Európa a Marson: így száll le az ESA szondája a vörös bolygón

Európa a Marson: így száll le az ESA szondája a vörös bolygón
Gábor János  |  2025. 03. 31., 11:05

Az Európai Űrügynökség (ESA) és a Mars program fővállalkozója megszavazta az űrjármű létfontosságú rendszerének kivitelezőjét. A munkát a világ egyik legnagyobb repülőgépgyártója kapta.

Az ESA és az ExoMars program fővállalkozója, a Thales Alenia Space (TAS) a repülőgépgyártó Airbus vállalatot bízta meg a küldetés kulcsfontosságú rendszereinek megépítésével. A projekt célja, hogy a - szintén az Airbus által épített - Rosalind Franklin marsjáró biztonságosan elérje a Mars felszínét – osztotta meg közleményben az Airbus.

A leszállási folyamat során a marsjáró áthalad majd a vörös bolygó légkörén, majd ejtőernyők lassítják le a sebességét. Az Airbustól berendelt leszállóplatform a végső lefékezést és az űrjármű felszíni stabilizálását végzi el, hogy az ESA marsjárója kigurulhasson a vörös bolygó talajára.

Az Airbus Defence and Space UK ügyvezető igazgatója szerint a Rosalind Franklin marsjáró eljuttatása a Mars felszínére „hatalmas nemzetközi kihívás, ami mint 20 év munkájának eredménye”. Kata Escott hozzátette: az angliai Stevenage-ben található csúcstechnológiás létesítményükben építették meg a marsjárót, és nagy erőkkel dolgoznak rajta, hogy biztonságosan eljuttassák a bolygóra.

„A Rosalind Franklin lesz az első marsjáró, amely akár két méter mélyről is képes mintákat elemezni, hogy egykor vagy jelenlegi élet nyomai után kutasson.”

Peter Kyle brit technológiai miniszter szerint a küldetés „egy lépéssel közelebb visz minket ahhoz, hogy választ kapjunk a Marsi élet lehetőségével kapcsolatos régóta fennálló kérdésekre”. Hangsúlyozta, hogy az Airbus szerepvállalásával „Nagy-Britannia nemcsak történelmet ír, hanem az európai űrkutatás élére áll, miközben több száz magasan képzett munkahelyet teremt és befektetéseket vonz”.

Az ESA a Mars program egyik legfontosabb feladatát bízta az Airbusra

A stevenage-i csapat a TAS megbízásából tervezi meg a leszállóplatform mechanikai, hő- és hajtóműrendszereit, hogy a landolás legkésőbb 2030-ban biztonságosan megtörténjen. A projekt részeként kifejlesztik a leszállószerkezetet, a végső fékezést biztosító nagyméretű hajtóműrendszert, valamint a stabil landolást támogató leszállótalpakat. A platform két lehajtható rámpát kap, amelyek lehetővé teszik a marsjáró számára, hogy a legbiztonságosabb útvonalon érje el a felszínt.

Az Airbus mérnökei nagy rutinnal rendelkeznek: eddig több mint 90 űreszköz számára építettek legalább 120 hajtóműrendszert. A Rosalind Franklin marsjárót ugyancsak a stevenage-i üzemben alkották és 2019-ben adták át, arra számítva, hogy a küldetés 2022-ben elindul. A rajtot az orosz-ukrán háború kitörése miatt kellett bizonytalan időre elhalasztani.

Az ExoMars leszállóegységének a bolygó légkörében történő ejtőernyős ereszkedés után 162 km/órás sebességről kell lelassítania a járművet, hogy a sebessége a landolás előtt 10 km/órára csökkenjen.

Az Airbus jelenleg a TAS-szal, az ESA-val és a NASA-val is együtt dolgozik a marsjáró rendszereinek karbantartásán és fejlesztésén, hogy felkészítsék a 2028-as indításra. A NASA egy hordozórakétával és olyan radioizotópos fűtőegységekkel járul hozzá a küldetéshez, amelyek biztosítják, hogy a marsjáró megfelelő hőmérsékleten maradjon a bolygó felszínén. Ugyancsak az amerikai űrügynökség felel egy új szoftveres üzemmód kidolgozásáért, amely gyorsabb önálló működésre váltást tesz lehetővé a landolás után.

A Rosalind Franklin várhatóan 2030-ban éri el a Mars felszínét, úgy időzítve a landolást, hogy elkerülje a bolygó globális porviharainak időszakát.

A címlapkép a marsjáró kigurulásának pillanatát illusztrálja. Forrás: Airbus

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS