BCG-oltás: ilyenkor fontos beadatni – néha még rák kezelésére is használják

A tuberkulózis elleni BCG-oltás az egyike a Magyarországon kötelező gyermekkori védőoltásoknak. Mutatjuk, miért, illetve mikor fontos beadatni ezt az vakcinát.

A BCG (Bacillus Calmette–Guérin) nevű vakcinát elsősorban a tuberkulózis (tbc, gümőkór) elleni védekezés céljából fejlesztették ki. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat a védőoltással kapcsolatban.

BCG-oltás
A BCG-oltás az egyike a Magyarországon kötelező gyermekkori védőoltásoknak. Fotó: Getty Images

Kiknek javasolják az oltást?

Azokban az országokban, ahol gyakran előfordul ez a betegség, azt javasolják, hogy az egészséges csecsemőket a születés után a lehető leghamarabb, az első hat hétben oltsák be. Magyarországon 1953 óta kötelező beadni az újszülötteknek.

Az ajánlások szerint azok a felnőttek is beolthatók, akik korábban még nem kaptak BCG–oltást, ám magas a gyógyszereknek ellenálló tuberkulózisnak való kitettségük szintje. Az oltóanyagot emellett a húgyhólyagrák kezelésére is használják, bár akkor nem a hagyományos beadási módszerrel, hanem célzottan a húgyhólyagba adják az oldatot, hogy elpusztítsa a rákos sejteket.

A vakcina a gyermek egyéves koráig biztos védelmet nyújt a megfertőződés ellen, a súlyos szövődményekkel szemben viszont tovább is. Az oltóanyag által biztosított védettségi szint 15 év elteltével nagyjából a felére csökken. Időskorban ajánlott lehet emlékeztető oltást kérni, de ezt minden esetben az az orvosnak kell mérlegelnie.

Kiket nem szabad beoltani?

Ha fennáll a gyanú, hogy a csecsemőnek veleszületett immunhiánya van, vagy bizonyítottak HIV-fertőzött édesanya babájáról van szó, a BCG-oltást nem adják be az újszülöttnek. Az olthatóság elbírálása az orvos egyik legfontosabb feladata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Általában erősen felhős lesz az ég, és eleinte főként az északi megyékben, majd pedig egyre inkább a Dunántúlon kisebb eső, zápor is előfordulhat. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon és az Alpokalján kísérhetik erős, akár viharos lökések. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.