
A januári béradat kulcsfontosságú. Ugyanis amilyen gyorsan nőnek a fizetések az év első hónapjában, várhatóan nagyon hasonló mértékben emelkednek a következőkben is.
A vállalati szervezetek és a cégek béremelési terveit összegző kutatások alacsony növekedést prognosztizáltak, míg a közgazdászok 8-10%-os bérnövekedést jósoltak. A KSH most kiadott gyorsjelentése pontot tett a kérdés végére:
januárban ugyanis 10,4%-kal nőttek a bruttó keresetek, a cégek pedig 9,9%-kal emeltek. Ez még az optimista elemzői várakozásokat is meghaladja.

Ahogy a fenti ábra mutatja, a bérek emelkedési üteme lassul, ez azonban nem meglepő. Már magunk mögött hagytuk a 10% feletti infláció időszakát, így a keresetek növekedése sem olyan gyors.
- Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100 forint volt,
- a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 444 300 forinton alakult.
- A bruttó mediánkereset 539 500 forint volt,
- ami a Portfolio számításai szerint nettó 359 000 forint.

Az átlagkeresetnél a dolgozók csaknem kétharmada kevesebbet keres, miközben a medián az a bérszint, aminél a munkavállalók egyik fele kevesebbet, a másik fele pedig többet keres. Ezért van az, hogy a munkavállalók többsége úgy érzi, hogy kevesebbet keres, mint az átlagbér. Végső soron pedig igazuk is van, hiszen az "átlagember" a mediánt kapja.
Miután azonban a keresetek növekedési üteme kissé lassul a tavalyi évhez képest, miközben az infláció minden várakozást felülmúlt (januárban 5,5% volt), így a bérek vásárlóerejének növekedési üteme csökken.
A reálkereset 4,6%-kal emelkedett éves alapon a tavaly decemberi 6,1% után.

Különösen érdekes, hogy a vállalati felmérések immár sokadszorra prognosztizálnak jóval szerényebb béremelkedési ütemet, mint ami megvalósul. Idén az általános tényezők mellett speciális, a gazdasági környezettel összefüggő kérdések befolyásolhatták őket.
- A cégek szinte minden bérfelmérésben egy kicsit kisebb béremelést "mondanak be", mint amennyit valójában meglépnek. Hogy ezzel a várakozásokat akarják menedzselni, vagy éppen valóban kisebbet terveznek, mint amire valójában rákényszerülnek, nem tudjuk. De az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a vállalatok rendre nagyobb béremelést léptek meg, mint amit előzetesen közöltek.
- A cégek minden bizonnyal másképp látják a munkaerőpiaci helyzetet is, mint a közgazdászok. Amíg a makroközgazdászok többsége a munkaerőpiac feszességét hangsúlyozza, a továbbra is jelentős munkaerőhiányt, illetve az alacsony munkanélküliséget, addig az is látható, hogy egyre több vállalat kénytelen volt csökkenteni a létszámot a gyenge gazdasági helyzet miatt, és a „munkaerőfelhalmozás” időszakának végéről beszélnek. Összességében a 4,4-4,5%-os munkanélküliség, a 70 ezer üres álláshely, illetve a kifejezetten magas foglalkoztatás nem sugall túl laza munkapiacot, bár kétségtelen, hogy a 3%-os munkanélküliségtől és a 100 ezer üres álláshelytől már távolodtunk. De ne felejtsük el:
gyakorlatilag ugyanolyan volt a munkapiaci helyzet 2016-17-ben, mint most – és akkor arról beszéltük, hogy a munkaerőhiánynak bérfelhajtó hatása van.
- A cégek minden bizonnyal kisebb mértékben szerették volna emelni a legtöbb dolgozó bérét, mint ahogy a minimálbér és a bérminimum nőtt (9, illetve 7%). Csakhogy a legkisebb fizetések központi emelésének bérfelhajtó hatása van a mediánbérig, illetve az átlagbérig is. A bértorlódás elkerülése végett tehát nemcsak a legrosszabbul fizetett dolgozóknak kell érdemben emelni a bérén, vagyis a központi bérmeghatározás a mediánbérig mindenképp adottsággá válik. Idén ráadásul nagyon úgy tűnik, ha a magas keresetőeknek is sokat kellett emelni.
amíg a legtöbb minimálbéresnek csak a kötelezőt adták meg a foglalkoztatók, addig a 4. és az 5. jövedelmi ötödben meghaladta a 10%-ot az emelés mértéke.
Érdekes lesz megfigyelni, hogyan alakul a későbbiekben a jövedelmi ötödönkénti béradat, könnyen lehet, hogy az év első hónapját megnyomták a vezetői bérkorrekciók és az állami (pl. oktatási szektor) emelések, miközben azok a szektorok, amelyek jellemzően minimálbéren vagy bérminimumon fizetnek, szenvednek a gyenge gazdasági teljesítménytől.
Összességében a januári béradat nemcsak a vállalati felmérések eredményeinél magasabb, de meghaladta az elemzői várakozásokat is. Mindez azt mutatja, hogy a munkavállalók pozíciója továbbra is erős. Mindeközben a keresetek vásárlóerejét erodálja az infláció újbóli emelkedése. Ugyanis nemcsak januárban, hanem várhatóan az év egészében magasabb lesz a pénzromlás annál, mint ahogy azt korábban várni lehetett. Így a tavalyi, 9% feletti reálbérnövekedés nagyjából fele lehet jellemző idén.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Brutálisan megcsapták a tőzsdéket Trump bejelentései után
A futures indexek nagy esésben vannak.
Itt a kereskedelmi háború új fázisa, véget ért az eddig ismert globalizáció
Trump bejelentése és a megelőző órák, folyamatosan frissülő cikkünkben.
Trump bejelentette az ezermilliárdos vámháború részleteit
Súlyos ütéseket kapott Kína és az Európai Unió.
Megjöttek Trump bejelentései - Mit művel az amerikai dollár és miért?
Megjöttek a bejelentések.
Futárok titkos üzenete a hatóságoknak: elképesztő munkakörülmények és alacsony bérek
A Wolt és a Foodora dolgozói is besokalltak.
Kétségbeesett lépésről döntött Oroszország, a saját területeken robbantottak
A Belgorod megyei Popivka közelében semmisítettek meg egy orosz gátat.
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.