehet vége. Az autóimportra kivetett 25 százalékos tarifák mellett az európai árukra április 2-ától életbe lépő vámtételek növelik az infláció megugrásának és a kereskedelmi háborúnak a kockázatát, ami csökkenő gazdasági aktivitáshoz vezethet – márpedig az Erste elemzői szerint ez a kombináció a magas infláció gazdasági stagnálással a legelőnyösebb az arany számára.

A másik fő tőzsdei nemesfém, az ezüst ára ha szolidabban is, de szintén emelkedik, az már a 35 dollárt súrolja.

Az energiapiacon is emelkednek az árak, a gázé kisebb, az olajfajtáké nagyobb mértékben. A nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó TTF-típus jegyzése csak néhány tizedszázalékponttal ment fel, aminek következtében egy megawattóra 40,85 eurót kóstál.

A két vezető olajtípus közül az északi-tengeri Brent hordója 0,6 százalékkal, 74 dollár fölé jutott, míg az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 0,5 százalékkal, 69,71 dollárra.

Donald Trump a hétvégén Oroszországról és Iránról is beszélt. Oroszországgal szemben másodlagos szankciók bevezetésével fenyegetett az amerikai elnök, mivel szerinte egyre nyilvánvalóbb, hogy Putyin miatt nem haladnak az orosz-ukrán béketárgyalások. Az OPEC+ tagországai márciusban hónapok óta a legmagasabb termelést érték el, mivel a januári, Biden-féle amerikai szankciók hatásai csökkentek. Trump Iránt is további lépésekkel és az atomlétesítmények lebombázásával fenyegette meg, mivel az ország továbbra is nukleáris fegyver készítésén dolgozik. A szankciók az Erste elemzői szerint magasba lendíthetik a globális olajárakat, különösen, ha mind a három „lator” állam – Oroszország, Irán és Venezuela – ellen egyszerre lépnek életbe. Trump valószínűleg másodlagos szankciók bevezetését mérlegeli – ez azokat a vevőket sújtaná, akik ezektől az országokoktól vásárolnak nyersolajat.

A kriptoeszközök a részvényekhez hasonlóan zuhanórepülést mutattak be. A bitcoin árfolyama 1,32 százalékkal, 81 743 dollárrig, az etheré 1,89 százalékkal, 1783 dollárrig, míg a solanaé 1,68 százalékkal, 123,81 dollárig szánkázott.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

És a kötvényhozamok is nagyobb mértékű csökkenést szenvedtek el. Pénteken az amerikai tízéves ráta immár 4,2 százalék alá ment, míg a kétéves hozam féléves mélypontra. Emellett Európában is hasonló trend mutatkozik, a német tízéves kötvényhozam már 2,7 százalék alá korrigált vissza.

A hozamcsökkenés mögött a K&H Értékpapír szerint az áll, hogy a kötvénypiacok az utóbbi napokban egyre több kamatvágást áraznak be a jegybankok részéről a romló gazdasági kilátások miatt. Azt a Goldman Sachs is jelezte, hogy az idei évben már három, egyenként 25-25 bázispontnyi kamatvágást várnak az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed és az Európai Központi Bank (EKB) részéről is a korábbi kettő helyett.

Jó hírt kapott az UniCredit

Az olasz nagybank megkapta az EKB áldását ahhoz, hogy megvásárolja a Banco BPM-t – tudósít az Equilor Befektetési Zrt. hétfő reggeli hírlevele. Eszerint a vételár megközelítőleg 14 milliárd euró lesz, amit az olasz bank a saját részvényeiben fizet ki. Az UniCredit vasárnap közölte, hogy az igazgatótanácsa jóváhagyta az ajánlat finanszírozását szolgáló részvénykibocsátást, amelyet a tulajdonosai korábban pénteken engedélyeztek. A bank azonban valószínűleg várhat pár hónapot a vételár kifizetése előtt, mondta egy, a folyamatot ismerő személy. Andrea Orcel, az UniCredit vezérigazgatója, egy veterán üzletkötő, aki a német Commerzbankban és az olasz Generali biztosítóban is részesedést szerzett, többször is kijelentette, hogy nem fogja veszélyeztetni a részvényesek hozamát egy összefonódás érdekében.

Lassan halad az Apple 

A cég az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek fokozódása miatt próbálja az iPhone-ok gyártója csökkenteni a kínai gyártási lábnyomát. Az Apple a közeli India felé fordította tekintetét: a vállalat célja, hogy iPhone-összeszerelési műveleteinek nagyjából negyedét áthelyezze az országba. Ám egy sor kihívásba ütköztek, beleértve az infrastrukturális problémákat, a munkaerő hatékonyságának hiányosságait és a bonyolult kormányzati kapcsolatokat. A Bernstein elemzői emellett azt feltételezték, hogy a vállalat februári bejelentése, miszerint a következő négy évben több mint 500 milliárd dollárt fog befektetni az Egyesült Államokban, része volt a Trump-féle vámok hatásának enyhítésére irányuló stratégiának.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 22200 21980 23870 -6,76% 0 0 42 912 214 130 HUF 2025-04-04 17:13:07
MOL 2912 2902 3028 -3,13% 0 0 2 838 011 838 HUF 2025-04-04 17:07:34
MTELEKOM 1508 1392 1560 -2,08% 0 0 3 604 122 824 HUF 2025-04-04 17:10:20
RICHTER 10060 9705 10420 -3,45% 0 0 5 239 693 175 HUF 2025-04-04 17:13:34
OPUS 505 501 545 -7,34% 0 0 263 179 845 HUF 2025-04-04 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ez csúnya volt: Trump jobbegyenese a forintot is padlóra küldte
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 19:16
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.  
Részvény / Deviza / Áru Köszönjük, Donald! Nehéz kőként zuhant a pesti tőzsde pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 18:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Intenzív forintgyengülés indult, jön a nagy világgazdasági válság?
Eidenpenz József | 2025. április 4. 12:34
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Részvény / Deviza / Áru Szakad a forint már a dollárral szemben is, Varga Mihályék is nyomás alá kerülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:14
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Részvény / Deviza / Áru Egyik szemünk sír, a másik nevet, ha a forintra nézünk pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:33
A devizapiacon sem csitulnak a vámháború keltette hullámok.
Részvény / Deviza / Áru Egy nap alatt elfüstöltek 2,4 billió dollárt Trump vámjai az amerikai tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:16
A Covid-járvány kitörése óta nem volt ekkora veszteség a New York-i tőzsdén egy nap alatt.
Részvény / Deviza / Áru A dollárral igen, de az euróval nem bírt el a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:51
A magyar fizetőeszköz is jócskán megérezte az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedéseket.
Részvény / Deviza / Áru A pesti tőzsde is megérezte Trump brutális vámjait
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:11
A vezető részvények közül egyedül a Richter részvényei nem csökkentek csütörtökön. 
Részvény / Deviza / Áru Rekordméretű osztalékot fizetne az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:09
Korábban nem fizetett akkora osztalékot az OTP, mint amekkorára most készülhet.
Részvény / Deviza / Áru Trump szétverte a dollárt – és lehet, hogy a forintot is
Eidenpenz József | 2025. április 3. 12:28
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG