A krónikus vesebetegség (CKD) egyre több áldozatot szed világszerte, pedig a negatív trend visszafordítására konkrét javaslatok is születtek már. Ezek szerint egyebek mellett a segítő szakmák összefogása, a praxisközösségek jelenthetnék hosszú távon a megoldást.
A magas rizikócsoportba tartozók szűrésével sok esetben megelőzhető lenne, hogy a minden hatodik magyart érintő betegség ennyi áldozatot szedjen. A tünetek ugyanis sok esetben csak akkor jelentkeznek, amikor már nem tudják visszafordítani az állapotromlást, és csak a művesekezelés vagy a transzplantáció merül fel mint lehetőség.
A háziorvosok rendszeresen találkoznak azokkal a páciensekkel, akiknél egy egyszerű laborvizsgálattal korán felismerhető lenne a vesekárosodás, de ennek hiányában már csak a későbbi szövődményekkel szembesülünk. Fontos, hogy a krónikus vesebetegség szűrése beépüljön a mindennapi háziorvosi gyakorlatba, különösen a cukorbetegek és magas vérnyomással élők esetében, akiknél a kockázat kiemelkedően magas
– hangsúlyozza a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője. Dr. Torzsa Péter szerint megoldást jelenthetne, ha minél több úgynevezett praxisközösség jöhetne létre. Mint azt kérdésünkre elmondta: ennek hatalmas előnye, hogy személyre szabott prevenciós rendelést is tudnak biztosítani a pácienseknek, akikkel átbeszélik, ők maguk mivel tudnak hozzájárulni a saját egészségükhöz.
Nyilvánvaló, hogy a szakemberhiány sok területen jelenleg nem teszi lehetővé ezt a fajta betegellátási rendszert, pedig előnye vitathatatlan. A különféle szakmák képviselői ugyanis egymást karöltve vesznek részt a betegségek megelőzésében. A Dr. Torzsa Péter által vezetett Újlipótvárosi praxisközösségben például családorvosok, gyerekorvosok, védőnők dolgoznak együtt a betegekért, de terveik szerint szakorvosok (például nefrológus), gyógytornász, dietetikus, pszichológus, tréner és táncterapeuta is csatlakoznak majd a csapathoz.
Akiknél jóval gyakoribb a CKD
- cukorbetegek (mintegy 40 százalékukat érinti)
- magasvérnyomás-betegek
- szívbetegek
- vesegyulladásban érintettek
- akiknek magas a koleszterinszintjük
- akiknél akadályozott a vizeletelvezetés (vesekövesség, prosztataproblémák esetén)
- akik családjában előfordult vesebeteg
Bizonyos gyógyszerek, különösen a fájdalomcsillapítók tartós és rendszeres alkalmazása ugyancsak vesekárosodást okozhat.
Késői tünetek
- gyengeség
- rossz közérzet
- légzési nehézség
- alvászavar, álmatlanság, aluszékonyság
- gyakori éjszakai vizelés
- fejfájás
- habos, sötét vizelet
- bőrszárazság, viszketés
- csont- és izomfájdalom
A korai diagnózis életmentő lehet
Nemzetközi kutatások alátámasztják, hogy mivel az elégtelen veseműködés magas vérnyomást okoz, még az enyhe fokú CKD-s betegeknél is növekszik a súlyos szív- érrendszeri szövődmények, így a szívelégtelenség, a szívroham és a sztrók kialakulásának kockázata.
A korai felismerés tehát kulcsfontosságú: az egészséges életmód, a megfelelő gyógyszerek, valamint a rendszeres kontrollvizsgálatok kombinációjával ugyanis a betegség egyensúlyban tartható. Ezt igazolja, hogy
Segítene a halálesetek visszaszorításában, ha...
- az orvosok több, közérthető információt osztanának meg a betegségről és annak szövődményeiről;
- bevonnák az alapellátást a rizikócsoportba tartozók – magasvérnyomás-betegek, cukorbetegek, szív- és érrendszeri betegségben érintettek – rendszeres, évenkénti szűrésébe. A háziorvosok szerepe tehát óriási lehet;
- az érintett társszakmák megerősítenék az együttműködést.
A megelőzés alapjai
- Csökkentsd a só- és fehérjebevitelt!
- Ne dohányozz!
- Kerüld az alkoholt!
- Figyelj oda a megfelelő folyadékpótlásra! (Ennyit kell innod az életkorod alapján)
- Törekedj az ideális testsúly megtartására!
- Ha cukorbeteg vagy, rendszeresen ellenőrizd a vércukorszinted, azt igyekezz normál szinten tartani!
- Mozogj rendszeresen!