promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Winston Churchill imádta ezt a magyar dolgot, csodálattal írt róla

Winston Churchill imádta ezt a magyar dolgot, csodálattal írt róla

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Ikonikus, magyar vonatkozású felvétel készült az ifjú Churchillről.

Legtöbbször a második világháború kapcsán emlegetik Winston Churchillt, aki nélkül valószínűleg ma teljesen másképp nézne ki Európa, és talán a világ is. Hosszú életet adott neki a sors, 90 éves korában hunyt el, és már fiatalon jobban vonzotta őt a katonaság, mint az iskolapad.

Korán kirepült a szülői házból, és amikor bekerült a Harrow Lövészhadtesthez, végre értelmét is érezte a tanulásnak. Több próbálkozás után felvételt nyert a Királyi Katonai Főiskolára, ahol remekül teljesített, a legjobbak között volt, majd 1895-ben a király huszárezredéhez került.

Ekkor készült az ikonikus fénykép a még mindig csak alig 21 éves Churchillről, melyen a magyar huszárok egyenruhájához hasonló viseletben látható. A zsinórokkal díszített ruha pedig nem véletlenül hasonlít annyira a magyar huszárok uniformisához.

Így terjedtek el a huszárság hagyományai

A 15. századtól kialakult könnyűlovasság alig néhány száz év alatt a világ élvonalába emelkedett, a hagyományokat, szokásokat, így a ruházatot máshol is átvették, az Egyesült Királyságban még a nevet is (hussars), és jelenleg is három királyi huszárezred létezik a szigetországban.

A brit lovasezredeket a 19. századtól kezdve nevezték huszároknak, és többek között a waterlooi csatában is részt vettek. Az 1815-ös összecsapáson Napóleon serege súlyos vereséget szenvedett a túlerővel szemben, a francia hadvezért ezt követően száműzték Szent Ilona szigetére, ahol kegyvesztettként élte le hátralévő éveit.

Churchill csodálta a huszárokat, gyakran emlegette őket

A huszárság a mai napig összeköti a brit és a magyar hadsereget, Churchill pedig történészként kutatta is a hagyományaikat. Írásaiban gyakran hivatkozott rájuk, csodálattal emlegetve őket, leginkább a napóleoni háborúk kapcsán.

Olyannyira magával ragadták a történelmi események, hogy még huszár egyenruhás játékkatonái is voltak. És hogy miért tekinthetett akkora tisztelettel a huszároktól átvett szokásokra? Arra talán épp egy Churchilltől származó idézet lehet a válasz:

„Ha valaki a háborúban a saját eszközeivel nem tudja legyőzni az ellenfelét, annak el kell sajátítania egy, az ellenfélhez hasonlító taktikát.”

Hogy honnan jön a huszár kifejezés és mikor alakultak ki a főbb hagyományaik? Ebből a rövid videóból kiderül: