- Külföld
- horvátország
- horvát kormány
- aknamentesítés
- belügyminisztérium
- belügyminiszter
- davor bozinovic
- délszláv háború
- adósság
Három évtizedes adósságot törleszt a horvát kormány
További Külföld cikkek
-
Megölt egy 14 éves lányt egy oroszlán Nairobi külvárosában
- Szigorítanák a fegyverviselést, egységes tiltást sürgetnek a német rendőrök a közlekedésben
- Ferenc pápa erős háborúellenes üzenetet fogalmazott meg húsvéti beszédében
- Indiai és kínai diákok pert indítottak Donald Trump ellen
- Megkéseltek két embert, amiért a Minecraft-film vetítése alatt csendre intették a fiatalokat
Kevesebb mint egy év múlva, 2026. március 1-jére teljesen aknamentessé válik Horvátország – jelentette be Davor Bozinovic horvát belügyminiszter. „Csaknem három évtizednyi fáradságos és felelősségteljes munka után közeledünk a célhoz, hogy teljesen aknamentes országgá váljunk” – mondta a tárcavezető a horvát parlamentben, a 2024-es aknamentesítési terv végrehajtásáról szóló jelentés benyújtásakor.
Emlékeztetett: Horvátországban az 1990-es évek első felében lezajlott háború után
650 civil sérült meg aknarobbanásban és 207-en vesztették életüket.
Ugyanakkor elégedettségének is hangot adott, hogy tavaly már egyetlen baleset sem történt.
„Ez visszaigazolása a rendszerünk hatékonyságának és professzionalizmusának” – mondta Bozinovic, megjegyezve, hogy az ország aknával szennyezett területe tavaly év végére 49,3 négyzetkilométerre csökkent, és mindössze már csak három megyére, 16 városára, illetve járásra terjed ki. A hivatalos adatok szerint Horvátországban mintegy 1174 négyzetkilométer aknagyanús területet kellett átvizsgálni.
Bozinovic kulcsfontosságú pillanatnak nevezte a horvát aknamentesítő központ (HCR) létrejöttét 1998-ban, amellyel – mint mondta – megteremtődtek az aknamentesítés rendszerszintű és intézményesített feltételei.
Horvátország nem várt mások segítségére az aknamentesítés megkezdésével, hanem egyedül oldotta meg – mondta a miniszter, hangsúlyozva, hogy 2024 végéig a munkálatok 67 százalékát saját forrásból finanszírozta.
Az 1990-es évek első felének délszláv háborúiból visszamaradt aknák és robbanószerek hatástalanítására Horvátország eddig egymilliárd eurót költött, ebből 260 millió eurót az Európai Unió támogatott.
Horvátország 1997-ben az elsők között írta alá az ottawai egyezményt, amely tiltja gyalogsági aknák gyártását, kereskedelmét és telepítését, valamint előírja az aknakészletek megsemmisítését és az aknamezők felszámolását. Az ország területén jelenleg is 2215 tábla hívja fel a figyelmet az aláaknázott területekre.
Kilencéves gyermek, tűzszerészek és illegális határátlépő is halt meg aknarobbanás miatt Horvátországban
Horvátországban a közelmúltban is volt példa halálos kimenetelű balesetre akna aktiválódása miatt. Tavaly júniusban egy kilencéves cseh gyerek halt meg, miután a tiltó táblák ellenére bement édesapjával együtt egy aknamezőre, majd betettek az autóba egy robbanószerkezetet. Később a jármű meghibásodása miatt álltak meg, a szerkezet aktiválódott, a gyerek a helyszínen meghalt. Az apukát letartóztatták.
2023-ban két tűzszerész halt meg aknamentesítés közben, miután a szerkezet felrobbant. Egyikük már a helyszínen, társa a kórházba szállítás közben vesztette életét. 2021-ben egy illegális hátárátlépő halt meg aknarobbanásban az országban, a balesetben többen megsérültek. 2018-ban egy boszniai menekülttábort látogattunk meg, amelyben térképen jelölik, hogy a horvát határ irányába mennyi akna maradt meg a három évtizeddel ezelőtti délszláv háborúból.