Másfél millió magyart érinti a "néma gyilkos" – lehet, hogy te is a rizikócsoportba tartozol?

A krónikus vesebetegség egyre fokozódó népegészségügyi probléma, a legfrissebb becslések szerint 1 milliárd embert, a felnőtt lakosság 15-20 százalékát érintheti világszerte. Most több szakma is összefogott, hogy együtt tegyenek a megelőzésért.

A krónikus vesebetegség (CKD) egyre több áldozatot szed világszerte, pedig a negatív trend visszafordítására konkrét javaslatok is születtek már. Ezek szerint egyebek mellett a segítő szakmák összefogása, a praxisközösségek jelenthetnék hosszú távon a megoldást. 

Nagyjából minden második ember, aki belehal a CKD-ba, nem is tud a betegségéről. 

A magas rizikócsoportba tartozók szűrésével sok esetben megelőzhető lenne, hogy a minden hatodik magyart érintő betegség ennyi áldozatot szedjen. A tünetek ugyanis sok esetben csak akkor jelentkeznek, amikor már nem tudják visszafordítani az állapotromlást, és csak a művesekezelés vagy a transzplantáció merül fel mint lehetőség.

vese, vesék
A vesék szerepe alapvető. Ha károsodnak, az az egész szervezetre kihat. Fotó: Getty Images

A CKD gyakran évekig rejtve marad, itthon csak minden negyedik érintett jut el a diagnózisig. Pedig egy egyszerű vérnyomásmérés és egy laborvizsgálat elegendő lehet a betegség felismeréséhez.

A háziorvosok rendszeresen találkoznak azokkal a páciensekkel, akiknél egy egyszerű laborvizsgálattal korán felismerhető lenne a vesekárosodás, de ennek hiányában már csak a későbbi szövődményekkel szembesülünk. Fontos, hogy a krónikus vesebetegség szűrése beépüljön a mindennapi háziorvosi gyakorlatba, különösen a cukorbetegek és magas vérnyomással élők esetében, akiknél a kockázat kiemelkedően magas

– hangsúlyozza a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője. Dr. Torzsa Péter szerint megoldást jelenthetne, ha minél több úgynevezett praxisközösség jöhetne létre. Mint azt kérdésünkre elmondta: ennek hatalmas előnye, hogy személyre szabott prevenciós rendelést is tudnak biztosítani a pácienseknek, akikkel átbeszélik, ők maguk mivel tudnak hozzájárulni a saját egészségükhöz.

Nyilvánvaló, hogy a szakemberhiány sok területen jelenleg nem teszi lehetővé ezt a fajta betegellátási rendszert, pedig előnye vitathatatlan. A különféle szakmák képviselői ugyanis egymást karöltve vesznek részt a betegségek megelőzésében. A Dr. Torzsa Péter által vezetett Újlipótvárosi praxisközösségben például családorvosok, gyerekorvosok, védőnők dolgoznak együtt a betegekért, de terveik szerint szakorvosok (például nefrológus), gyógytornász, dietetikus, pszichológus, tréner és táncterapeuta is csatlakoznak majd a csapathoz.

Akiknél jóval gyakoribb a CKD

  • cukorbetegek (mintegy 40 százalékukat érinti)
  • magasvérnyomás-betegek
  • szívbetegek
  • vesegyulladásban érintettek
  • akiknek magas a koleszterinszintjük
  • akiknél akadályozott a vizeletelvezetés (vesekövesség, prosztataproblémák esetén)
  • akik családjában előfordult vesebeteg

Bizonyos gyógyszerek, különösen a fájdalomcsillapítók tartós és rendszeres alkalmazása ugyancsak vesekárosodást okozhat.

A CKD korai szakaszában nem okoz nyilvánvaló tüneteket, emiatt pedig 10 krónikus vesebeteg közül 9 nincs is tisztában azzal, hogy beteg. Ez azért jelent óriási veszélyt, mert amikor a tünetek megjelennek, sokszor már késő visszafordítani az állapotromlást.

Késői tünetek

  • gyengeség
  • rossz közérzet
  • légzési nehézség
  • alvászavar, álmatlanság, aluszékonyság
  • gyakori éjszakai vizelés
  • fejfájás
  • habos, sötét vizelet
  • bőrszárazság, viszketés
  • csont- és izomfájdalom

Az idült vagy krónikus vesebetegség – időben diagnosztizálva – jól kezelhető. A ma már széles körben elérhető korszerű terápiáknak köszönhetően nagy arányban elkerülhetők, illetve lassíthatók a betegség súlyos, a vesét, valamint a szív- és érrendszert érintő szövődményei.

A korai diagnózis életmentő lehet

Nemzetközi kutatások alátámasztják, hogy mivel az elégtelen veseműködés magas vérnyomást okoz, még az enyhe fokú CKD-s betegeknél is növekszik a súlyos szív- érrendszeri szövődmények, így a szívelégtelenség, a szívroham és a sztrók kialakulásának kockázata. 

A korai felismerés tehát kulcsfontosságú: az egészséges életmód, a megfelelő gyógyszerek, valamint a rendszeres kontrollvizsgálatok kombinációjával ugyanis a betegség egyensúlyban tartható. Ezt igazolja, hogy a kezelt krónikus vesebeteg körében 100 emberből csupán 2-nél alakul ki veseelégtelenség, és csak nagyon kevés betegnek lesz szüksége vesepótló kezelésre.

Segítene a halálesetek visszaszorításában, ha...

  • az orvosok több, közérthető információt osztanának meg a betegségről és annak szövődményeiről;
  • bevonnák az alapellátást a rizikócsoportba tartozók – magasvérnyomás-betegek, cukorbetegek, szív- és érrendszeri betegségben érintettek – rendszeres, évenkénti szűrésébe. A háziorvosok szerepe tehát óriási lehet;
  • az érintett társszakmák megerősítenék az együttműködést.

A betegség előfordulása és a halálozásban játszott szerepe jelentős mértékben emelkedett az elmúlt három évtizedben, és ez a tendencia várhatóan erősödni fog. Az előrejelzések szerint 2027-re a krónikus vesebetegséghez köthető halálozás több mint 40 százalékos növekedést mutat majd, ha nem változik semmi a betegek szűrésében.

táplálkozás, mozgás, függőségek, stressz, alvás, kapcsolatok, életmódorvoslás
Az életmódorvoslás 6 alappillére, amelyek alapvetően meghatározzák testi-lelki egészségünket. Fotó: Facebook / MOTE

A megelőzés alapjai


A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Általában erősen felhős lesz az ég, és eleinte főként az északi megyékben, majd pedig egyre inkább a Dunántúlon kisebb eső, zápor is előfordulhat. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon és az Alpokalján kísérhetik erős, akár viharos lökések. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.