A te fizud sem a garantált 350.000? Így kaphatod meg, ami jár

Mennyi a garantált bérminimum 2025-ben, a bruttó vagy a nettó számít és mekkora az az összeg, amit mindenkinek meg kell kapnia? Mi az, amit ebből egy munkavállalónak tudnia kell és mi a teendő, ha valaki nem keres annyit, amennyi egyébként megilletné?
2025. január elsejétől a minimálbér havi bruttó 290 800 forintra, míg a szakképzettek garantált bérminimuma 348 800 forintra emelkedett.
Mi a különbség a minimálbér és a garantált bérminimum között?
A minimálbér azt a legkisebb összeget jelenti, amit a munkaadónak törvény szerint fizetnie kell a munkavállalónak. Ez az összeg a munka jellegétől függetlenül és ez az, amit egy munkavállaló kaphat a munkájáért. A minimálbér összege általában évente változik, hogy kövesse az inflációt és a gazdasági helyzetet.
A garantált bérminimum is a munkavállalók bérezését szabályozza, de ez specifikusan a szakképzett munkavállalókra vonatkozik. A garantált bérminimum a szakképzett munkavállalók számára biztosítja a minimális bérszintet, amely magasabb, mint az általános minimálbér.
Garantált bérminimum 2025: mennyi az annyi?
A vonatkozó kormányrendelet alapján 2025. január 1-től a minimálbér havi bruttó összege 9%-kal 290.800 forintra, a garantált bérminimum összege pedig 7%-kal nőtt, azaz 348.800 forintra emelkedett.
Aki nem havonta kapja a fizetését, az jó, ha tudja, hogy heti bérezés esetén a minimálbér bruttó 66.860 forint, ami napi bérezés esetén 13.380 forintot jelent, órabérre lebontva pedig 1.672 forintot.
A garantált bérminimum összege egy hétre 80.190 forint, egy napra 16.040 forint, egy órára pedig 2.005 forint.
A bruttó bér összege azt jelenti, amiből még nincsenek levonva a járulékok, a személyi jövedelemadó, stb. tehát az a teljes bér, de nem annyit kap kézhez a munkavállaló.
A nettó bér lesz, amit a levonások után kézhez kap a munkavállaló. Ettől függetlenül a munkaszerződésekben mindig a bruttó munkabér van feltüntetve.
A bruttó 290 800 forintos minimálbér nettója 193 382 forint, a 348 800 forintos garantált bérminimum nettó összege pedig 231 952 forint.
Hogyan fordulhat elő, hogy valaki nem a garantált bérminimumot kapja?
A garantált bérminimum a szakképzett munkavállalóra vonatkozik. Tegyük fel, hogy egy férfi raktárosként dolgozik. Önszorgalomból elvégez egy tanfolyamot, pl. megtanulja a targoncát kezelni. Így már olyan feladatokra is képes lesz, amire addig nem. Ilyenkor megállapítható garantált bérminimum?
Önmagában az, hogy valaki elvégez egy tanfolyamot és új készségeket szerez, még nem jogosítja fel a garantált bérminimumra. A döntő szempont az, hogy a munkakör betöltéséhez előírt-e a szakképesítés. Ilyenkor meg kell vizsgálni, hogy a munkakör szakképesítést igényel-e?
Ha a raktárosi munkakörhöz nem szükséges targoncavezetői képesítés, akkor a garantált bérminimum nem jár automatikusan.
Ha viszont a munkáltató módosítja a raktárosként dolgozó férfi munkakörét és azt már hivatalosan is targoncavezetőként végzi (ahol a szakképesítés előírás), akkor jogosult lehet a magasabb bérre.

Munkaszerződés módosítás történt-e?
Ha a munkáltató hivatalosan is bővíti a munkaköri leírását a targoncázással, és ez a munkakör már szakképesítéshez kötött, akkor a garantált bérminimumot kell kapnia. Amennyiben viszont a munkaszerződése nem változik, és csak plusz feladatokat lát el, akkor nem kötelező a magasabb bér.
Munkaügyi kérdésed van? Nem úgy kapod a fizetést, ahogy kellene? Keresd Ügyfélszolgálatunkat és kollégáink segítenek!
Hová lehet fordulni panaszt tenni, ha a munkáltató nem fizeti meg a garantált bérminimumot?
Amennyiben a munkakör előírja, de mégsem kapja meg valaki a garantált bérminimumot, akkor a következőket tudja tenni.
Első lépésként a munkáltatóval kell egyeztetni erről, írásban (ez lehet e-mail is) kérjük a munkabér rendezését.
Ezt követően a munkavállaló munkaügyi pert indíthat a munkáltatóval szemben, ha elmarad a munkabér rendezése. Az ehhez kapcsolódó keresetlevelet a munkáltató székhelye szerint illetékes Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztályhoz kell benyújtani, amelyet innen lehet kikeresni.
Fontos, hogy a keresetlevél tartalmazza a bruttó bérösszeget, amelynek megfizetését kérjük és jó, ha tudjuk, hogy ilyen esetben késedelmi kamatra is jogosult a munkavállaló.
A keresetlevelet kizárólag ezen a formanyomtatványon lehet benyújtani. A keresetlevél megírásához, beadásához díjmentes segítség kérhető az illetékes Törvényszék ügyfélsegítő ügyfélfogadási időpontjaiban, ezeket az adott Törvényszék oldalán lehet kikeresni:
Ez például a Szegedi Törvényszék alá tartozó Makói Járásbíróság ügyfélfogadási rendje, itt külön megtaláljuk az ügyfélsegítő nap ügyfélfogadási rendet.
Amennyiben a munkaügyi perben a bíróság megállapítja a munkáltató mulasztását és kötelezi az elmaradt munkabér kifizetésére, de a munkáltató ennek ellenére mégsem fizeti ki az elmaradt bért, akkor a közjegyzőnél kell fizetési meghagyást kérni.
Fizetési meghagyás
A fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet a munkavállaló bármelyik közjegyzőnél benyújthatja, ennek azonban már van közjegyzői díja. Ha a munkáltató határidőben nem él ellentmondással a meghagyással szemben, nem vitatja a követelést, akkor ki kell fizetnie a dolgozó számára az elmaradt bért. Előfordulhat azonban, hogy a munkáltató a fizetési meghagyásban foglalt munkabér követelést vitatja, ez esetben az eljárás perré alakul. Ha a munkáltató vitatja a munkabér követelést, akkor a munkavállalónak 15 napon belül be kell nyújtania keresetét a bírósághoz.