Az idei év első két és fél hónapjában több beteget jelentettek Magyarországon, mint máskor egész évben: március 16-ig 308 hepatitis A-fertőzést jegyzett föl a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK), miközben tavaly egész évben 289 esetet rögzítettek – derül ki az Index cikkéből.
Ez mintegy hétszeres emelkedést jelent.
A legtöbb betegnél magától elmúlik a fertőzés
Az NNGYK adatai szerint a legtöbb fertőzött három területről kerül ki: Budapesten, Pest és Fejér vármegyében a legtöbb a beteg, akik túlnyomó többsége gyerek. Általában lázzal, gyengeséggel, hasi fájdalommal jár a fertőzés, ám a tünetek pár nap után maguktól elmúlnak. Ennél ritkán súlyosabb a betegség lefolyása, az esetek kevesebb mint 1 százalékában fordul elő heveny májelégtelenség sárgasággal, beszűkült tudatállapottal és alvászavarral.

Mivel viszonylag hosszú, négyhetes a lappangási idő, a hatóság számít a betegség további terjedésére.
Pedig roppant egyszerűen megállítható a járvány: kézmosással és bizonyos felületek (mosdók, illemhelyek, kilincsek, villanykapcsolók) fertőtlenítésével jelentősen csökkenthető a fertőzés kockázata Tóth Sándor virológusprofesszor szerint.
A hepatitis-A a gyerekekre általában nem különösebben veszélyes, ám az idősek, a krónikus betegek és a terhes nők esetében nagyobb a kockázat, náluk maradandó májelégtelenség is felléphet. Magyarországban a vírus ellen nem oltják a betegeket, és a szakember szerint nincs is olyan mértékű járvány, hogy ez indokolt lenne. A patikákban ennek ellenére rendelkezésre áll térítés ellenében vényköteles vakcina a fertőzéssel szemben.

Súlyosan fertőző betegség ellen kap védőoltást Magyarországon ez a korosztály.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés