Szórakozás

Ötven éve még csak élcelődtek az amerikai politikán, ma már alakítják

Will Heath / NBC / NBCU Photo Bank / Getty Images
Alec Baldwin, Jim Carrey és Maya Rudolph mint Donald Trump, Joe Biden és Kamala Harris a Saturday Night Live-ban.
Will Heath / NBC / NBCU Photo Bank / Getty Images
Alec Baldwin, Jim Carrey és Maya Rudolph mint Donald Trump, Joe Biden és Kamala Harris a Saturday Night Live-ban.
A komédia és a politika metszéspontjában álló Saturday Night Live csípős közéleti kommentárjaival hosszú ideje az amerikai szatíra etalonjának számít, ami a folyamatosan változó médiatérben a mai napig releváns tudott maradni. Bár a tévéműsort gyakran éri a liberális elfogultság vádja, az alapállás az, hogy politikai oldaltól függetlenül bárkit célba vesznek: kíméletlenül gúnyt űznek demokratákból és republikánusokból. Az elmúlt évtizedekben az SNL nemcsak milliókat szórakoztatott, de kulturális barométerként is szolgált Amerika számára, kritikus gondolkodásra késztetve a nézőket és befolyásolva a politikai diskurzust.

Az NBC idén ötven éve műsoron lévő, legendás szkeccsműsorát annak idején azért találták ki, hogy visszacsábítsák a fiatalokat a tévék elé. A terv bevált, és a műsor az azóta eltelt időben számos híresség karrierjét indította el, vagy épp lendítette fel.

1975-ös indulásakor az alapcsapat tagja volt többek között Dan Aykroyd, John Belushi és Chevy Chase is, később olyan, ma már széleskörben ismert komikusok csatlakoztak az időről időre megújuló készítőgárdához, mint Bill Murray, Eddie Murphy, Chris Rock, Adam Sandler, Will Ferrell, Jimmy Fallon, Bill Hader, Jason SudeikisAndy Samberg, Kristen Wiig, Kate McKinnon és Pete Davidson.

Aki nem ismerné a formátumot: a szombat késő este vetített Saturday Night Live rövid és humoros jelenetekből áll, melyekben épp úgy teret kaphat a politikai szatíra, mint a zenés betétek. A Weekend Update című, aktuális eseményeket humoros módon bemutató szegmens olyan hírforrás az amerikai tévénézők számára, amely a tájékoztatás mellett szórakoztat, az „átlag amerikai” számára is érthető módon közli az összetettebb kérdéseket.

Az SNL legnagyobb erénye, hogy könnyen emészthető szkeccsekbe sűríti a komoly témákat, ezáltal lehetővé teszi, hogy a közéleti ügyek széles közönséget érjenek el. Ez különösen fontos vállalás egy olyan korban, amikor egyre elterjedtebb a politikai apátia.

Ezen túl fontos eleme a műsornak, hogy minden adásban van egy olyan sztárvendég, aki elmondja a kezdőmonológot, gyakran a jelenetekben is szerepel, majd felkonferálja a zenei fellépőt, az epizód másik vendégművészét.

Úttörők voltak a politikusi paródia műfajában

A műsor a Watergate-botrány és Richard Nixon elnök lemondását követően egy olyan korszakban startolt el, amikor a politikusokra fokozott figyelemmel és bizalmatlansággal tekintettek az emberek. Az SNL már a kezdetektől fogva reflektált közéleti eseményekre, az első politikusi paródia a negyedik epizódban kapott helyet.

NBCU Photo Bank / NBCUniversal / Getty Images Chevy Chase a Saturday Night Live egy korai adásában.

Az 1976-os amerikai elnökválasztáson Gerald Ford volt a republikánusok és Jimmy Carter a demokraták jelöltje – őket Chevy Chase és Dan Aykroyd személyesítették meg.

Azelőtt nem volt szokás úgy vicc tárgyává tenni a politikusokat egy országos tévécsatornán, hogy ők nem voltak részesei a tréfának. Bár mai szemmel nézve Chase Ford ügyetlenségére fókuszáló bohóckodása aligha vehető komolyan, ám akkor nagyon merész húzásnak számított.

Olyannyira, hogy az elnökjelölt sem mehetett el mellette szó nélkül, így ahelyett, hogy hagyta volna magát kinevettetni, inkább azt mutatta, partner a poénkodásban: Chevy Chase-t meghívták fellépőnek az elnöki rezidenciába, ezzel azt üzenve az amerikaiaknak, hogy Gerald Fordnak is van humora. Később elérték, hogy a Fehér Ház akkori szóvivője legyen a házigazdája egy adásnak, amelyben Ford is feltűnt egy rövid cameo idejéig.

A műsor azonban nem kegyelmezett Fordnak, nyilvánvalóvá tették, kinek az oldalán állnak. Egy ponton odáig fajult a helyzet, hogy bemutattak egy táblát azzal a felirattal, hogy „Szavazz Carterre!”. Ennek ellenére a műsor alkotója és vezető producere, Lorne Michaels mindig is elutasította azokat a feltételezéseket, hogy az adásokban egyik vagy másik politikai oldal mellett foglalnának állást.

Évekkel később Chavy Chase elismerte, hogy részrehajlók voltak.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik