Az Állami Számvevőszék nemrég feljelentést tett a Magyar Nemzeti Bank alapítványa, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADMA) ügyében, mivel az ÁSZ szerint az egykor 266 milliárd forintos tőkével induló alapítvány vizsgálata után vagyon elleni és gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanúja vetődött fel. A számvevőszék azt állapította meg, hogy a vagyonkezelést, a befektetéseket egy lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő, közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló gazdasági társaságok és magántőkealapok által alkotott cég- és befektetési struktúrán, az Optima-csoporton keresztül hajtották végre.
Matolcsy György az Indexnek elmondta, hogy alaposan áttanulmányozta az ÁSZ mindhárom jelentését, és úgy látja, azokban olyan megállapítások szerepelnek, amelyek iratellenesek és egyáltalán nem felelnek meg a tényeknek. Szerinte az Optima Befektetési Zrt. és a PADMA is érdemben válaszolt az ÁSZ valamennyi megállapítására, de „valami miatt mégsem vették figyelembe ezeket, sőt az ÁSZ elnöke szándékosan olyan értékelést is nekem tulajdonított az alapítvány és az Optima-csoport vagyoni helyzetéről, amit én sosem mondtam, nem is mondhattam".
Matolcsy György szerint „érthetetlen szakmaiatlanságra” vall, hogy a nemzetközi sztenderdek helyett az ÁSZ a befektetések értéket kizárólag a tőzsdei árfolyamokkal látja igazoltnak. A volt jegybankelnök úgy véli, a számvevőszék figyelmen kívül hagyja, hogy itt óriási mértékű ingatlanvagyonról van szó, ezért noha „a tőzsdei árfolyamok a piaci érték valóban fontos indikátorai, de nem az egyedüliek”.
„Ezért elfogadhatatlannak tartom, hogy az ÁSZ csaknem kétéves vizsgálódása alatt ilyen durva szakmai hibákat kövessen el, melyek nem pusztán etikátlanok és módszertanilag megalapozatlanok, hanem súlyosan sértik a tényalapú párbeszéd alapelveit, így aláássák a jelentésben foglalt összes állítás hitelességét, valamint végső soron az Állami Számvevőszék vezetőjének alkalmasságát” – fogalmazott Matolcsy György.
A portál kérdésére, hogy mekkora lehet most az alapítvány vagyona, a korábbi jegybankelnök azt mondta, az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan, sőt az értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
A Neumann János Egyetem és a PADME Alapítvány együttműködéséről Matolcsy György azt mondta, nem áll fenn a hűtlen kezelés gyanja, mert „megvan az alapítványi vagyon, sőt jelentősen emelkedett is, így a Neumann Egyetem befeketéseivel kapcsolatos ÁSZ-álláspont sem védhető”.
Az Index arra is kíváncsi volt, hogy Matolcsy György mit gondol saját, 12 éves jegybankelnöki tevékenységéről, valamint a Magyar Nemzeti Bank eredményeiről. Ezzel kapcsolatban kijelentette, bízik abban, hogy a gazdaságtörténet majd elismeri, hogy 2013 és 2019 között az MNB a kormánnyal együtt hatékony munkát végzett a magyar gazdaság felzárkóztatásának érdekében. Megjegyezte, hogy 2020 után a kormány és az MNB közti együttműködés meggyengülése lassította a reformok megvalósítását, valamint csökkentette a gazdasági növekedés ütemtervét, ám szerinte „a jegybank mindent megtett annak érdekében, hogy a törvényi mandátumának megfelelően végezze a munkáját”.
Mint ismert, a Magyar Nemzeti Bank új vezetése „minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő” vizsgálatot jelentett be a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és az Optima Zrt. működésével kapcsolatban. Varga Mihály jegybankelnök az Állami Számvevőszéket is tájékoztatta a fejleményekről, amelynek feladata a közpénzekkel, a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás ellenőrzése. Az ÁSZ már korábban is vizsgálta az ügyet. A számvevőszék jelentése szerint az alapítványtól sok milliárd forint Matolcsy György fiának környezetéhez, Matolcsy Ádám baráti társaságához került. Azóta már hűtlen kezelés miatt nyomoz az ORFK. A rendőrség az üggyel kapcsolatban a nyomozás érdekére hivatkozva nem adott bővebb tájékoztatást. Az ügyészség pedig megerősítette, hogy a jegybank gazdálkodásáról lefolytatott számvevőszék-vizsgálat megállapításai alapján indult nyomozás, amely „felderítési szakaszban van”.