promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Putyin szemet vetett az USA egyik államára? Ősi orosz hagyományt magyaráznak félre

Putyin szemet vetett az USA egyik államára? Ősi orosz hagyományt magyaráznak félre

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc
Promotions

Egy régi üzletet tehetnének semmissé, de mivel fizetnének az amerikaiaknak?

Nehéz ma már elképzelni, de alig több, mint 150 évvel ezelőtt még az orosz birodalom is aktívan ott volt az amerikai kontinensen, és csak az Egyesült Államok hathatós közbenjárására sikerült onnan a lehető legbékésebb eszközzel „kiverni”. 1867-ben ugyanis a történelem talán valaha volt legjobb üzletét kötötte az USA: szinte aprópénzért megvette az oroszok által értéktelennek hitt, akkor még csak katonai szempontból sem értékesnek tűnő Alaszkát.

Alaszkát a 18. században igyekezte a cári orosz birodalom gyarmatosítani, ám a lényegi orosz területektől, így Moszkvától sok-sok ezer kilométeres távolság, a kelletlen hozzáállás csak tehet volt a cári udvar számára. A gyarmatosítás a számtalan telepes próbálkozás ellenére képtelen volt nem csak nyereséges lenni, de még a rááldozott pénzek töredékét sem hozta vissza.

Ezért az oroszok kaptak az alkalmon, és a magyarság számára is fontos évben, 1867-ben (kiegyezés Ausztriával, Ferenc József magyar királlyá koronázása) 7,2 millió dollárért eladták Alaszkát az Egyesült Államoknak.

A Szovjetunió széthullását követően jó pár évnek kellett eltelnie, mire a megfelelő emberek megjelentek Oroszország vezetésében, és annak újbóli naggyá tételéért kezdtek el törekedni. Sajnálatos, hogy Vlagyimir Putyinék ezt a célt fegyveres erővel kívánják immár évek óta elérni. Ennek apropóján jött ki a legújabb, szerencsére alaptalan pletyka az év elején.

A TikTokon és a Redditen felületein ütötte fel a fejét az őrület, miszerint Putyin folytatná világszerte a revíziós politikáját, és 11 év aktív fegyveres harc után immár nem csak Ukrajnát zaklatná.

Állítólag az oroszok teljhatalmú vezetője szemet vetett az egykor bőven értékén alul értékesített Alaszkára. Az internetes önjelölt szakértők természetesen rárepültek a témára, és rávilágítottak, hogy az orosz csendes-óceáni flotta nem hiába várakozik tétlenül, miközben Fekete-tengeren szolgáló kollégáik hadban állnak a nyugat által életben tartott ukrán ellenállással.

A Snopes.com utánajárt a világhálón keringő, orosz nyelvű dokumentumoknak, amelyekben állítólag Putyink kinyilatkoztatta igényét az alaszkai terület-visszaszerzésre. Aligha árulunk el egy nagy titkot azzal, hogy bizony mindez csak egy fantazmagória. Az orosz elnök még csak utalni sem utalt soha arra, hogy akár fegyverrel, akár pénzzel visszaszerezze Alaszkát az USA-tól.

A félreértés

A félreértést, valamint azt, hogy Oroszország félti a külhonban maradt javait, egy rendelet okozza. Ebben szerepel, hogy az orosz állam igényt tart minden idegen országban ragadt tulajdonára. Ezekről nyilvántartást vezet, és jogi úton igyekszik, és kell is igyekeznie a megtartására.

Természetesen ettől még nem zárható ki, hogy az oroszok fű alatt zavart próbálhatnak keltenek olyan államokban, ahol még maradt kintlévőségük. Legyen szó hivatalos, de többnyire inkább nem hivatalos „infrastruktúráról”.

Összességében így hát kizárt, hogy Putyin elnök illegitimnek nevezte volna Alaszka 1867-es eladását, illetve az annak eladásáért kapott 7,2 millió dollárt elfogadását.

Milyen lenne a világ Putyin nélkül?