Donald Trump katonai erőt is alkalmazna Grönland megszerzéséért
További Külföld cikkek
-
Megölt egy 14 éves lányt egy oroszlán Nairobi külvárosában
- Szigorítanák a fegyverviselést, egységes tiltást sürgetnek a német rendőrök a közlekedésben
- Ferenc pápa erős háborúellenes üzenetet fogalmazott meg húsvéti beszédében
- Indiai és kínai diákok pert indítottak Donald Trump ellen
- Megkéseltek két embert, amiért a Minecraft-film vetítése alatt csendre intették a fiatalokat
Grönland megszerzése érdekében minden az asztalon van – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök az NBC Newsnak vasárnap virradóra adott, több mint tíz percig tartó telefonos interjújában. Az Egyesült Államok államfője megerősítette, hogy szándéka teljesen komoly a sziget amerikai befolyás alá helyezésére.
Donald Trump amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése óta többször jelezte, hogy szeretné, ha Grönland az Egyesült Államokhoz tartozna, és a törekvést amerikai nemzetbiztonsági érdekekkel magyarázta. A mostani interjúban kifejtette, hogy jó esélyt lát arra, hogy az Egyesült Államok katonai erő alkalmazása nélkül is eléri a célját, de hozzátette:
semmit sem veszek le az asztalról.
„Meg fogjuk szerezni Grönlandot. Igen, 100 százalék” – fogalmazott az elnök egy nappal azt követően, hogy az alelnöke,J.D. Vance vezette delegáció látogatást tett a Dániához tartozó autonóm területen található amerikai katonai támaszponton. Az alelnök a katonai támaszponton elmondott beszédében kifejtette, hogy Dánia az elmúlt 20 évben nem tette meg az elégséges lépéseket Grönland biztonságának garantálására, ezért a sziget mostanra kevésbé biztonságos, mint 30, 40 évvel ezelőtt.
Miért lenne Donald Trump hajlandó akár erővel is Amerikához csatolni Grönlandot?
A leendő amerikai elnök bejelentette, hogy biztonsági okokból megvásárolná a szigetet, de nem zárta ki a katonai erő használatát sem.
„Dánia nem végzett jó munkát”
J. D. Vance amerikai alelnök úgy látja, hogy Dánia nem tartotta a lépést, és nem biztosította az elégséges forrásokat a grönlandiak biztonságának megőrzésére a kínai, orosz és más nemzetek befolyásszerzési kísérleteitől sem.
Üzenetünk Dánia számára nagyon egyszerű: nem végeztek jó munkát
– fogalmazott, és hozzátette, hogy a Trump-adminisztrációnak Dánia vezetésével van vitája, és az alulfinanszírozás helyzetének meg kell változnia. Az alelnök az Északi-sarkkörért zajló geopolitikai versennyel kapcsolatban megállapította, hogy Kína és Oroszország rendkívüli érdeklődést mutat az északi átjáró és a sarkvidéki hajózási útvonalak, valamint a sarkköri ásványkincsek iránt, de az Egyesült Államoknak azt kell biztosítania, hogy övé legyen a vezető szerep az északi sark térségében.
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
Grönlandi kormányfő: az Egyesült Államok nem kapja meg a szigetünket!
Jens-Frederik Nielsen megválasztott grönlandi miniszterelnök vasárnap a Facebookon tett bejegyzésében utasította el azt, hogy a szigetet az Egyesült Államok megszerezze.
Hadd mondjam ki világosan: az Egyesült Államok nem kapja meg Grönlandot. Senkié sem vagyunk. Magunk döntünk a jövőnkről
– írta a kormányfő, aki egyben nyugalomra intett. „Nem szabad félelemből reagálnunk. Nyugalommal, méltósággal és összetartással kell reagálnunk” – tette hozzá a Dániától való függetlenség fokozatos megvalósítását pártoló politikai erő, a Demokraatit párt 33 éves politikusa.
Grönland miniszterelnöke úgy fogalmazott, hogy Donald Trump amerikai elnöknek meg kell mutatni, hogy Grönland csakis a grönlandiaké. „Így volt tegnap, így van ma, és így lesz ez a jövőben is” – hangsúlyozta. Grönlandon március 11-én tartottak parlamenti választást, amelyet a Demokraatit nyert meg csaknem 30 százalékos eredménnyel. Mette Frederiksen dán miniszterelnök szerdán készül Grönlandra utazni, hogy szorosabbra fűzze a kapcsolatokat Dánia és autonómiát élvező területe között.