Az mostanra már világosan kiderült, hogy Ukrajna jó darabig nem lesz NATO-tag, az Egyesült Államok teljesen egyértelműen nyilatkozott ebben a kérdésben, rajta kívül is sok ellenzője van ennek az integrációnak. Mint Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta, ennek ellenére az EU-ban többen "kitalálták", hogy "kvázi vigaszdíjként gyorsított EU-csatlakozást ajánlanának fel Ukrajnának".
A gyorsított csatlakozási költségekkel kapcsolatban a Magyar Külügyi Intézet éppen most jelentetett meg egy elemzést, amelyből az derül ki, hogy minden költséget figyelembe véve – benne a hadsereg újbóli megerősítését, az állam fenntartását, az ország újjáépítésének a költségeit – öt év alatt az Európai Uniónak ez majdnem 2,5 ezermilliárd euróba kerülne, ami a 2025-ös uniós költségvetés több mint 12,5-szerese.
Ebből Magyarországra öt év alatt körülbelül 48 milliárd euró körüli összeg juthat, ez majdnem 20 ezer milliárd forint, ami a 2023-as magyar költségvetés 68 százalékának felel meg, a csecsemőtől az aggastyánig öt év alatt mindenkinek kétmillió forintjába kerülne.
A számítások figyelembe veszik, hogy ehhez az Európai Uniónak hitelt kellene felvennie, aminek szintén költségei vannak, tehát beleszámolták az adósságszolgálatot is.
Siklósi Péter szerint mindezt úgy kellene vállalnia az uniónak, hogy közben hatalmas összegeket kell költenie saját védelmének megerősítésére; ismert, Donald Trump 5 százalékos GDP-arányos védelmi ráfordítást szeretne a NATO-tagállamoktól – amelyek jelentős részben EU-tagállamok is –, ez végül 3 és 5 százalék közötti lehet. Ez a ráfordítás is mintegy 1000 milliárd eurós költséget tehet ki a kutató szerint.