12 °C Budapest
Így csalnak a diákok tömegesen ezen a fontos iskolai teszten: lehetetlen kiszűrni az ügyeskedőket

Így csalnak a diákok tömegesen ezen a fontos iskolai teszten: lehetetlen kiszűrni az ügyeskedőket

2025. március 31. 09:11

A digitális kompetenciamérések során a diákok tömegesen használják a ChatGPT-t és más mesterséges intelligencia alapú megoldásokat a feladatok megoldásához. A felügyeleti rendszer hiányosságai miatt a csalás könnyen kivitelezhető, ami komoly kérdéseket vet fel az értékelés hitelességével kapcsolatban - írja az eduline.

A március 24-én kezdődő digitális kompetenciamérések során kiderült, hogy a 11. és 7. évfolyamos diákok jelentős része használja a mesterséges intelligenciát a feladatok megoldásához. Egy megkérdezett 11. osztályos tanuló elmondása szerint osztályában 30-ból 28 diák alkalmazta valamilyen formában az AI technológiát.

A matematikai feladatok megoldásában különösen hatékonynak bizonyul a ChatGPT, míg az irodalom és történelem területén kevésbé megbízható. A diákok elsősorban a komplexebb, időigényesebb feladatoknál folyamodnak a mesterséges intelligencia segítségéhez, különösen olyan esetekben, amikor a feladattípussal még nem találkoztak az órákon.

A csalás kivitelezése meglepően egyszerű: egy teremben egyetlen felügyelő tanár van, aki fizikailag képtelen folyamatosan ellenőrizni minden diák képernyőjét. A tanulók több ablakot nyitnak meg egyszerre, és kihasználják azt is, hogy párhuzamosan tudnak bejelentkezni iskolai és privát Google-fiókjukba, így tevékenységük nehezen követhető nyomon.

A ChatGPT használatának korlátait is sikeresen kikerülik a diákok: előre megnyitnak akár 20-30 ablakot is a mesterséges intelligenciával, így megkerülve a rendszer kérdéslimitjét.  A kompetenciamérés során tapasztalt technikai problémák kapcsán a diákok megfigyelték, hogy nem az internet kapcsolattal, hanem az Oktatási Hivatal központi szerverével vannak gondok, különösen amikor sok felhasználó egyszerre próbálja használni a rendszert.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A ChatGPT oktatásban való felhasználásáról, etikai kérdésekről és a mesterséges intelligencia jövőjéről ebben az interjúban bővebben is írtunk korábban.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 2. szerda
Áron
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33