- Külföld
- egyesült államok
- kína
- typhon
- fülöp-szigetek
- erőkivetítés
- fegyverrendszer
- donald trump
- vlagyimir putyin
- hszi csin-ping
Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő

További Külföld cikkek
- Békés tiltakozást szerveznek Kolozsváron a magyar fiatalok bántalmazása miatt
- Az ukrajnai háború titkos története
- Kelemen Hunor a román belügyminiszterhez fordult a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében
- Durvul Szerbia: késsel támadtak az elnök által bírált dékánra, a csetnikvajda pisztolyával fenyegetőzik
- Fokozott biztonsági intézkedéseket rendelt el a Tesla-kereskedéseknél az olasz belügyminisztérium
Tavaly az amerikai hadsereg a Fülöp-szigetek északi részén lévő Luzon-szigeten található bázisra telepítette a Typhon rakétarendszert, amely akár 1800 kilométerre is képes rakétákat kilőni. A hidegháború óta ez az első alkalom, hogy az amerikai hadsereg ilyen nagy hatótávolságú szárazföldi indítórendszert telepített határain kívülre.
Katonai szakértők szerint a Typhon telepítése az amerikai hadsereg szélesebb körű stratégiai átrendezésének része, mivel Peking óriási rakétafelhalmozással kívánja kivetíteni erejét a Csendes-óceánra – írta meg a The Wall Street Journal.
Egy Kínával való esetleges konfliktus esetén a Typhonhoz hasonló szárazföldi rakétarendszerek központi szerepet játszhatnak az Egyesült Államok olyan kulcsfontosságú szövetségeseinek védelmében, mint például a Fülöp-szigetek, amely Pekingnek a Dél-kínai-tenger szinte egészére vonatkozó igényei miatt került összeütközésbe Kínával, valamint Tajvan, amelyet Peking azzal fenyeget, hogy szükség esetén erőszakkal is elfoglal.
A kínai kormány riadtan reagált a Typhon telepítésére, és bírálta az Egyesült Államokat és a Fülöp-szigeteket, amiért azok szerinte fegyverkezési versenyt szítanak. Most a Typhon, amelyet a Biden-kormányzat idején a Fülöp-szigetekre helyeztek át, fontos lakmuszpapírként szolgál a szövetségeseknek, hogy a Trump-kormányzat hajlandó-e megvédeni őket egy Kínával való konfliktus esetén.
Kínai külügyminisztérium: El kell kerülni a háborút vagy a káoszt a Koreai-félszigeten
Szerintük az amerikai rakéták telepítése a Fülöp-szigeteken szintén aláássa a regionális békét.
Rendkívüli mobil eszköz
A Typhon kétféle eszközt képes kilőni. A hagyományos robbanófejjel ellátott Tomahawk manőverező robotrepülőgépek hatótávolsága körülbelül 1800 kilométer, ami Kína délkeleti részét, valamint a Dél-kínai-tengert és a Tajvani-szorost is elérhetővé teszi. Egy Tajvan elleni kínai invázió esetén ezek célba vehetnék a kínai partvidék légvédelmi és radarrendszereit, valamint a kínai hadsereg kantoni és nanjingi irányító- és parancsnoki központjait.
A rövidebb hatótávolságú Standard Missile 6 vagy SM–6 kínai vagy más ellenséges hajókat és repülőgépeket célozhat meg, és elfoghatja az amerikai érdekeltségekre kilőtt cirkálórakétákat és ballisztikus rakétákat. A hadsereg tisztviselői szerint ez az egyetlen olyan rakéta az amerikai arzenálban, amely képes – legalábbis pályája végső szakaszában – elfogni azokat a hiperszonikus rakétákat, amelyeket Kína és Oroszország is tesztel.
A Typhon rendszer mobilis, közúton és terepen is képes haladni az Oshkosh HEMTT családjába tartozó M983A4 teherautó felhasználásával. Az M983A4 egy nagy teherbírású jármű, amely képes a rakétavető és a kapcsolódó elemek vontatására különböző terepeken, beleértve a zord környezetet is. Ez kiváló manőverezhetőséget biztosít a rendszernek, akár a harci zónákban, akár a műveletek során történő átcsoportosításkor. Az M983A4 óránként 80–96 kilométeres végsebességre képes aszfaltozott utakon, és összkerék-meghajtású konfigurációjának köszönhetően kivételes mobilitást biztosít a terepen – közölte az Army Recognition.
Töréspont a két világhatalom között
Az amerikai hadsereg először egy évvel ezelőtt szállított két Typhon rakétaindítót, egy műveleti központot és támogató járműveket a Luzon-szigetre a két ország közös hadgyakorlatára. A hadsereg, amely 2022 végén vette át a rendszert, azt mondta, hogy az Indo-csendes-óceáni térség forró és párás éghajlatán akarja tesztelni azt.
A hadsereg később beleegyezett a telepítés határozatlan időre történő meghosszabbításába. Azóta a Fülöp-szigeteki parancsnokok azt mondták, hogy szeretnék megvásárolni a Typhont a saját hadseregük számára, és az ország csapatait most képzik ki a rendszer használatára.
Annak ellenére, hogy a telepítés közvetlen katonai értéke korlátozott – egy Typhon-üteg négy indítóállásból áll, és nem tartalmaz rakétákat –, Peking reakciója erőteljes volt.
A kínai külügyminisztérium követelte a rendszer kivonását, és megtorló intézkedésekkel fenyegetett.
Kína nem nézi tétlenül, ha biztonsági érdekeit sértik vagy fenyegetik
– közölték februárban.
Oroszország, Kína szoros szövetségese szintén elítélte a lépést. Vlagyimir Putyin orosz elnök a Pershing II rakétakilövők 1983-as nyugat-németországi telepítéséhez hasonlította a telepítést, amelyet a szovjet vezetők akkoriban úgy értelmeztek, mint egy, az ország elleni megelőző csapás előkészítését a Nyugat részéről.
A Pershing II telepítése komoly tiltakozásokat váltott ki Európában és az Egyesült Államokban, és végül a Szovjetunióval kötött 1987-es, közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződéshez vezetett. Ez a szerződés megtiltotta a 450 és 5000 kilométer közötti hatótávolságú, földi indítású ballisztikus és cirkálórakéták birtoklását, gyártását és tesztelését.
A szerződés azonban nem terjedt ki Kínára, ami lehetővé tette Peking számára, hogy hatalmas arzenált állítson össze ezekből az eszközökből. Trump első ciklusa alatt, 2019-ben az Egyesült Államok is kilépett a szerződésből, és a hadsereg megkezdte egy új közepes hatótávolságú rakétarendszer fejlesztését.
A speciális teherautók által vontatott Typhon viszonylag könnyen mozgatható, többek között katonai szállító repülőgépeken is. A hajóról indítható rakétakilövőkhöz képest a szárazföldi rakétarendszereket nehezebb észrevenni és egy konfliktus korai szakaszában kiiktatni. A jövőben az Egyesült Államok a Typhont az Indo-csendes-óceáni térségben is telepítheti, vagy eladhatja az ottani szövetségeseinek.
Az Egyesült Államok a nagy, központosított bázisokra való támaszkodástól a szétszórtabb, rugalmasabb erőviszonyok felé mozdul el
– mondta Shawn Rostker, a Center for Arms Control and Non-Proliferation kutató elemzője.
Rakéta mint alkupozíció
A Typhon Fülöp-szigeteki telepítése az ország egyre növekvő stratégiai jelentőségének elismerése volt. Az ország elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos kiterjesztette az amerikai erők katonai bázisokhoz való hozzáférését, és a Fülöp-szigeteki hajók és repülőgépek visszaszorították a kínai erőket a Dél-kínai-tengeren, amelyen a globális tengeri kereskedelem csaknem egyharmada halad át. Amerika más ázsiai szövetségesei, köztük Japán, eddig elzárkóztak attól, hogy területükön olyan eszközöket állomásoztassanak, amelyek akár Kínát is el tudják érni. Saját hasonló képességeket azonban ők is fejlesztenek.
Vannak arra utaló jelek, hogy a Trump-kormányzat a Typhonnak kulcsszerepet szán az Indo-csendes-óceáni térségre vonatkozó stratégiájában.
Az MRD elrettentő hatását a Fülöp-szigeteki dinamikus telepítésen keresztül bizonyítottuk, és várakozással tekintünk minden jövőbeli erőkivetítési lehetőség elé!
– írta Dan Driscoll, a Pentagon szárazföldi hadseregért felelős államtitkára a hónap elején az X-en közzétett bejegyzésében, a hadsereg Typhon technikai nevének rövidítését használva: Mid-Range Capability (magyarul közepes hatótávolságú képesség).
Egyes források azonban arra figyelmeztettek, hogy az ilyen komoly képességekkel rendelkező amerikai fegyverrendszerek Kína közelébe költöztetése az eszkalációs spirált és – akár egy félreértésre alapozva – a két nukleáris szuperhatalom közötti háborút kockáztatja.
Hogyan kerülhetjük el a háborút a Dél-Kínai-Tengeren?
Nagy a veszély.
Trump és Putyin Ukrajna ügyében folytatott tárgyalásait követően azonban a Fülöp-szigeteken is aggódnak amiatt, hogy a Typhon egy Trump és Hszi Csin-ping kínai vezető közötti alku részévé válhat. Egy ilyen alku feláldozhatja Amerika szövetségesének érdekeit – mondta Richard Heydarian, a Fülöp-szigeteki Egyetem Ázsiai Központjának oktatója.
Az, hogy a Fülöp-szigetek mit tesz a Typhonnal, és erre a Trump-kormányzat hogyan reagál, meghatározza, hogy az elrettentés játéka miként játszódik le az elkövetkező hónapokban és években
– fogalmazott.
Mindenki ilyen rendszert szeretne telepíteni
Az amerikai hadsereg a tavasszal a Fülöp-szigeteki hadgyakorlatokon nem tart éleslövészetet a Typhonnal – közölte az amerikai hadsereg csendes-óceáni hadműveletekért felelős parancsnoka.
Jelenleg nem tervezünk éles eszközökkel gyakorlatot végrehajtani a Fülöp-szigeteken
– mondta Jeffrey VanAntwerp vezérőrnagy, az Egyesült Államok csendes-óceáni szárazföldi hadseregének műveleti, tervezési és kiképzési kérdésekért felelős helyettes vezetője.
A Typhon jelenléte a Fülöp-szigeteken arra ösztönözte a csendes-óceáni térség más országait, hogy érdeklődjenek a fegyverrendszer telepítésének lehetőségéről – mondta nemrég a Defense Newsnak egy amerikai védelmi tisztviselő.
Kína és a Fülöp-szigetek egymásnak feszültek a tengeren
Egy régóta húzódó területi vita áll a háttérben.
(Borítókép: Typhon rakétavető. Fotó: Wikipédia)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Az Atlantic a jemeni offenzíváról szóló teljes Signal-csoportbeszélgetést közzétette
Mindezzel cáfolni akarták Donald Trumpék korábbi állításait.
március 26., 17:56
- Külföld
Szijjártó Péter Moszkvából jelentette be, hogy optimista a béketárgyalásokat illetően
A miniszter az orosz kormány több vezető tisztviselőjével is tárgyalt.
március 26., 15:23
- Külföld
Elismerte Dél-Korea, tömegesen exportáltak gyerekeket külföldre
Sokan a mai napig küzdenek a traumákkal.
március 26., 19:01
- Címlapon
Az ukrajnai háború titkos története
Sokkal nagyobb szerepe volt Amerikának a katonai műveletekben, mint ezt eddig bárki is gondolta volna.
tegnap, 20:26
- Mindeközben
Debreczeni Zita férje szívhez szóló vallomás tett az évfordulójuk alkalmából
tegnap, 17:42
- Külföld
Tarjányi Péter: Túl nagy a kabát az amerikai adminisztrációra
A biztonságpolitikai szakértő kapkodást és zavart lát Donald Trumpék cselekedetei mögött.
március 26., 18:57
- Külföld
Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál
A lángok után most újabb problémával kell szembenézni, amire egyelőre nincs megoldás.
március 26., 18:57
- Külföld
Biztonságpolitikai szakértő a kiszivárgott amerikai hadititkokról: Egy ilyen műveleti fegyelemsértés kivizsgálást igényel
Kis-Benedek József szerint felelősségre fogják vonni a hibázókat.
március 26., 18:32
- Külföld
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
A nagy átkelőkön fertőtlenítő kapuk lesznek.
március 26., 13:41
- Külföld
Az Európai Bizottság azt kéri az uniós polgároktól, hogy állítsanak össze egy 72 órára elegendő túlélőcsomagot
A tagállamok felé is kéréseket fogalmaztak meg.
március 26., 19:45
- Külföld
Puccskísérlet miatt bíróság elé állítják Jair Bolsonaro volt brazil elnököt
Akár 28 év börtönt is kaphat.
március 26., 20:06
- Címlapon
Gyurcsány Ferenc lett az Üllői út sztárja, simán verte az FTC az Újpestet a kupában
Könnyed hazai sikert hozott a két rivális 300. jegyzőkönyvezett mérkőzése.
tegnap, 21:42
- Külföld
Donald Trump rendelete milliókat foszthat meg a választójoguktól
Ezzel szeretné megelőzni az illegális szavazatokat az amerikai elnök.
március 26., 12:07
- Külföld
Döntöttek az örmény képviselők, megindulhat az ország EU-csatlakozása
Az örmény külügyminiszter hétfőn még Szijjártó Péterrel kötött gazdasági megállapodást.
március 26., 13:13
- Címlapon
Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben
A Pride betiltását célzó törvény, valamint az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége adja a vita témáját.
tegnap, 16:01
- Címlapon
Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti
Az amerikai elnök már hetek óta azt ígéri, április 2-a felszabadulás napja lesz az Egyesült Államokban.
tegnap, 15:42
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Szijjártó Péter fontos bejelentést tett Moszkvában a magyar energiaellátással kapcsolatban
A tárcavezető közlése szerint tavaly rekordmennyiségű földgáz érkezett Magyarországra.
március 26., 10:51
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Külföld
Florida lazítana a gyerekmunkára vonatkozó törvényen
Ezzel szeretnék leváltani a papírokkal nem rendelkező munkavállalókat.
március 26., 08:15
- Címlapon
Az Oscar-díjas rendező most igazán betalált, új filmje kegyetlenül őszinte
A fantázia és a valóság keveredik, miközben a kislány áldozatból harcossá lesz.
tegnap, 21:25
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Mindeközben
Pély Barna is jelen volt gyermeke születésénél, de a sokktól elfelejtette, mit mondott először lánya láttán
tegnap, 14:35
- Mindeközben
Fenyvesi Barna már megbánta, hogy kitálalt Nemazalány hűtlenségéről: „Senkinek nincs joga támadni őt”
tegnap, 13:34
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
tegnap, 12:22
- Címlapon
Szoboszlai Dominikék nyerték a derbit, és újabb lépést tettek az aranyérem felé
A Liverpool már a forgatókönyvek 99 százalékában ér be elsőként.
tegnap, 22:58
- Külföld
Donald Trump tanácsadója felelősséget vállalt a háborús tervek kiszivárogtatásáért
Nem csitul a botrány Mike Waltz körül.
március 26., 09:17
- Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról
A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.
március 26., 07:42
- Külföld
Légitámadást intéztek egy amerikai hadihajó ellen a jemeni húszik
A támadásokkal nem fognak felhagyni addig, amíg a gázai háború véget nem ér.
március 26., 08:58
- Külföld
Békés tiltakozást szerveznek Kolozsváron a magyar fiatalok bántalmazása miatt
Céljuk, hogy megmutassák, az összetartás erősebb a gyűlöletnél.
tegnap, 21:04
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
tegnap, 11:21
- Mindeközben
Szalontai Szilvi rossz híreket kapott otthonról, azonnal elhagyta a Farm VIP-t
tegnap, 10:14