Budapest;Nagykörút;bérház;sakkozó;lelőhely;Kolisch Ignác;

Kolisch Irma hatalmas ékkövekkel díszített, középkorias ruhában. Hans Canon festményéért a báróné sokallta a 2000 forintot

Éveken át csalhatott a kaucióval a nagykörúti báróné, aztán rendőr képében csengetett a végzet

A szerencsésebbek sarokházat örökölnek – mondta mindig anyám, amikor a frontérzékenységre panaszkodtam. Sarokházban laktunk mi is, szép nagy négyemeletesben, és bár a tanácsi bérleményből nézve ezt nem volt könnyű elképzelni, azért lehetett némi fogalmam arról, milyen tisztes jövedelmet hozhat, ha az emeletenkénti öt lakás bérleti díja hónapról hónapra ugyanazt az erszényt hizlalja.

Sarokházat persze kevesen örököltek, de szerencsére venni is lehetett. Különösen bő volt a kínálat az 1880-as és 90-es években, amikor a Nagykörút kiépülése szinte húzta magával a környező utcák megújulását. A Körúton cifra homlokzattal, hátrább egyszerűbb kinézettel születtek a bérházak, de a lakások nem sokban különböztek egymástól.

A frissen megözvegyült báró Kolisch Ignácné Rajz Irma természetesen a Nagykörúton vásárolt sarokházat. 1890. július 21-én írta alá az adásvételi szerződést Hubert Józseffel és Móry Károllyal; az építészpáros az idő tájt tucatnyi bérházat épített a körút déli szakaszán, a legígéretesebbeket megtartották maguknak, a többin rövid úton túladtak. Nem kerítettek túl nagy feneket ezeknek az ügyeknek,

a József körút 68. alatti, Nap utcára néző saroktelket például előző januárban vették 27 500 forintért, felhúzták rá a háromemeletes épületet, nagy pincével, üzlethelyiségekkel, aztán 185 ezerért eladták a bárónénak.

A valóságban ez persze egy kicsit bonyolultabb volt, mert természetesen Hubert és Móry sem a saját pénzéből épített. Ezért – a fennmaradt adásvételi szerződés tanúsága szerint – a báróné először is átvállalta tőlük az osztrák földhitelintézet 90 ezer forintos kölcsönét, aztán kifizetett egy másik hitelt, levonta a végösszegből a járdaépítés és kövezés költségét (1049 forint 43 krajcár), így végül 66 ezer forint készpénz ütötte a derék építészek markát. Vehettek belőle legalább két újabb telket.

De a báróné sem csinált rossz üzletet, hiszen az eladók szavatolták, hogy a ház évente 12 650 forintot hoz, miközben a kiadások – a hitel törlesztését is beleszámítva – mintegy 5500 forintot tettek ki. Hubert és Móry emellett átadta a törvény értelmében 10+20 évre szóló adómentességet igazoló okiratot, a csatornázás kifizetett számláit és a már megkötött, igen előnyös szerződéseket. Az első emelet egyik lakásában a Budapesti Magyar Királyi Honvéd Térparancsnokság tartotta fenn irodáit, a sarki üzletben Ligeti Imre vendéglős rendezkedett be, és Szauer József mészáros is hosszú távra bérelt üzlethelyiséget. A két kereskedő természetesen a házban is lakott.

Abban a korban, amikor ugyanebben a József körúti bérházban egy kétszobás, konyhás lakást havonta 28 forintért lehetett kibérelni, ezek az ezrek és tízezrek persze őrületes összegeknek tűnnek. De hát Kolisch bárónéról köztudott volt, hogy van mit a tejbe aprítania, hiszen néhai férje szép vagyont hagyott rá. Akkoriban még mindenki tudta, ki volt az 1889-ben ötvenkét évesen elhalálozott Kolisch Ignác: bankár, sakkfenomén, lapkiadó, poliglott – csak hogy a fontosabb dolgokat említsük.

Pozsonyban született, a középiskolát már Bécsben járta ki, a sakkozást bécsi és párizsi kávéházakban fejlesztette tökélyre. A húszas éveiben az utazás volt az életformája, Grigorij Kuselev-Bezborodko gróf titkáraként Angliába és Oroszországba is eljutott. Tökéletesen elsajátította az útjába kerülő nyelveket, értékes kapcsolatokat épített a világ sakk-kedvelő mágnásaival és pénzembereivel, majd 1867-ban Párizsban megnyerte a világkiállítás kísérőprogramjaként megszervezett sakkbajnokságot. Nem akárkit kellett ezért legyőznie: Wilhelm Steinitz majd’ húsz évvel később a világ első hivatalos sakkvilágbajnoka lett.

A hozzáértők szerint Kolisch akkori Élő-pontszáma 2755 volt – idén márciusban összesen 9 ennél erősebb játékos tologatta a bábukat a földtekén.

Ő azonban ezen a ponton abbahagyta a versenyzést, áttért a kedélyes és jövedelmező hobbisakkra. Tőzsdei kereskedőcéget alapított Bécsben és Párizsban, belevágott a hitelezésbe is, és miközben egy-egy parti alatt jó üzleti tanácsokat is megosztott a partnereivel, olyan erős ügyfélkörre tett szert, hogy az ő cége még az 1873-as pusztító krachot is állva vészelte át.

A bankárként,
sakkozóként és
lapkiadóként is
ismert Kolisch
Ignác. 1867-
ban Párizsban
sakkbajnokságot
nyert, legyőzve a
későbbi világbajnokot

Kolisch 1881-re komoly egzisztenciát épített, ezért úgy érezte, lassan ideje egy jól hangzó nemesi címmel hangsúlyozni az eredményeit. Bottlik Iván és Blahó György 2013-ban a Magyar Sakkvilág hasábjain ismertette azt a folyamodványt, amely során Kolisch a szász-meiningeni hercegtől kért főúri rangot, alaposan kidomborítva pályája legsikeresebb fordulatait. Tekintve, hogy életrajza valóban magáért beszélt, akárcsak az a 20 ezer osztrák forint, amelyet a hercegségnek ajándékozott nemes célokra, 1884-ben elnyerte a báróságnak megfelelő lovagi címet. Nem véletlen ugyanakkor, hogy címerében a négyosztatú pajzson három szimbólum a sakkot idézte.

Amúgy is a nagy változások ideje volt ez a bankár életében. 1882 tavaszán megnősült, három és fél évvel később pedig megvásárolta a Wiener Allgemeine Zeitung című politikai lapot, amelyet a pénzügyi válságból igyekezett kiráncigálni. Nem sikerült neki, így még a halála előtti évben túl is adott rajta, de egyes kortársak szerint a kísérlet alaposan megcsapolta a vagyonát.

Ez azonban legalább tiszta sor. De a házasság körül minden csupa talány. Rajz Irma, aki 1855-ben született, állítása szerint Budapesten – hol volt még akkor Budapest! –, mintha e nász előtt nem is létezett volna. A Londonban kelt – miért pont Londonban? – házassági anyakönyvi bejegyzés Rajszként említi, de sem így, sem Rajz, Raisz, Reusz, Reiss, sem az összes többi elképzelhető formában nem találjuk meg az iskolai értesítőkben, a hírlapokban, az egyleti névsorokban, sem sehol. Az életrajzokban említett Miradek álnév, amely alatt újságírói tevékenységet folytatott, ugyancsak a nyolcvanas évek második felében bukkan fel, amikor a férjéé volt a lap, ahová anekdotikus tárcáit írta.

Summa summarum, Rajz Irma egyszer csak előlépett a semmiből, báróné lett, megözvegyült, és férje vagyonának még mindig impozáns maradékával megjelent Budapesten. Vett két sarokházat, a József körútit és egy kétemeleteset a Szív és Kmetty utca találkozásánál, s bár hol itt, hol ott fenntartott egy városi lakást is, Erzsébetfalván alakított ki afféle birtokosi életformát. Segítette az aggharcos egyletet, elvállalta a zászlóanyaságot, könyvadománnyal támogatta az iskolát, évente kétszer ruhával látott el tizenkét szegény leánykát, és a tanulmányi versenyek résztvevőit is időről időre megvendégelte.

Egyebekben semmit sem tudni arról, mivel és kikkel töltötte az idejét. Még 1890 őszén megjelent ugyan egy hír a Fővárosi Lapokban, hogy „közelébb nőül ment egy magyar előkelő férfiúhoz”, de az ügy helyesbítés nélkül elhalt. Hogy valami végzetesen elromlott, azt csak abból sejthetjük, hogy 1894-től kezdve a báróné egyre mélyebbre süllyedt az adósságok tengerében. Újabb és újabb hiteleket vett fel magánszemélyektől sok ezer forint értékben, nyolcszázalékos kamatra; váltókat írt alá, elzálogosította az erzsébetfalvai birtokot, adós maradt a varrónőknek. Még Hubert és Móry urat is beperelte a 4000 forintos nagykörúti kisajátítási járulékért, ezt egyébként meg is nyerte. Közben a József körúti bérház hiteleket rögzítő teherlapja félszáz oldalasra hízott, és hiába, hogy újabb kölcsönökkel igyekezett kiváltani a korábbiakat, hol Erzsébetfalván, hogy Budapesten kezdték el árverezni a vagyonából mindazt, amit értek.

Kolisch báró címere – a négyosztatú pajzson
három szimbólum is a sakkot idézi

A végzet végül 1902. március 1-én reggel érkezett el egy rendőr képében, aki csalásért letartóztatta a bárónét. Bekísérték a toloncházba, elvették a kézitáskáját, erszényét és napernyőjét, rabosították – innen tudjuk, hogy 156 centi magas volt, erős testalkatú, fogazata hiányos –, rögzítették, hogy gyermektelen, az anyanyelve magyar, de bírja a németet és a franciát is, aztán három és fél napon át hagyták, hogy főjön a saját levében. Akkor hazamehetett.

Az ősszel megtartott pernek szép sajtóvisszhangja volt. Kiderült, hogy Kolischné ügynökei házfelügyelőket toboroztak, a jó állás reményében több ezer koronás kauciót szedtek be tőlük, aztán a báróné elköltötte a pénzt, a jelöltek pedig bottal üthették a nyomát. A bíróság előtt ugyan kiegyezett a kárvallottakkal, de a teljes összeomlás nem volt már messze. A bank 1904-ben előbb a Szív utcai házat vitte el, 1906 végén pedig a József körúti is odalett.

De hová lett vajon ezután Kolisch Irma? Az élet minden helyzetében használt báróné címével együtt eltűnt a lakcímjegyzékekből, és a sajtóban is csak egyszer bukkant fel ezután. Akkor, amikor 1907 tavaszán Juhász Viktória szabó és varró mester – Kolischné régi hitelezője – „Humanus Intézet”-et próbált nyitni a Váci utcában, ahol „szabni, varrni, angol és francia toiletteket, valamint fehérneműt kitűnően megtanulhat minden intelligens növendék”. Nos, itt színesítette a kínálatot, hogy „francia és német nyelvből állandó oktatást ad díjmentesen özv. báró Kolischné” – csak remélhetjük, hogy nem valami újabb adósság törlesztéseként.

Ötvenkét éves volt ekkor Rajz Irma. Nincs nyoma újabb házasságának, nincs róla gyászhír sem a magyar, sem az osztrák lapokban, és nincs fellelhető sírja sem. Nem emlékeztet rá semmi más, csak egy még fiatalasszony korában készült festmény a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében. 

Hans Canon osztrák festő portréjáról, amely hatalmas ékkövekkel díszített, középkorias ruhában ábrázolja Kolisch Ignácnét, a korabeli híradások szerint „a Kolisch-ház barátai lelkesülten állították, hogy az életnagyságú kép megfizethetetlen műbecsű, de a báróné sokallta érte a 2000 forintnyi árt”. A huzavonától igen mérges festő aztán sajátos bosszút állt: „úgynevezett báró Kolisch” néven perelte be a jussáért az akkor épp frissen nemessé vált bankárt.

Abban igazmondó a kormányfőnk, hogy nincsenek elvei.