
Berezgett a műszer, tényleg Attila király sírját találták meg Magyarországon egy brutális helyen?
Olvass tovább...
Nagyon is kétes siker ezen a listán szerepelni, de eddig mindent megtettünk érte.
Magyarország, és egykoron a Magyar Királyság az európai történelem talán legtöbb megpróbáltatást átélt állama. Hazánk befolyása az elmúlt ezer év során ugyan bizonyos tendenciát követve egyre csak apadt, ám a baljós jóslatok ellenére mindig fennmaradt. Alig-alig találni békés évszázados a magyarok történetében. Gyakorlatilag hiába nem taposta idegen csizmatalp hazánk földjét, a keresztény magyar hon az első kétszáz évében is nehezen tudott megbékélni egymással. Ugyan az Árpád-háziak képesek voltak három évszázadon keresztül a trónon maradni, ám, ha éppen külső fenyegetés nem háborgatta országukat, akkor egymással marakodtak.
Egyébként jóformán a magyar történelem az 1200-a évektől fogva lényegében háborúk vérétől van áztatva. IV. Béla és holdudvara ugyan tulajdonképpen háborúzni kényszerültek a Kárpát-medencébe betörő tatárok ellenében, ám a pocsék vezetői döntések miatt az ázsiai támadóhorda voltaképp nemes egyszerűséggel lerohant minket. A tatárok könnyedén söpörték el a magyar hadakat, és éltek fel a vidéki lakosság készleteit. A lakosságot elűzték, kiirtották, rabszolgasorba taszították.
Olvass tovább...
Szerencsére IV. Béla jól menedzselte a helyzetet, végül megindult a Magyar Királyság feltámasztása. Balszerencsénkre egyre több lett ismét az irigye hazánknak, így lehetett az, hogy sohasem nyugodhattunk sem a németek, sem az osztrákok jelentette fenyegetések miatt. Arról nem is beszélve, hogy a mongolok által szintén földig dúlt Oszmán Birodalom kezdett erőre kapni, hogy évtizedek alatt kiterjessze területét, és a Balkán határvonalait kiterjessze a magyarokra is. A 15. században egyre több és több támadást kellett visszavernie a haderőnknek. Manapság ezt az időszakot szeretné bemutatni a TV2-n futó Hunyadi sorozat is.
A 1500-as években jöttek az igazán látványos bukták. Mátyás király halálát követően egyre másra jöttek a gyengekezű uralkodók, hogy aztán a köpönyegforgató nemesek többsége egyszerűen fogalmazva a külföldiek kezére játszotta a magyarság területét, anyagi javait. Az ország három részre szakadt, ám sem a Habsburg, sem a török elnyomás (utóbbi a híres szám szerint 150 évig tartott) nem volt képes eltüntetni végérvényesen az országot sem a lelkekből, sem a térképekről.
A 17. században sem maradhattunk csaták és háborúk nélkül: ekkor zajlott le a tizenöt éves háború, melynek 1606-ban lett vége. Jelentősége igazán az 1686-os évnek kerekedett, amikor hivatalosan végső csapást mértek a Budai csatában a törökökre a Habsburg-, német és magyar hadak. A 18. század nagy része az osztrák elnyomás ellensúlyozásával, valamint a törökök féken tartásával telt el, akik látványosan képtelen voltak belenyugodni abba, hogy márpedig Európa számukra a Balkán-félszigetig tart és nem tovább.
Olvass tovább...
Az 1800-as években hazánk területén irtózatos forradalom és szabadságharc dúlt a Habsburgok uralmának megdöntése miatt. Az 1848-as és 49-es eseményeket végül kegyetlen megtorlás és még nagyobb elnyomás jellemezte. Az elhúzódni készülő háborúnkat végül az oroszok fékezték meg, akik egy gyors nyári intervencióval gyakorlatilag erőből semmisítették meg a magyarok haderejét, és kényszerítették a világosi fegyverletételt. Csak évekkel később sikerült igazából megbékélnünk az osztrákokkal, mégpedig az 1867-es kiegyezés során.
A 20. században végül a történelem két legpusztítóbb háborúja várt nem csak a nagyvilágra, de Magyarországra is. Az első világégést (1914-1918) után a magyarok revíziós álmokat dédelgettek, és újfent rossz lóra tettek a nagy háborús játszmában. A második világháború ismét a pólus rossz oldalán érte Magyarországot 1939. és 1945. között. A haza területén ezt követően utoljára 1956. októberében és novemberében volt fegyveres konfliktus. Akkor a hazánk területén élősködő Szovjetunió (oroszok és ukránok, valamint hazaáruló kommunisták) párti elnyomást kívánták megdönteni a bátor magyarok.
Ez a temérdek háborús, csata, szabadságharc és felkelés pedig mind hozzájárult egy nagyon is szomorú statisztikához. Magyarország egy roppant kis ország, amely mégis nagyon előkelőhelyen áll egy elszomorító listán. Az alábbi TikTok-videó szerint a magyarok a történelem harmadik legtöbb háborúját vívó állam lakói. A számítások azt mutatják, hogy 190 háborúval találtuk magunkat eddig szembe, aminél többet csak a franciák és a spanyolok tudhatnak magukénak. Még az oroszok és Amerika is kevesebbszer háborúzott, mint a kicsiny Magyarország.
Íme, a nagyon érdekes videó: