Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő

US Army Typhon TEL.webp.png
2025.03.30. 19:04
A Fülöp-szigetekre telepített új amerikai rakétarendszer számára a kulcsfontosságú kínai katonai és kereskedelmi csomópontok lőtávolságon belül vannak. Donald Trump elnöknek ez teszt is egyben, hogy Amerika ázsiai szövetségesei mennyire hajlandóak kivenni a részüket a kínai agresszió megelőzéséből.

Tavaly az amerikai hadsereg a Fülöp-szigetek északi részén lévő Luzon-szigeten található bázisra telepítette a Typhon rakétarendszert, amely akár 1800 kilométerre is képes rakétákat kilőni. A hidegháború óta ez az első alkalom, hogy az amerikai hadsereg ilyen nagy hatótávolságú szárazföldi indítórendszert telepített határain kívülre.

Katonai szakértők szerint a Typhon telepítése az amerikai hadsereg szélesebb körű stratégiai átrendezésének része, mivel Peking óriási rakétafelhalmozással kívánja kivetíteni erejét a Csendes-óceánra – írta meg a The Wall Street Journal

Egy Kínával való esetleges konfliktus esetén a Typhonhoz hasonló szárazföldi rakétarendszerek központi szerepet játszhatnak az Egyesült Államok olyan kulcsfontosságú szövetségeseinek védelmében, mint például a Fülöp-szigetek, amely Pekingnek a Dél-kínai-tenger szinte egészére vonatkozó igényei miatt került összeütközésbe Kínával, valamint Tajvan, amelyet Peking azzal fenyeget, hogy szükség esetén erőszakkal is elfoglal. 

A kínai kormány riadtan reagált a Typhon telepítésére, és bírálta az Egyesült Államokat és a Fülöp-szigeteket, amiért azok szerinte fegyverkezési versenyt szítanak. Most a Typhon, amelyet a Biden-kormányzat idején a Fülöp-szigetekre helyeztek át, fontos lakmuszpapírként szolgál a szövetségeseknek, hogy a Trump-kormányzat hajlandó-e megvédeni őket egy Kínával való konfliktus esetén. 

Kapcsolódó
Kínai külügyminisztérium: El kell kerülni a háborút vagy a káoszt a Koreai-félszigeten

Kínai külügyminisztérium: El kell kerülni a háborút vagy a káoszt a Koreai-félszigeten

Szerintük az amerikai rakéták telepítése a Fülöp-szigeteken szintén aláássa a regionális békét.

Rendkívüli mobil eszköz

A Typhon kétféle eszközt képes kilőni. A hagyományos robbanófejjel ellátott Tomahawk manőverező robotrepülőgépek hatótávolsága körülbelül 1800 kilométer, ami Kína délkeleti részét, valamint a Dél-kínai-tengert és a Tajvani-szorost is elérhetővé teszi. Egy Tajvan elleni kínai invázió esetén ezek célba vehetnék a kínai partvidék légvédelmi és radarrendszereit, valamint a kínai hadsereg kantoni és nanjingi irányító- és parancsnoki központjait.

A rövidebb hatótávolságú Standard Missile 6 vagy SM–6 kínai vagy más ellenséges hajókat és repülőgépeket célozhat meg, és elfoghatja az amerikai érdekeltségekre kilőtt cirkálórakétákat és ballisztikus rakétákat. A hadsereg tisztviselői szerint ez az egyetlen olyan rakéta az amerikai arzenálban, amely képes – legalábbis pályája végső szakaszában – elfogni azokat a hiperszonikus rakétákat, amelyeket Kína és Oroszország is tesztel. 

A Typhon rendszer mobilis, közúton és terepen is képes haladni az Oshkosh HEMTT családjába tartozó M983A4 teherautó felhasználásával. Az M983A4 egy nagy teherbírású jármű, amely képes a rakétavető és a kapcsolódó elemek vontatására különböző terepeken, beleértve a zord környezetet is. Ez kiváló manőverezhetőséget biztosít a rendszernek, akár a harci zónákban, akár a műveletek során történő átcsoportosításkor. Az M983A4 óránként 80–96 kilométeres végsebességre képes aszfaltozott utakon, és összkerék-meghajtású konfigurációjának köszönhetően kivételes mobilitást biztosít a terepen – közölte az Army Recognition

Töréspont a két világhatalom között

Az amerikai hadsereg először egy évvel ezelőtt szállított két Typhon rakétaindítót, egy műveleti központot és támogató járműveket a Luzon-szigetre a két ország közös hadgyakorlatára. A hadsereg, amely 2022 végén vette át a rendszert, azt mondta, hogy az Indo-csendes-óceáni térség forró és párás éghajlatán akarja tesztelni azt.

A hadsereg később beleegyezett a telepítés határozatlan időre történő meghosszabbításába. Azóta a Fülöp-szigeteki parancsnokok azt mondták, hogy szeretnék megvásárolni a Typhont a saját hadseregük számára, és az ország csapatait most képzik ki a rendszer használatára.

Annak ellenére, hogy a telepítés közvetlen katonai értéke korlátozott – egy Typhon-üteg négy indítóállásból áll, és nem tartalmaz rakétákat –, Peking reakciója erőteljes volt.

A kínai külügyminisztérium követelte a rendszer kivonását, és megtorló intézkedésekkel fenyegetett.

Kína nem nézi tétlenül, ha biztonsági érdekeit sértik vagy fenyegetik

– közölték februárban.

Oroszország, Kína szoros szövetségese szintén elítélte a lépést. Vlagyimir Putyin orosz elnök a Pershing II rakétakilövők 1983-as nyugat-németországi telepítéséhez hasonlította a telepítést, amelyet a szovjet vezetők akkoriban úgy értelmeztek, mint egy, az ország elleni megelőző csapás előkészítését a Nyugat részéről.

A Pershing II telepítése komoly tiltakozásokat váltott ki Európában és az Egyesült Államokban, és végül a Szovjetunióval kötött 1987-es, közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződéshez vezetett. Ez a szerződés megtiltotta a 450 és 5000 kilométer közötti hatótávolságú, földi indítású ballisztikus és cirkálórakéták birtoklását, gyártását és tesztelését.

A szerződés azonban nem terjedt ki Kínára, ami lehetővé tette Peking számára, hogy hatalmas arzenált állítson össze ezekből az eszközökből. Trump első ciklusa alatt, 2019-ben az Egyesült Államok is kilépett a szerződésből, és a hadsereg megkezdte egy új közepes hatótávolságú rakétarendszer fejlesztését.

A speciális teherautók által vontatott Typhon viszonylag könnyen mozgatható, többek között katonai szállító repülőgépeken is. A hajóról indítható rakétakilövőkhöz képest a szárazföldi rakétarendszereket nehezebb észrevenni és egy konfliktus korai szakaszában kiiktatni. A jövőben az Egyesült Államok a Typhont az Indo-csendes-óceáni térségben is telepítheti, vagy eladhatja az ottani szövetségeseinek.

Az Egyesült Államok a nagy, központosított bázisokra való támaszkodástól a szétszórtabb, rugalmasabb erőviszonyok felé mozdul el

– mondta Shawn Rostker, a Center for Arms Control and Non-Proliferation kutató elemzője.

Rakéta mint alkupozíció

A Typhon Fülöp-szigeteki telepítése az ország egyre növekvő stratégiai jelentőségének elismerése volt. Az ország elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos kiterjesztette az amerikai erők katonai bázisokhoz való hozzáférését, és a Fülöp-szigeteki hajók és repülőgépek visszaszorították a kínai erőket a Dél-kínai-tengeren, amelyen a globális tengeri kereskedelem csaknem egyharmada halad át. Amerika más ázsiai szövetségesei, köztük Japán, eddig elzárkóztak attól, hogy területükön olyan eszközöket állomásoztassanak, amelyek akár Kínát is el tudják érni. Saját hasonló képességeket azonban ők is fejlesztenek.

Vannak arra utaló jelek, hogy a Trump-kormányzat a Typhonnak kulcsszerepet szán az Indo-csendes-óceáni térségre vonatkozó stratégiájában. 

Az MRD elrettentő hatását a Fülöp-szigeteki dinamikus telepítésen keresztül bizonyítottuk, és várakozással tekintünk minden jövőbeli erőkivetítési lehetőség elé!

– írta Dan Driscoll, a Pentagon szárazföldi hadseregért felelős államtitkára a hónap elején az X-en közzétett bejegyzésében, a hadsereg Typhon technikai nevének rövidítését használva: Mid-Range Capability (magyarul közepes hatótávolságú képesség).

Egyes források azonban arra figyelmeztettek, hogy az ilyen komoly képességekkel rendelkező amerikai fegyverrendszerek Kína közelébe költöztetése az eszkalációs spirált és – akár egy félreértésre alapozva – a két nukleáris szuperhatalom közötti háborút kockáztatja.

Trump és Putyin Ukrajna ügyében folytatott tárgyalásait követően azonban a Fülöp-szigeteken is aggódnak amiatt, hogy a Typhon egy Trump és Hszi Csin-ping kínai vezető közötti alku részévé válhat. Egy ilyen alku feláldozhatja Amerika szövetségesének érdekeit – mondta Richard Heydarian, a Fülöp-szigeteki Egyetem Ázsiai Központjának oktatója.

Az, hogy a Fülöp-szigetek mit tesz a Typhonnal, és erre a Trump-kormányzat hogyan reagál, meghatározza, hogy az elrettentés játéka miként játszódik le az elkövetkező hónapokban és években

– fogalmazott.

Mindenki ilyen rendszert szeretne telepíteni

Az amerikai hadsereg a tavasszal a Fülöp-szigeteki hadgyakorlatokon nem tart éleslövészetet a Typhonnal – közölte az amerikai hadsereg csendes-óceáni hadműveletekért felelős parancsnoka.

Jelenleg nem tervezünk éles eszközökkel gyakorlatot végrehajtani a Fülöp-szigeteken

– mondta Jeffrey VanAntwerp vezérőrnagy, az Egyesült Államok csendes-óceáni szárazföldi hadseregének műveleti, tervezési és kiképzési kérdésekért felelős helyettes vezetője.

A Typhon jelenléte a Fülöp-szigeteken arra ösztönözte a csendes-óceáni térség más országait, hogy érdeklődjenek a fegyverrendszer telepítésének lehetőségéről – mondta nemrég a Defense Newsnak egy amerikai védelmi tisztviselő.

Kapcsolódó
Kína és a Fülöp-szigetek egymásnak feszültek a tengeren

Kína és a Fülöp-szigetek egymásnak feszültek a tengeren

Egy régóta húzódó területi vita áll a háttérben.

(Borítókép: Typhon rakétavető. Fotó: Wikipédia)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Káosz a lengyel elnökválasztási vitán, két külön eseményt tartottak pénteken ugyanabban a városban

Káosz a lengyel elnökválasztási vitán, két külön eseményt tartottak pénteken ugyanabban a városban

A Jog és Igazságosság jelöltje ragaszkodott minden médiaszereplő jelenlétéhez.

23 perce

  • Külföld
Egyre csak növekszik a halálos áldozatok száma az USA-t sújtó viharok miatt

Egyre csak növekszik a halálos áldozatok száma az USA-t sújtó viharok miatt

Egy 9 éves fiút elsodort egy villámárvíz, már csak holtan tudták kiemelni.

április 5., 19:38

  • Külföld
Macska méretű patkányok terrorizálják a járókelőket

Macska méretű patkányok terrorizálják a járókelőket

Áldatlan állapotokat szült a több napja tartó szemétsztrájk Birminghamben.

április 5., 15:06

  • Címlapon
Gulyás Gergely: A haza nem lehet ellenzékben, de a hazaárulók igen

Gulyás Gergely: A haza nem lehet ellenzékben, de a hazaárulók igen

A miniszter azt mondta: azt hittük, Őszöd Balatonon van, de kiderült, hogy a Tiszánál.

3 órája

  • Címlapon
Nagy Feró pribéknek nevezte Kollár Kingát, majd azt mondta, örökbe fogadna egy békát

Nagy Feró pribéknek nevezte Kollár Kingát, majd azt mondta, örökbe fogadna egy békát

Villámbeszélgetés a Kossuth-díjas énekessel.

31 perce

  • Külföld
A Hamász videót tett közzé két életben lévő izraeli túszról

A Hamász videót tett közzé két életben lévő izraeli túszról

A túszok elmondják, hogy túléltek egy állítólagos izraeli légicsapást.

április 5., 21:04

  • Külföld
Egy katolikus nő is bekerült a szíriai átmeneti kormányba

Egy katolikus nő is bekerült a szíriai átmeneti kormányba

Nem várt helyzet állt elő a polgárháború által sújtott, sokszínű országban.

április 5., 19:30

  • Külföld
Minden államban utcára vonulnak Donald Trump ellen

Minden államban utcára vonulnak Donald Trump ellen

Mintegy 1200 tüntetést szerveznek.

április 5., 15:38

  • Külföld
Az észt külügyminiszter megvonná Magyarország uniós szavazati jogát

Az észt külügyminiszter megvonná Magyarország uniós szavazati jogát

Margus Tsahkna szerint ideje keményebben fellépni Orbán Viktorral szemben.

április 5., 21:27

  • Külföld
Figyelmeztet a volt kémfőnök: Putyin Kelet-Európát célozza, a Nyugat veszélyben

Figyelmeztet a volt kémfőnök: Putyin Kelet-Európát célozza, a Nyugat veszélyben

Azonnali fegyverkezést sürget.

április 5., 14:12

  • Külföld
Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat

Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat

Egyre hátrányosabbnak tűnik az ásványkincsek közös kitermelésére tett amerikai ajánlat Ukrajna részére.

április 6., 05:59

  • Külföld
Már a cigarettaszűrőn is figyelmeztetni kell az ausztrálokat a dohányzás veszélyeire

Már a cigarettaszűrőn is figyelmeztetni kell az ausztrálokat a dohányzás veszélyeire

A mentolos cigarettákat pedig végleg betiltják.

április 5., 06:23

  • Külföld
Nem csitulnak a kedélyek a volt miniszter ügyében, a lengyel ügyészség a magyar hatóságok segítségére számít

Nem csitulnak a kedélyek a volt miniszter ügyében, a lengyel ügyészség a magyar hatóságok segítségére számít

A politikai menedékjog viszont akadályozza ezeket a törekvéseket.

április 5., 12:07

  • Címlapon
Elindult a Kutyapárt szürke Pride-ja, az oroszok visszatérését követelik

Elindult a Kutyapárt szürke Pride-ja, az oroszok visszatérését követelik

A nemzet állatának a szürke marhát követelik.

3 órája

  • Külföld
Budapestről rögtön Donald Trumphoz utazhat Benjamin Netanjahu

Budapestről rögtön Donald Trumphoz utazhat Benjamin Netanjahu

Az izraeli miniszterelnök az amerikai vámok eltörléséről tárgyalna.

április 5., 11:34

  • Külföld
Izrael likvidálta az október 7-i terrortámadás egyik vezetőjét

Izrael likvidálta az október 7-i terrortámadás egyik vezetőjét

Több gyilkosságban és elhurcolásban is részt vett.

április 5., 12:38

  • Címlapon
Elméje megborult, és nem volt, aki meg tudta volna menteni

Elméje megborult, és nem volt, aki meg tudta volna menteni

Reménytelenül reménytelen sors várt rá.

8 órája

  • Címlapon
Trump miatt elmarad az ünnepi karácsony az Egyesült Államokban?

Trump miatt elmarad az ünnepi karácsony az Egyesült Államokban?

Az amerikaiak nem állnak készen arra, hogy átvegyék a kínaiak helyét a dekorációk gyártásában.

38 perce

  • Külföld
Orbán Viktor hamarosan megszólal

Orbán Viktor hamarosan megszólal

Videón keresztül jelentkezik be a miniszterelnök szövetségese tisztújításán.

április 5., 12:56

  • Külföld
Észak-Korea Rambója – kommandósokkal edzett Kim Dzsongun

Észak-Korea Rambója – kommandósokkal edzett Kim Dzsongun

Saját kezébe vette a tesztelést.

április 5., 10:50

  • Címlapon
Lebukott az álnéma, aki tizenhat éven át lehúzta a társadalombiztosítást

Lebukott az álnéma, aki tizenhat éven át lehúzta a társadalombiztosítást

Egy egészen egyszerű kérdés lett a veszte.

9 órája

  • Külföld
Az Egyesült Királyság megkerülné az Európai Bizottságot az újrafegyverkezés érdekében

Az Egyesült Királyság megkerülné az Európai Bizottságot az újrafegyverkezés érdekében

A védelmi költségek csökkentése a fő cél.

április 5., 07:44

  • Külföld
Őrizetbe vették azt a férfit, aki üveggel dobott meg egy magyar fiatalt Kolozsváron

Őrizetbe vették azt a férfit, aki üveggel dobott meg egy magyar fiatalt Kolozsváron

A gyanúsított beismerő vallomást tett.

április 5., 18:35

  • Külföld
Két síelő életét vesztette a francia Alpokban

Két síelő életét vesztette a francia Alpokban

Mindkét személy egy mély hasadékba zuhant.

április 5., 21:23

  • Külföld
Eddig 8 gyanúsított ellen emeltek vádat a Huawei-ügyben

Eddig 8 gyanúsított ellen emeltek vádat a Huawei-ügyben

Korábban az Európai Parlament két irodáját is átkutatta a rendőrség.

április 5., 07:06