Rájössz, hogy mi nem stimmel a képen? Leesik az állad, amikor észreveszed!

A természet lenyűgöző trükkjei újra és újra ámulatba ejtenek, ezúttal egy olyan rejtőzködő művésszel, aki szinte láthatatlan.

Nyírfaaraszoló lepke hernyója
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Korábban is lehetett olvasni olyan hihetetlen állatokról, amik első ránézésre növénynek tűnnek. Nemrég berobbant az internet világába a gallyhernyó, hogy ismét ámulatba ejtse az embereket.

A nyírfaaraszoló lepke hernyója

Az északi félteke különböző régióiban, például Ázsiában, Európában és Észak-Amerikában megtalálható nyírfaaraszoló lepke hernyója a mimikri mestere. Nem csupán gally alakja van, annak minden természetes tökéletlenségével együtt, de bőrével érzékeli a faág színét is, amelyen pihen, és ennek megfelelően megváltoztatja a színét, hogy megvédje magát a ragadozóktól az alábbi képen kiszúrod, hogy hol lehet?

Nyírfaaraszoló lepke hernyója 1
Fotó: De Agostini Picture Library / Getty Images Hungary

A nyár közepén a petékből kikelő gallyhernyók általában júliustól szeptemberig aktívak, de szinte lehetetlen őket észrevenni, mivel gyakorlatilag megkülönböztethetetlenek a gallyaktól. Szabálytalan alakú testükkel, törött szárakra emlékeztető fejükkel és apró tüskékre emlékeztető lábaik segítségével tökéletes testtartással és természetes színváltoztató képességgel tökéletesítik az álcázásukat. Itt látható például a szemléletes képen:

Nyírfaaraszoló lepke hernyója 1
Fotó: De Agostini Picture Library / Getty Images Hungary

Mintha a megjelenésük önmagában nem lenne elég a legtöbb ragadozó megtévesztéséhez, a gallyhernyók a fejüket a faághoz rögzítik és a testüket kifelé nyújtják, hogy apró gallyakat utánozzanak.

Ezt a pozíciót hosszú ideig képesek fenntartani, legalábbis elég ideig ahhoz, hogy a legtöbb külső fenyegetést megtévesszék. Bizonyos esetekben az apró hernyók olyan pózokat is felvesznek, amelyek madárürülékre emlékeztetnek.

A Communications Biology folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók arról számoltak be, hogy a nyírfaaraszoló lepke hernyói a testük színét és szagát is a környezetükhöz igazították, még akkor is, ha nem láttak. Ez arra utal, hogy a látáshoz szükséges gének nemcsak a hernyók szemében, hanem a bőrükben is jelen vannak.

 A nyírfaaraszoló lepke hernyói gallyakat utánoznak, hogy elkerüljék a madarak általi észlelést és felfalást. Mivel a gallyak, amelyeken találhatják magukat, színben és mintázatban eltérhetnek, kifejlődött bennük a színváltoztatás képessége. Úgy tűnt, hogy az a pontosság, amellyel ezt meg tudják tenni, ellentétben áll a szemük viszonylag egyszerű szerkezetével és elhelyezkedésével  mondta Ilik Sacheri professzor a Liverpooli Egyetemről.

Bár lepkeformájuk kevésbé lenyűgöző, a nyírfaaraszoló lepkéknek is van egy pettyes szárnymintázatuk, amely segít nekik beleolvadni a fák hátterébe.

Becsapós kvíz: felismered, milyen állat látható a képen? 8 villámkérdés a rejtőzködés nagymestereiről

A mimikri segítségével tökéletesen álcázzák magukat az állatok: felismered őket a kvízképeken?

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük