Nagyvilág

Lezuhant az első, kontinentális Európából indított orbitális rakéta

AFP PHOTO / NTB / Isar Aerospace / D Wise / NASA Spaceflight com
CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
AFP PHOTO / NTB / Isar Aerospace / D Wise / NASA Spaceflight com
CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Így is rengeteg hasznos tapasztalatot gyűjtött a német vállalat a tesztkilövés során.

A vasárnapi felszállás után kevesebb mint egy perccel visszazuhant és felrobbant Norvégiában az a teszrakéta, amelyet az európai műholdindítások úttörőjének szántak – írja a Guardian.

A Spectrum nevű rakéta füstölni kezdett, majd röviddel azután, hogy elindult az Andøya űrközpontból az Északi-sarkvidéken, hatalmas robbanással csapódott vissza a Földre. Az eseményt élőben közvetítették a YouTube-on. A német Isar Aerospace startup ezt az első tesztként jellemezte, hozzátéve, hogy ez lehetővé tette a vállalat számára, hogy jelentős mennyiségű repülési adatot és „tapasztalatot gyűjtsön, amelyeket a jövőbeli küldetések során alkalmazhat.” A müncheni székhelyű vállalat előzetesen azt mondta, hogy egy harminc másodperces repülést már komoly sikernek tekintene.

A személyzet nélküli rakétát az első olyan kísérletként harangozták be, amely a kontinentális Európából indulva próbált orbitális pályára állni. Több európai ország, köztük Svédország és az Egyesült Királyság is jelezte, hogy részesedést szeretne a kereskedelmi űrmissziók egyre növekvő piacából.

Az orbitális rakétákat arra tervezték, hogy különböző terheket, például műholdakat juttassanak Föld körüli vagy azon túli pályára. Az amerikai vállalatok, különösen a SpaceX, a Lockheed Martin és a Boeing, egyre nagyobb előnyre tesznek szert a feltörekvő iparágban, amely műholdakat – például szélessávú internetet biztosító vagy megfigyelő berendezéseket – juttat az űrbe kormányok és magánvállalkozások számára. A kínai cégek szintén igyekeznek nem lemaradni és kihasználni az új szektor nyújtotta lehetőségeket.

A kiújuló űrversenyről és az asztropolitikáról a téma szakértőjével, Tim Marshallal tavaly interjúztunk, a beszélgetést itt olvashatják:

Kapcsolódó
Tim Marshall: Az első űrháború már zajlik, de még nem fogjuk fel, mennyire függünk a műholdjainktól
Hogy nézne ki egy amerikai-kínai űrháború? Mi a most zajló űrverseny 2.0 újdonsága? Interjú A földrajz fogságában című bestseller szerzőjével, aki új könyvében az asztropolitikát térképezi fel.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik